שתף קטע נבחר

דיווח: המוסד תכנן פעולת התנקשות באירלנד

עיתון אירי דיווח כי רשויות המודיעין באירלנד עלו על עקבותיהם של סוכני מוסד שהתכוונו להתנקש בדבלין בחיי אחד ממגורשי כנסיית המולד, ג'יהאד ג'עארה. לפי הדיווח, האירים מחפשים אחר הסוכנים אולם טרם הוגשה תלונה רשמית לישראל. משרד החוץ מכחיש בתוקף. ג'עארה בשיחה עם ynet: "אינני פוחד. לא משרון, לא מהמוסד. אני פוחד רק מאלוהים"

האם ניסו אנשי מוסד להתנקש בחיי מגורש כנסיית המולד באירלנד? העיתון האירי "איבנינג הראלד" דיווח אמש (יום ו') כי המשטרה האירית עלתה על עקבותיהם של שני סוכני מוסד שהיו בדרכם להיכנס לתחומי אירלנד. ממשרד החוץ בירושלים נמסר בהתייחס לפרשה: "לא היה ולא נברא".

 

מקורות משטרתים סיפרו לעיתון כי השניים התכוונו ככל הנראה ליטול חלק במבצע התנקשות בחייו של בכיר מגורשי כנסיית המולד, ג'יהאד ג'עארה - מי שהיה עד לגירושו אחד מראשי גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, באיזור בית לחם ובשטחים בכלל.

 

לפי הדיווח, האירוע התרחש בסוף חודש ינואר. רשויות המודיעין באירלנד עלו על עקבותיהם של השניים, שהיו במשימת איסוף מודיעין שהיתה אמורה להסתיים במותו של ג'עארה.

 

ג'עארה, שגורש במאי 2002 יחד עם 12 מחבריו לאירופה, שוהה בדבלין, ונחשב על-ידי מערכת הביטחון בישראל כמי שמוסיף לעודד פיגועים נגד ישראל. על-פי העיתון, גורמים שונים ניסו להאפיל על הפרשה על מנת שלא לפגוע באווירה המדינית החדשה במזרח התיכון.

 

אירלנד לא הגישה עדיין תלונה רשמית בנושא לישראל, אך גורמי ביטחון אירים אמרו לעיתון כי המדינה "מוטרדת" בעקבות האירוע. משרד המשפטים האירי מחפש אחר השניים.

 

ג'עארה ל-ynet: "אני פוחד רק מאלוהים"

 

ג'עארה אמר למקורביו לאחר הפירסום כי הוא אינו חושש לחייו, ומקווה שפרשת מגורשי המולד תסתיים והמגורשים יוכלו לחזור אל משפחותיהם בשלום. "החיים בידי אלוהים ולא בידי שרון והמוסד שלו", הוסיף.

 

בשיחה עם ynet סיפר שקצינים אירים שביקרו אצלו בבית אמרו שלא יתנו שדבר כזה יקרה על אדמת אירלנד. לדבריו, האירים הציבו אבטחה רצינית סביבו. ג'עארה ציין שהקצינים האירים, בהם בכירים ביותר שעמם שוחח, סירבו למסור פרטים על האירוע שחשף העיתון "איבנינג הראלד". 

 

"הבהרתי לקצינים האירים שאינני בוטח בישראלים ושהישראלים תמיד הפרו את כל ההסכמים ואת כל ההתחייבויות ושאף גורם בעולם אינו מאמין לישראלים", אמר ג'עארה ל-ynet, "הודיתי להם על התעניינותם ועל הצעדים שהם נקטו כדי לשמור על בטחוני, אבל לא הצלחתי לקבל פרטים מדויקים על המקרה. הישראלים צריכים לדעת: אינני פוחד מהם, לא משרון, לא מהמוסד. אני פוחד רק מאלוהים".

 

מגורשי כנסיית המולד, כזכור, אמורים לחזור לישראל במסגרת ההקלות שהובטחו לפלסטינים ערב פסגת שארם. יועצו של ראש הממשלה, רענן גיסין, אישר לאחרונה כי המגורשים יורשו לשוב לבתיהם בגדה המערבית. "הקפאנו את כל ההליכים נגדם, כל עוד יימנעו מפעילות טרור", אמר.

 

גורמים פלסטינים אמרו כי ישראל הסכימה שבנוסף למגורשי כנסיית המולד, יחזרו לגדה יותר מ-20 פעילים שגורשו לרצועת עזה לאחר גל פיגועים בישראל. בסך הכל ישובו לגדה כ-60 מגורשים. עם זאת, חזרתם של המגורשים מתעכבת ותתרחש רק עם העברת השליטה הביטחונית בערי הגדה לידי הפלסטינים. התוכניות להעברת השליטה הוקפאו לפי שעה בעקבות הפיגוע במועדון הסטייג' בתל אביב, בו נרצחו חמישה ישראלים.


פורסם לראשונה 05/03/2005 11:45

 

בהכנת הידיעה השתתף דורון שפר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
גיהאד ג'עארה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
ההתבצרות. כנסיית המולד במאי 2002
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
אירלנד. משבר דיפלומטי חדש?
צילום: איי פי
מומלצים