שתף קטע נבחר

ארה"ב נגד הצהרת האו"ם על "הזכות להפלה"

בדיונים לקראת ישיבה מיוחדת באו"ם על זכויות האשה, דרשה ארה"ב שהאו"ם יצהיר מפורשות כי ביצוע הפלה אינו בגד זכות בסיסית של האשה. האו"ם אמור לדון בקרוב בהתקדמות במעמד האשה מאז כינוס בייג'ינג, שקבע בין היתר כי לאשה הזכות להחליט מתי וכמה ילדים תלד

אמריקה נגד הפלות: ארה"ב מתנגדת להצהרת האו"ם המכירה בזכות הנשים לבצע הפלות ודורשת שהאו"ם יצהיר שהפלות אינן חלק מזכויות האדם הבסיסיות. כך התברר אתמול (ב') במהלך דיונים באו"ם לקראת ישיבה לציון עשר שנים לכינוס בייג'ינג, שדן בזכויות הנשים ובזכות האשה על גופה.

 

"אין זכות בסיסית להפלה", אמרה אלן סאורברי, השליחה האמריקנית לישיבת האו"ם. "ולמרות זאת, הנושא עולה שוב ושוב על ידי ארגונים חוץ ממשלתיים, שמנסים 'לחטוף' את המושג ולהכניס אותו להגדרה של זכות בסיסית".

 

בישיבת האו"ם המיוחדת ישתתפו עשרות נציגי מדינות ושרים וכן אלפי פעילים בארגונים למען זכויות האשה. המשתתפים ידונו בהתקדמות שחלה בעשר השנים האחרונות במעמד האשה.

 

בניסיון להימנע ממחלוקות, ניסו מארגני הישיבה לגבש הצהרה קצרה המדגישה את יישומן של ההחלטות שהתקבלו בכינוס בייג'ינג. בין היתר נקבע בכינוס כי על המדינות המשתתפות למנוע אפליה בחינוך נשים, בטיפול הבריאותי שניתן להן ובתנאי העסקתן. כמו כן נקבע כי לנשים הזכות להחליט מתי וכמה ילדים יילדו. בכינוס בייג'ינג התייחסו להפלה כאל עניין בריאותי והוחלט כי במקומות בהן הפלה היא עניין חוקי, עליה להיעשות באופן בטוח ובמקומות אחרים אין לנקוט בענישה כנגד נשים שמבצעות הפלה. 

 

אולם להפתעת הנציגים מאירופה ומאמריקה הלטינית, הגישה כעת ארה"ב תיקונים להצהרה, בטענה שכינוס בייג'ינג לא יצר "זכויות אדם בינלאומיות חדשות", ולא כלל החלטה על זכות להפלה.

 

ממשל בוש השמרני מעוניין להבטיח שסיוע כלכלי של ארה"ב למדינות זרות לא יממן הפלות. השליחה האמריקנית אמרה עוד שמדובר ב"זכויות מיניות" שאינן מוגדרות ולכן ארה"ב מתנגדת להצהרה. לדבריה, מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, השתמש אף הוא במושג "זכויות מיניות". אנאן אמר כי על הממשלות להבטיח "זכויות מיניות וזכויות לפוריות ובריאות" של נשים וציין כי חצי מיליון נשים מתות מדי שנה בעולם מבעיות הקשורות בהריון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו בכר
ארה"ב שוב מתגלה בשמרנותה (אילוסטרציה)
צילום: דודו בכר
מומלצים