שתף קטע נבחר

בקרוב: תושבים יוכלו להתנגד להצבת אנטנות סלולריות

על פי תיקון לתוכנית המתאר שאישר משרד הפנים, הוועדות המקומיות ברשויות השונות יוכלו למנוע הקמת אנטנות סלולריות ואף לדון בהתנגדויות של הציבור

משרד הפנים אישר, הכדור עובר למועצה הארצית: בעקבות החלטת השר אופיר פינס, על שינוי המדיניות בנושא הקמת אנטנות סלולריות, תדון מחרתיים (ג') המועצה הארצית לתכנון בנוסח תיקון לתמ"א (תוכנית מתאר ארצית) 36 א' שאושר על ידי משרד הפנים ואשר יחייב ליידע את הציבור על הקמת אנטנות וכן יאפשר לוועדות המקומיות שיקול דעת טרם מתן ההיתרים להקמתן.

 

כיום, אין בסמכותן של הוועדות המקומיות למנוע הקמת אנטנות, אלא במקרים חריגים, למשל הוועדה יכולה לשלול בקשה להיתר רק מהיבטים ארכיטקטוניים-נופיים.

 

לאחר אישור התיקון, תהיה הוועדה המקומית רשאית לדרוש שיוצגו בפניה חלופות למיקום האנטנה או להציע בעצמה חלופות אשר מתאימות לדעתה יותר בראייה עירונית כוללת.

 

על פי התיקון המוצע, כל בקשה להיתר באזור מגורים או על מוסדות ציבור ובחצרותיהם (גם אם אינם באזור מגורים) תפורסם, וניתן יהיה להגיד התנגדות. במסגרת זו כלולים כל האנטנות שמוקמות באזורי מגורים על עמודי תשתית, כגון עמודי תאורה, טלפון, רמזורים וכו'.

 

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה בראשית פברואר כי לא יינתן היתר בנייה, אלא אם תפקיד החברה הסלולרית המבקשת כתב שיפוי בגין מלוא תביעות הפיצוי בגין ירידת ערך הנכסים. בתיקון המוצע, היקף השיפוי שיוטל על החברה הסלולרית מבקשת ההיתר, יעמוד על 80% לעומת 20% שיישארו על הוועדה המקומית.

 

לפני כשבועיים החליט מטה המאבק של ראשי הרשויות להסדרת פריסת האנטנות הסלולריות בערים, כי הרשויות המקומיות יפרסמו מעתה כל בקשה של החברות הסלולריות להקים אנטנה בתחומיהן. המטה ציין כי החלטתו נובעת מכך שתמ"א (תוכנית מתאר ארצית) 36 אינה מאפשרת לרשות המקומית כל מעורבות או השפעה לגבי קביעת מיקומה של אנטנה סלולרית.

 

שר הפנים, אופיר פינס, אומר כי אישור התיקון יצור את "האיזונים הראויים בין הציבור, הרשויות המקומיות והחברות הסלולריות שלאורך השנים הופרו באופן בוטה. בריאות הציבור, טובתו וטובת הסביבה הם שהנחו את מנסחי התוכנית, שהעבירו את האחריות לוועדות המקומיות המייצגות את התושבים. יחד עם זאת, עם העברת הסמכות לרשות המקומית באה גם האחריות, ועל כן השיפוי לא יהיה בלתי מוגבל".

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, אמר כי זהו צעד נוסף בדרך להסדרת הענף, נושא עליו נאבק מטה מאבק ייעודי של השלטון המקומי, בראשות ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן. "החלטת המשרד, בראשות השר פינס, מחזירה את השקיפות שהציבור ראוי לה, מבטאת רגישות לצרכי הציבור ומחזירה לרשויות המקומיות את היכולת להגן על האינטרסים של ציבור בדרך הראויה", אמר אלדר.

 

פורום החברות הסלולריות אומר בתגובה: החברות הסלולריות פועלות בהתאם לתקני הבטיחות המומלצים על ידי ארגון הבריאות העולמי והנאכפים על ידי המשרד לאיכות הסביבה. משרד הפנים בוחר לעשות דין מיוחד לחברות הסלולריות בניגוד לתשתיות לאומיות אחרות כגון מים, חשמל, ביוב, גז וכבישים. החלטתו החדשה תאפשר לקבוצות לחץ מקומיות להערים תלי תלים של התנגדויות ולהביא לעצירה של פריסת התשתית הסלולרית במדינת ישראל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
אנטנה סלולרית במרכז ת"א
צילום: עומר הכהן
צילום: גבי מנשה
פינס. "איזונים ראויים"
צילום: גבי מנשה
מומלצים