שתף קטע נבחר

משחטות הרכב עוברות מהשטחים לטייבה

השטחים "אאוט", טייבה "אין": בערי המשולש בשרון פורחת בשבועות האחרונים תעשייה ענפה של פירוק כלי רכב גנובים. כתב ynet יצא לסיור בשדה הקרב בין שוטרים לגנבי רכב באזור השרון. הוא גילה משחטות רכב בלב שדות פורחים ובקרבת בתי מגורים, גנבים שמנסים לנצל כל פירצה אפשרית, ושוטרים שנחושים לעצור אותם

שינויים בהרגלי השחיטה? בערי המשולש בשרון פורחת בשבועות האחרונים תעשייה ענפה של פירוק כלי רכב גנובים. הסיבה: הגנבים מתקשים להעביר את הרכבים לשטחי הרשות. במשטרה נלחמים נגד התופעה, ובחודש וחצי האחרונים נחשפו 15 משחטות. "גלגל תנופה", המבצע המשטרתי נגד גניבות רכב, הביא לירידה של כ-17% בגניבות בינואר, בהשוואה לדצמבר. ההערכה היא שהחודש הירידה תהיה גדולה עוד יותר.

 

מסיכום נתוני המשטרה, שפורסמו השבוע, עולה כי ב-2004 נרשמה עלייה חדה של קרוב ל-20%בגניבות הרכב: אם בשנת 2003 נרשמו כ-25,800 מקרים, בשנת 2004 היו למעלה מ-30 אלף מקרים של גניבת המכוניות. 

 

בשנים עברו, מרבית כלי הרכב שנגנבו בישראל היו עושים את דרכם לרשות. טול כרם והכפר שוויכה הסמוך לה היו מוכרים כמקומות שבהם אפשר להשיג חלקי חילוף לרכב במחירי מציאה. בשני היישובים פעלו "משחטות" רכב, ורבים מכלי הרכב שנגנבו בישראל הגיעו לשם, פורקו, ושבו לשטח ישראל בצורת חלפים. פשיטות הצבא והמשטרה על משחטות הרכב, גדר ההפרדה וחששם של הישראלים להיכנס לשטחי הרשות, פגעו בעסקים המשגשגים. 

 

אולם, עד תחילת השנה, לגנבי הרכב לא היתה בעיה להעביר את הרכב הגנוב לשטחי הרשות. במחסומי צה"ל בקו התפר מקפידים בבדיקת הנכנסים לישראל - אך לא באלה היוצאים מישראל לרשות. דרכם של הגנבים היתה, לכן, פרוצה כמעט לחלוטין. אבל אז החלה המשטרה להציב שוטרים במחסומים. מפקד משטרת טייבה, סגן ניצב שי חזן, מספר: "אנחנו פועלים בשיתוף פעולה עם החטיבה המרחבית אפרים. החיילים בודקים את אלה הרוצים להיכנס לישראל, ואילו השוטרים המוצבים במחסומים בודקים את אלה הרוצים להיכנס לרשות. הצבת השוטרים מונעת העברת רכבים גנובים לשטחי הרשות, וחוסכת לנו ביצוע חיפושים אחרי כלי רכב ומשחטות בערים הפלסטיניות שבאחריות הרשות - פעילות שדורשת השתתפות של הצבא ומג"ב ויש בה סיכונים לכוחות הביטחון".

צילום: רענן בן צור

 

הצבת השוטרים במחסומים נעשתה במסגרת מבצע "גלגל תנופה" למלחמה בגנבי רכב, שעליו הכריז מפקד מחוז מרכז, בני קניאק, בתחילת ינואר. תת ניצב מנשה ארביב, מפקד מרחב שרון, הסובל במיוחד מגניבת רכב בשל קרבתו לקו התפר, הורה לשוטרי המרחב למקד את הפעילות במוקדי גניבת הרכב, ובמשחטות הפועלות ביישובים הערביים - בעיקר טייבה, טירה וקלנסוואה. "אנו רואים בחומרה את נושא גניבות הרכב, משקיעים מאמצים ומבצעים פעילות ענפה נגד הגנבים והמשחטות", אומר תת ניצב ארביב.

 

הגנבים הבינו עד מהרה שהם בבעיה. הצבת השוטרים במחסומים מנעה מהם להעביר את כלי הרכב הגנובים לשטחי הרשות. אבל כמו תמיד בעולם הפלילים, כשנוצר ואקום - יש מי שממלא אותו, ומהר. במקום לפרק את המכוניות ברשות, התפתחה "תעשייה" של פירוק כלי הרכב בערים טייבה, טירה וקלנסוואה, כשעיקר הפעילות של המשחטות מתרחשת בטייבה. גם קודם לכן "נשחטו" כלי רכב בערים אלה, אך בממדים קטנים בהרבה בהשוואה להיום.

 

מי שחושב על משחטת כלי רכב, ורואה מול עיניו מוסך מודרני עם מכשור, כלי עבודה מתקדמים וליפטים להרמת המכוניות - טועה. המשחטות בערי המשולש הן משהו אחר לגמרי. "משחטה יכולה להיות תחת כל עץ או ליד כל גבעה בשטח הפתוח", מסביר קצין המודיעין של משטרת טייבה, מפקח ירון גינזבורג, "מה שחשוב לגנבי הרכב זה בעיקר שמהמקום יהיה אפשר לתצפת ולראות אם המשטרה באה 'להפריע'. הגנבים דואגים להציב תצפיתן בכניסה לשביל המוביל למשחטה, והוא מודיע להם אם יש משטרה בדרך".

 

ביקור במשחטה שנחשפה

 

בלב נוף פסטורלי של גבעות ירוקות ומרבדי רקפות ופרג, בתוך מטע זיתים ממזרח לטייבה, שהגישה אליו היא רק דרך שביל משובש וקשה לנהיגה, הכשירו הגנבים מקום נסתר, שאותו לא ניתן לראות משביל העפר ולא מבתי העיר. במקום אין ציוד מכני, רק אדמה ועצי זית.

 

כשאנחנו מגיעים למקום בו פעלה המשחטה, שנחשפה לפני כמה ימים על ידי המשטרה, ניכרים במקום עקבות של כמה מוקדי פירוק רכב: באחד נמצא לוח שעונים זרוק ליד חלקי פלסטיק שונים; כמה מטרים משם ניצבת שלדת "מזדה" ערומה לחלוטין, שכל החלקים פורקו ממנה. הגנבים אף דאגו לשרוף את השלדה על מנת להקשות על איתור טביעות האצבע שלהם. מה שמעיד יותר מכל כי מדובר במקום בו הייתה משחטת רכב גדולה ופעילה מאוד, הם ספרי הרכב הפזורים במקום, וכן שישה נרתיקים של רישיונות. לדברי המפקח גינזבורג, "כשמגיע הרכב הגנוב, זה עניין מהיר עד שהרכב מפורק. הגנבים מגיעים עם כלי עבודה וציוד ריתוך הפועלים על גז, ותוך פחות משעה נשארת רק השלדה".

 

לא רק במטע הזיתים פועלות המשחטות, אלא גם בין הבתים. ליד בניין בבנייה בפרברי טייבה מצאנו רכב בצבע לבן. כל חלקי הרכב פורקו ממנו ומה שנותרה זאת רק השלדה. בדיקה מגלה כי מדובר ב"מזדה" שנגנבה בתל אביב לפני כשבוע. אילן שמע, רכז המודיעין של משטרת טייבה, מספר כי "הגנבים לפעמים גונבים רכב, מחנים אותו במקום מסתור ומחכים לשעת כושר על מנת לפרק את החלקים שלו". כנראה שלגנבים לא היה למי למכור את כל חלקי המזדה: הכסאות וההגה הוסתרו לא הרחק מהרכב, לא במאמץ רב. ובינתיים, השכנים משקיפים עלינו מבתיהם כשעל פניהם גיחוך קל, כאילו אומרים, "חבל לכם על הזמן".

 

המלחמה של המשטרה בגנבי הרכב ובמשחטות היא מלחמת עצבים בלתי פוסקת. "אם נתקרב למשחטה באור יום, המידע הזה יגיע לגנבים על ידי התצפיתנים או משתפי הפעולה שלהם, והם יעתיקו את מקום פירוק הרכב למקום אחר. אנחנו חייבים לתפוס את מפרקי המכוניות 'על חם', וכדי לעשות את זה אנחנו צריכים מבעוד מועד להגיע בלי שאף אחד יראה אותנו ולהציב מארב עד שהגנבים יבואו", מספר מפקח גינזבורג.

 

מכלי הרכב שנגנב ומפורק לא נשאר שריד. לאחר מכירת החלקים נשארת השלדה - וגם לה מצאו הגנבים פתרון שמכניס כסף. בישראל יש ביקוש גדול לברזל למיחזור, והגנבים מוכרים את השלדה שנותרה אחרי פירוק החלקים לסוחרי ברזל, תמורת 600 שקלים לטונה. 

 

הרווח למכונית: 12 אלף שקל

 

בכל נושא גניבות הרכב יש מעין היררכיה, ועוסקות בו משפחות שלמות. הנמוך בסולם הוא בדרך כלל גנב הרכב, ישראלי או פלסטינאי, שגונב את הרכב באזור המרכז או השרון ומביא אותו עד טייבה, טירה או קלנסוואה. תמורת הרכב מקבל הגנב כ-600 שקלים. "המפרקים" הם בדרך כלל צעירים שמיומנים בעבודה. מי שנהנה מהכסף הגדול הוא ה"בוס" מלמעלה, שדואג למכירת החלקים המפורקים: מרכב אחד, אומרים במשטרה, אפשר להרוויח כ-12 אלף שקלים.

 

החלקים הגנובים נמכרים למוסכים ולעסקים לחלקי חילוף ברחבי הארץ - וגם נגדם פועלת המשטרה. סנ"צ חזן אומר כי "בעלי רכבים שרוכשים חלקי חילוף במחיר זול יודעים שמדובר בחלקי חילוף גנובים. אנחנו פועלים גם נגדם, ויש לנו אפשרות לזהות חלק מתוך רכב שנגנב והורכב על רכב אחר. מי שקנה חלק גנוב שם את כספו על קרן הצבי".

 

מתחילת המבצע נעצרו תשעה חשודים, שהשתייכו לשתי כנופיות, והוגשו נגדם כתבי אישום. השבוע גזר בית משפט השלום בכפר סבא עונש חמור של 54 חודשי מאסר בפועל ושנה מאסר על תנאי, על מאמון שפאעי, תושב השטחים בן 23, שנעצר במסגרת המבצע והואשם בתשעה אישומים של גניבת כלי רכב, חבלה ברכב ועוד.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
שמע וגינזבורג
צילום: רענן בן צור
צילום: רענן בן צור
רכב שפורק
צילום: רענן בן צור
מומלצים