שתף קטע נבחר

איגוד האתלטיקה חשף שמות חיילי יחידות עילית

אתר האינטרנט של איגוד האתלטיקה הישראלי חשף את שמותיהם של חיילי יחידות עילית שהשתתפו במירוצים בניגוד לכללי ביטחון השדה. מצה"ל נמסר: "מדובר במחדל ותקלה חמורה, כעת אנחנו מנסים למזער נזקים"

אחד המאפיינים הבולטים של צה"ל, כך לומד כל חייל מיומו הראשון בבקו"ם ועד יומו האחרון כמילואימניק, הוא ביטחון השדה. צלצלת לחבר'ה כדי לקבוע בילוי לסוף השבוע? אל תסגיר פרטים לגבי מיקומך. התקשרת לאישה במהלך המילואים לשמוע מה עם הילדים? דיר-באלק להודיע לה "אני ממש ליד צומת קסטינה וחייב לנתק, עוד רגע יש אימון בנשק חי". האוייב מאזין, לימדו אותנו מש"קיות ביטחון השדה, אבל מתברר שבצה"ל לא תמיד מקפידים על כל הכללים.

 

על פי חוקי הצבא, נהוג שלא לחשוף פניהם של טייסים או לוחמים ביחידות מובחרות, לא לציין במדוייק את שמותיהם (במקום זאת משתמשים בראשי תיבות), ולא לנקוט בשמן המדוייק של סיירות כאלו ואחרות. עם זאת, מתברר שמדי פעם מתגלות פירצות ענק באבטחת המידע, כפי שקרה בתחרויות אתלטיקה בהם השתתפו חיילים.

 

באתר איגוד האתלטיקה הישראלי מופיעות תוצאות הרצים בתחרויות השונות ושם המשתתף. במידה והמשתתף הוא חייל, מצויינת היחידה בה הוא משרת, גם אם מדובר ביחידת עילית שאסור לחשוף את שמה ובוודאי שלא את שמות החיילים המשתייכים אליה.

 

לדוגמא, בחצי מרתון תל אביב פורסמו באתר איגוד האתלטיקה הישראלי התוצאות הסופיות, מהן יכול כל אחד לקבל את שמם של  יותר מ-30 לוחמים של שייטת 13 שהשתתפו באירוע וכן את הפרטים של חיילי מגלן 212, פלס"ר גבעתי ועוד.

 

בעקבות פניית ynet לדובר צה"ל ולביטחון שדה בימים האחרונים, נמחקו מייד שמות היחידות מאתר איגוד האתלטיקה הישראלי. עם זאת, בצה"ל לא הקפידו למחוק את הפרטים המסווגים מיתר אתרי האתלטיקה והספורט בהם מופיעה עדיין הרשימה במלואה.

 

רשימות המשתתפים לפני מחיקת שמות היחידות (שמות המשתתפים נמחקו על ידי ynet)

 

 

רשימות המשתתפים אחרי פניית ynet (שמות המשתתפים נמחקו על ידי ynet)

 

 

 

התגובות 

 

מדובר צה"ל נמסר: "לאחר הפנייה הנושא נבדק וטופל. הכללים בנושא הובהרו לגורמים הרלוונטיים, כדי שמקרה כזה לא יחזור בעתיד". בכירים בצה"ל אמרו ל-ynet: "הצנזורה אוסרת פרסום שמות של לוחמים מיחידות מובחרות באופן גורף. מדובר במחדל ותקלה חמורה שכעת מנסים למזער את הנזקים בתקווה שאף גורם עוין לא אסף את הנתונים על חיילי צה"ל".

 

המידע הראשוני התקבל באימייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
למזער את הנזק (אילוסטרציה)
צילום: איי פי
מומלצים