שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דיווח: ישראל עשויה "להתנתק" מחוות שבעא

  עיתון כוויתי דיווח כי בראשית החודש העבירה ישראל מסר למזכ"ל האו"ם, ולפיו היא עשויה להסיג את כוחותיה מחוות שבעא. זאת, בתנאי שצבא לבנון יפרוש את כוחותיו באזור. עוד דווח שסוריה החלה ב"נסיגה שקטה" מלבנון כבר לפני ארבעה ימים וכי בתוך שבועיים תוציא את מרבית כוחותיה מהמדינה

  תוכנית התנתקות נוספת בצפון הארץ? מקורות דיפלומטים צרפתיים במטה האו"ם בניו יורק דיווחו כי ישראל העבירה בתחילת החודש מסר למזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, ולפיו היא עשויה להסיג את כוחותיה באופן מפתיע מאזור חוות שבעא שבמורדות הר דב. זאת, תחת פיקוחם של כוחות האו"ם באזור זה ובתנאי שהצבא הלבנוני יתפרש באזור שבו שולט כיום חיזבאללה. כך דיווח היום (שבת) העיתון הכווייתי "א-סיאסה".

   

  אותם מקורות הוסיפו, כי ישראל הודיעה לוושינגטון, פאריס ומדינות האיחוד האירופי על נחישותה לסגת מחוות שבעא מיד כשלבנון תפרוס את כוחותיה, זאת כיוזמה של רצון טוב או "מתנה משרון ללבנונים".

   

  המקורות, שמקורבים לאנאן, אמרו כי במצב בו צבא לבנון יתפרש לאורך הקו הכחול הבינלאומי בין שתי המדינות צה"ל יחל לפרק חלק מהמוצבים שלו באזור חוות שבעא ויעביר אותם אל הגבול שלפני ה-4 ביוני 67', שאינו כולל את האזור הזה.

   

  רק אתמול פורסמו דבריו החריפים של נשיא לבנון לשעבר, אמין ג'ומאייל, בנושא חוות שבעא. בראיון מיוחד שהעניק לעיתון הערבי-ישראלי "כול אל-ערב" תקף ג'ומאייל את פעילות חיזבאללה בגזרה זו והגדיר את טיעוניה כתירוץ קלוש. "אנו מקדשים את פועלו של חיזבאללה בדרום לבנון ומכבדים את הקורבנות שהקריב, אולם ישראל ביצעה את החלטת מועצת הביטחון מספר 425 ונסוגה מדרום לבנון", אמר.

   

  "ישנה טענה כאילו חוות שבעא עדיין תחת כיבוש, אולם ברישומים של האו"ם השטח הוא סורי ולא לבנוני. הוא נכלל תחת החלטה 242 ולא תחת החלטה 425, ולכן הטיעון של חיזבאללה בדרום הוא טיעון חלש. אם לפני יישום החלטה 425 חיזבאללה הוביל מאבק של התנגדות (לכיבוש), מה שקורה עתה באזור חוות שבעא הוא בבחינת פעולות צבאיות ולא התנגדות. הפעולות הצבאיות צריכות להיות תחת אחריותו של צבא לבנון ולכן אנו קוראים לצבא להתפרש בגבול עם ישראל, משום שהצבא הסורי ערוך בגבולות הסכם הפסקת האש עם ישראל ברמת הגולן", הוסיף ג'ומאייל.

   

  סוריה החלה ב"נסיגה שקטה"

   

  בתוך כך נמשכים הדיווחים סביב נסיגת הכוחות הסורים מלבנון. לפי העיתון, למעלה מ-3,000 חיילים סורים כבר עברו את הגבול מסוריה ללבנון, וחזרו לארצם בארבעת הימים האחרונים פירושו של דבר הוא, שסוריה כבר החלה את ההיערכות מחדש בלבנון עוד בטרם הכריז על כך שלשום סגן שר החוץ הסורי, וליד מועלם.

   

  המקורות הוסיפו, כי מזכ"ל האו"ם קיבל מנציגי הארגון בביירות ובדמשק מידע חד משמעי על נכונותה של סוריה להסיג כ-11,000 מחייליה מתוך 14,000 הערוכים כעת בלבנון ולהחזירם לשטח סוריה במהלך הימים הקרובים.

   

  אם יתאמתו כל הדיווחים, הרי שב-10 במרץ יהיו 90% משטחה של לבנון נקיים מכל נוכחות צבאית סורית לראשונה מזה 29 שנים. בנוסף לכך, הערים הראשיות בלבנון ואזורי ההר בצפון ובדרום, תורגש ירידה משמעותית בנוכחות מנגנוני המודיעין הסורים ששולטים בלבנון.

   

  לפי הדיווח, החלו מספר יחידות של הצבא הסורי לסגת מאזורי ההר לכיוון מעבר הגבול בין שתי המדינות ובנוסף לכך החלו גם יחידות משוריינות של הצבא הסורי מאזורים שונים בבקעת הלבנון לצאת לדרך לכיוון מעבר הגבול.

   

  אותם מקורות ציטטו משקיפים בינלאומיים של האו"ם בדרום לבנון ולפיהם לפחות שתי יחידות של צבא לבנון החלו לתפוס שליטה על המוצבים שפינו הכוחות הסורים במהלך הימים האחרונים. בנוסף, נמסר כי משאיות של צבא לבנון מלאות בציוד צבאי נצפו כשהן נעות לכיוון אזור הגבול הדרומי סמוך לצידון וג'זין, וזאת "בצעד שנראה כאילו לבנון החליטה לתגבר את נוכחותה הצבאית קרוב לגבולה הדרומי עם ישראל כהיענות לאחת מדרישות החלטת מועצת הביטחון 1559 הנוגעות לפרישת הכוחות בכל שטחי לבנון".

   

  ראש המשלחת האיראנית לשיחות על פרוייקט הגרעין, חסן רוחאני, אמר שסוריה יכולה לסמוך על ארצו אם תותקף. בראיון לעיתון הצרפתי "לה-מונד" אמר רוחני: "יש לנו קשרים מצויינים עם סוריה. כל מדינה שמותקפת יכולה להסתמך על ידידותיה ואנו ידידים נאמנים של סוריה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  מוצב צה"ל בחוות שבעא. יפונה? (ארכיון)
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  מחאה לבנונית נגד סוריה (ארכיון)
  צילום: רויטרס
  מומלצים