שתף קטע נבחר

ה"עבד" הניגרי יפוצה ב-350 אלף שקל

במשך שלוש שנים וחצי הועסק עובד זר מניגריה כפועל ניקיון במועדון הבריאות "סנסרה" במלון דן אילת - בלי אף יום חופשה. כשביקש לנוח נדרש למצוא לעצמו מחליף ולשלם לו מכיסו. אתמול זכה בפיצוי חסר תקדים

 

החוצפה לא משתלמת: פועל ניקיון ניגרי, שהועסק במשך שלוש שנים וחצי במועדון הבריאות "סנסרה" במלון דן אילת ללא יום חופשה אחד, יקבל ממעסיקיו פיצוי עתק בסך 350 אלף שקלים.

 

הפועל, ניקודמוס אצובה, לא תיאר לעצמו ששלוש שנים וחצי של "עבדות" יגיעו לסיומן הצודק כל-כך. בפסק-הדין שניתן אתמול בבית-הדין לעבודה בבאר-שבע קבע השופט אילן סופר כי "עובד הניקיון הפך לעבד של המקום" ופסק לו פיצויים חסרי תקדים בהיקפם עבור ימי חופשה וכן עבור שעות נוספות, שבתות וחגים שבהם עבד.

 

במשך שלוש שנים וחצי עבד ניקודמוס כפועל ניקיון יחידי במועדון הבריאות "סנסרה" במלון דן אילת. הוא אסף מגבות, סידר את חדרי הטיפולים ושטף רצפות. הוא עבד 13 שעות ביום, 7 ימים בשבוע, 365 ימים בשנה. כשביקש לקחת יום חופשה נדרש למצוא לעצמו מחליף ולשלם לו מכיסו. היום היחיד שבו זכה למנוחה היה יום הכיפורים.

 

לפני שנתיים החליט ניקודמוס לא להבליג עוד והגיש תביעה נגד "סנסרה" לבית-הדין לעבודה. בתצהיר שהגיש לבית-המשפט באמצעות פרקליטו, עו"ד אריק נאור, סיפר כי כשהתקבל לעבודה נאמר לו כי שעות העבודה הן משמונה בבוקר ועד תשע בערב, ולעיתים אף יותר מכך. בעבור עבודתו אמור היה להשתכר 5,000 שקלים נטו בחודש. בית-הדין לעבודה קבע בפסק-הדין כי תנאי העסקתו של העובד פסולים מעיקרם.

 

"לשם כך נועד משפט העבודה המגן – למנוע העסקה בלתי סבירה ובלתי מתקבלת על הדעת, תוך ניצול מעמד נחות של עובד שאינו בעל כוח מיקוח", קבע השופט בפסק-הדין. "הדבר נכון שבעתיים לגבי עובדים זרים, וזאת כמתחייב מאופיה הדמוקרטי, היהודי והמוסרי של מדינת ישראל".

 

מנכ"לית "סנסרה", יעל שזר, מסרה אתמול כי טרם קיבלה את פסק-הדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ו קוט
מלון דן אילת
צילום: ג'ו קוט
מומלצים