שתף קטע נבחר

מדריך: שומרים על הילדים עם מצלמות רשת

פרשת המטפלות מדאיגה הורים רבים. כיצד תוכלו להבטיח את שלום ילדכם, ולוודא כי ביתכם אכן נותר מבצרכם? האינטרנט מציע מספר פתרונות, חלקם זולים, אחרים מורכבים ויקרים, המאפשרים להשגיח על הקטנים מכל מקום

פרשת המטפלת המתעללת, שהכתה שני תאומים בני שבעה חודשים, שעל בטחונם היתה מופקדת, עוררה אתמול (ג') גל של תגובות נזעמות ומודאגות כאחד מצד הורים רבים.

הפרשה כולה נחשפה הודות לתושייתם של הורי התאומים, שהציבו בביתם מצלמה נסתרת, שתיעדה את הזוועה.

 

"אנחנו קוראים לכל ההורים להציב מצלמות בביתם, כדי לראות מה המטפלת עושה עם הילדים. היא יכולה להיות האישה הכי נחמדה ואמינה בעולם, כמו שהייתה המטפלת שלנו, אבל אחרי שרואים את הקלטת מבינים מה קורה", אמרו ההורים לתקשורת. עוד לא נדמו הדי המקרה הזה, וכבר צצה לה פרשת התעללות חדשה.

 

אז מה עושים? כיצד תוכלו לוודא שתינוקכם בטוח, והשמרטפית החביבה אינה מתעללת בהם בסתר? המחשב האישי והאינטרנט מאפשרים לשמש כמשגיח פסיבי, זאת, באמצעות שילוב בין מצלמות רשת, שמחירן שווה לכל נפש, ותוכנות מעקב. פסיבי היא מילת מפתח, שכן ברור לכל שאין באפשרות המצלמות האלה למנוע מקרי התעללות בזמן אמת אך במקרה של חוסר שקט, טוב שיש עינית מצלמה הצופה על המטפלת.

 

המדריך שלפניכם מיועד לא רק להורים מודאגים אלא לכל מי שזקוק למצלמות מעקב לצרכים שונים, אך אינו יודע היכן מתחילים. סקרנו כאן מספר מצלמות רשת, אותן ניתן לרכוש בארץ וכן כמה תוכנות, הזמינות להורדה חינם או תמורת תשלום. בכל המקרים יש צורך במחשב, חיבור לאינטרנט, מצלמת רשת ותוכנה נלווית. הפתרונות המוצעים בהמשך נחלקים על פי מחיר - מהזול ועד היקר.

 

פתרון בעלות נמוכה (עד 200 שקלים)

 

כיום ניתן למצוא מצלמות במחירים זולים יחסית, אך יש לקחת בחשבון שהעלות הנמוכה באה על חשבון איכות התמונות, הרזולוציה והתכונות, כך שמצלמה זולה במיוחד - עלולה להותיר אתכם חסרי אונים דווקא ברגע האמת.

 

מצלמות

 

 • מצלמת רשת של חברת Leaguer - המצלמה מצוידת בחיישן CMOS בן 300,000 פיקסלים, מספקת קצב צילום של 25 תמונות בשנייה, ורזולוציה מירבית של 640x480. כוללת שש נוריות I/R, ומאפשרת צילום גם בחושך. מחיר: 129 שקלים בנטאקשן.

 

 • Logitech QuickCam Messenger - מצלמת רשת של חברת לוג'יטק, שמגיעה עם יכולת שיחות וידיאו בעזרת תכונת MSN Messenger של מיקרוסופט, תומכת ברזולוציה מירבית של 640x480, וכוללת מיקרופון מובנה. המצלמה מגיעה עם תקליטור התקנה ותוכנות שונות. להשוואת מחירים ב"זאפ".

תוכנות

 

 • Yahoo! Messenger - אמצעי קל וחינמי למעקב אחר יושבי הבית או המשרד. תוכנת המסרים המיידים של יאהו! ניתנת להורדה ללא תשלום, ויש להתקינה גם על המחשב שבבית, עם שם משתמש מסוים, וגם במחשב בו נצפה במתרחש (למשל, בעבודה), עם שם משתמש אחר. כדי לצפות בווידיאו בעזרת התוכנה, יש לקבל אישור משני הצדדים, אך קיימת גם אפשרות לאשר למשתמשים מסוימים להתחבר ללא אישור. כלומר, אם המצלמה מופעלת, כל מי שאושר מראש, יוכל להיכנס ולצפות במתרחש באופן חופשי.

 

איך עושים את זה?

 

1. את תוכנת ההתקנה אנחנו מורידים מהכתובת http://messenger.yahoo.com . יש צורך ליצור שני חשבונות ב-Yahoo לפני הכל (אפשרות המקנה לנו גם email של MB 250).

 

2. את התוכנה צריך להתקין גם בבית עם שם משתמש אחד וגם במחשב בו אנחנו מתכננים לצפות במה שקורה בבית (בעבודה) עם השם משתמש השני.

  

3. לפני היציאה מהבית צריך להדליק את המצלמה. יש לבחור באפשרות Messenger-> Start My Webcam.

 

4. בוחרים ב-Messenger > Preferences -> WebCam ושם מסמנים את האפשרות:

 

Always allow the following people to view my webcam, לוחצים על Edit ומעבירים לצד ימין את שמות המשתמש שלהם יש אישור לצפות במצלמה (ה-User Name של העבודה).

 

5. יש למקם את המצלמה במקום נסתר, לחבר אותה למחשב, להפעיל את המחשב, להתחבר לאינטרנט (אינטרנט מהיר עדיף), להפעיל את ה yahoo messenger, ולהדליק את המצלמה ב-yahoo.

 

6. כאשר מגיעים לעבודה. מתחברים עם השם משתמש הנוסף ומבקשים לראות את המצלמה של שם המשתמש בבית.

 

 • Active WebCam - תוכנה המיועדת לבעלי אתרים או כאלה המעוניינים לשדר לעולם את תמונותיהם. התוכנה אמנם כוללת רכיב מעקב המאפשר להתריע על שינויים ותזוזה מול המחשב, אך יכולות השידור שלה מרשימות יותר. היא כוללת תמיכה בדואר אלקטרוני, FTP ו-HTTP, שמאפשרים שיתוף גולשים אחרים בצילומים, וכן מאפשרת להציג שידורים מספר מצלמות במקביל, בהן מצלמות מרוחקות או מבוססות IP, וכוללת אפשרות בניית אתר. התוכנה זמינה להורדה בגירסת ניסיון, ומחירה החל מ-29 דולרים.

   
 • WebCam Control Center - תוכנה רבת פעלים, שמציעה את היכולות הבאות: לכידת תמונה בודדת (SnapShot), צילום וידאו, גלאי תנועה, קישור לשרת FTP להעלאת תמונות, קישור ללקוח דואר אלקטרוני המאפשר הצמדת תמונות או סרטים להודעה ותמיכה במספר מצלמות במקביל. 

  בתכונת המעקב, התוכנה מאפשרת לקבוע זמנים לזיהוי תזוזה, על פי איזור שהוגדר מראש, וכן מאפשרת להפעיל תוכנה, להשמיע אזעקה, לשלוח הודעת דואר, להקליט או ללכוד תמונה ועוד פעולות - בעת שמתגלה תזוזה. לקוח הדואר האלקטרוני וה-FTP המובנים בה מאפשרים לשלוח קבצים לאנשי קשר או לעדכן אתר אינטרנט באופן אוטומטי.  התוכנה תומכת גם בהפעלה מרחוק של מצלמות מבוססות IP, המחוברות לרשת מקומית או לאינטרנט, וקבלת תמונות מהמצלמה, תכונה יעילה במקרה ותרצו להשגיח מרחוק על משהו או מישהו. שימו לב שלא כל היכולות זמינות בגירסה המוצעת להורדה חינם, וגירסה מלאה תעלה כ-30 דולרים.

  

פתרון בעלות בינונית (200-1,500 שקלים)

 

מצלמות

 

 • Logitech Quickcam Cordless - מצלמת רשת אלחוטית, הפוטרת אתכם מחובה להציבה בסמוך למחשב. באמצעות מצלמה זו ניתן להעביר קטעי וידאו ותמונות מלווים בקול באמצעות האינטרנט, כאשר ניתן להסתירה במיקום נוח הצופה על הסלון או החדר. אפש רללכוד תמונות ווידאו בטווח של עד 20 מטר מהמחשב. המצלמה משדרת בתדר 2.4GHZ עם 4 ערוצים, תומכת ב-avi, ברזולוציה מירבית של וידאו ב-480x640 פיקסל וקצב תמונות עד 30 תמונת לשנייה. להשוואת מחירים ב"זאפ".

 

 • Creative WebCam Live Pro USB 2.0 – המצלמה מגיעה לרזולוציה של 640x480 (או VGA) ומצלמת עד 30 תמונות בשנייה. היא מצלמת גם תמונות סטילס ברזולוציה מירבית של 1.2 מגהפיקסל, כוללת מיקרופון, ומסופקת עם שנה אחריות. להשוואת מחירים ב"זאפ".

 

 

 • D-Link DCS-900 – מצלמת אינטרנט בעלת תוכנת ניהול בממשק מקוון, שמאפשרת חיבור לרשת מקומית, אפשרויות אבטחת מידע ותומכת בהעברת תמונות וסרטים דרך כתובת קבועה באינטרנט (עד 64 משתמשים במקביל). תוכנת הניהול המסופקת איתה מציעה צפייה בארבע מצלמות במקביל, וניתן לחברה לרשת ללא צורך במחשב, אלא רק באמצעות מודם ADSL או כבלים. המצלמה תואמת ל-Windows, לינוקס ומקינטוש, כמו גם במוצרי תקשורת אלחוטית בתקן 802.11b של חברות שונות. להשוואת מחירים ב"זאפ".

 

 • Logitech Sphere – מצלמת רשת כדורית בעלת מנגנון ייחודי, שמזהה את תנועות המצולם. משלבת יכולת תנועה של 180 מעלות לצד ו-90 מעלות בגובה, וכך מציבה את המצולם במרכז התמונה. המצלמה כוללת שמירת מיקוד אוטומטי, זום דיגיטלי, ומיקרופון מובנה, ומאפשרת שידור שיחות ועידה, העברת אודיו, תמונות ווידאו בתוכנות מסרים מיידיים ודואר אלקטרוני. היא מצוידת חיישן VGA CCD, ברזולוציה של 480X640, ומצלמת תמונות סטילס ברזולוציה של 1.2 מגהפיקסל. בעלת ממשק USB 2.0, ושנתיים אחריות. להשוואת מחירים ב"זאפ".

 • מצלמת סנופי - מצלמה אלחוטית המוסתרת בתוך בובת סנופי תמימה למראה, המופעלת עם שלט רחוק ממרחק של עד 150 מטר. המערכת כוללת מקלט, המתחבר לווידאו ומאפשר הקלטה. ניתן להסתיר את הווידאו ולכוון את ההקלטה לזמן הדרוש. מחיר: 1,460 שקלים.

 

תוכנות

 

 • WatchDog - תוכנה שאינה נראית משוכללת במיוחד, אך כוללת כמה יכולות מרשימות, ביניהן: מעקב מרחוק, שידור בזמן אמת לאתר, דפדוף בארכיון הצילומים מהאתר עצמו, מעקב וקבלת התראות על תזוזה מול המחשב, במקרה ואכן ביקשתם ממנה לשמש כ"בלש", ואפשרות הפעלה אוטומטית של כלל התכונות (מעקב, הקלטה, פירסום באינטרנט, משלוח דואר או העלאה לשרת FTP). זמינה להורדה בגירסת נסיון לשבוע, ואחר כך נדרש תשלום של 70 דולרים.

  

פתרון בעלות גבוהה (מעל 1,500 שקלים)

 

הבעיה עם הפתרונות הזולים יותר היא העדר ההסוואה. במילים אחרות, המטפלת לא תתקשה לגלות כי צופים עליה מרחוק ותמתן את התנהגותה (גם זה לטובה). הפתרונות המתקדמים יותר כוללים מצלמות זעירות, המוסוות בתוך אביזרים ביתיים תמימים למדי ונעזרות בחיישנים המזהים תנועה.

 

 • Babyzoom - חברה המשכירה, מתקינה ומוכרת מצלמות נסתרות על פי צרכי הלקוח. המערכת כוללת שתי מצלמות נסתרות אלחוטיות (כולל התקנה והסוואה), ויחידה טכנית אלקטרונית, שיודעת לחבר בין המצלמה למחשב באופן עצמאי. המערכת מאפשרת הקלטת וידיאו (ללא קול) ונעזרת לשם כך בחיישנים שמזהים תנועה. בנוסף, היא יכולה לשדר בזמן אמת לאתר אינטרנט, זבו נתין לצפות באמצעות קוד וסיסמה. 

  התקשורת מול המחשב מתבצעת באמצעות כרטיס המורכב בו, ובשילוב תוכנה תואמת, משדר נתונים לאינטרנט ומאפשר תיכנות של פעולות המצלמה על פי הצרכים. דרישות המערכת המינימליות הן מעבד פנטיום 3 ומעלה (כולל סלרון), 256 מגהבייט זכרון, ו-Windows XP. מחיר: החל מ-2,450 שקלים לחודש או 8,000-10,000 שקלים לרכישה.

 

 • Guard 2100P - מערכת המספקת שידורי וידאו מלווים באודיו, על מנת שההורים יוכלו להקשיב לטון הדיבור של הגננות או המטפלות. המערכת תומכת גם במצלמות זעירות (כמו ראש סיכה או קוף של מחט), שניתנות להסוואה בקלות. כמו כן, המערכת מפקחת על מהתרחש בזמן אמת. התוכנה זמינה בעברית מלאה, ומיועדת לגני ילדים, בתוך שהיא מאפשרת זיהוי של פני הילד. מחיר: 2,840 שקלים.

 

תודה לתומר הוט, מנהל פורום צילום, שהשתתף בהכנת הכתבה. לסיוע נוסף ניתן גם לגלוש לפורום תמיכה טכנית של ynet.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משגיחים על הקטנים דרך הרשת
Logitech QuickCam Messenger. מיקרופון מובנה
Creative WebCam Live Pro. גם סטילס
D-Link DCS-900. תוכנת ניהול בממשק מקוון
מומלצים