שתף קטע נבחר

תלמידים, מי בעד טרנספר?

ועדת החינוך של הכנסת אישרה הצעה להנצחת זכרו של השר רחבעם זאבי, באמצעות הקמת מכון מחקר שיפעל בקרב תלמידים וסטודנטים. בימין מאושרים: "חשוב להנציח אלוף ושר שנרצח בעת שירותו למולדת", אך בשמאל מבקרים בחריפות: "זה הופך את הטרנספר למורשת לגיטימית במערכת החינוך"

מורשת גנדי: לאחר דיון סוער אישרה היום (שני) ועדת החינוך של הכנסת את הצעת החוק של ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) להנצחת זכרו ומורשתו של השר המנוח רחבעם זאבי. כעת תועבר ההצעה לקריאה ראשונה במליאה.

 

בדיון נרשמה נוכחות שיא של משתתפים, ביניהם גם כאלה שבדרך כלל לא מופיעים לדיונים כמו ח"כ גלעד ארדן, ענבל גבריאלי וגילה גמליאל.

 

על פי הצעת החוק, יוקם מרכז הנצחה לזכרו של זאבי, שנרצח ב-2001, ובו מכון מחקר שיפעל להעמקת הידע על מורשתו בכל רבדי האוכלוסייה - ובמיוחד בקרב תלמידים וסטודנטים. על פי ההצעה, המכון יעסוק בכל הקשור להיסטוריה, למדיניות, לחברה, לתרבות, לכלכלה ולביטחון של מדינת ישראל, "תוך שימת דגש על חזונו, פועלו ומורשתו של השר רחבעם זאבי".

 

המכון, שעל פי הצעת החוק יתוקצב בסכום של עד 5 מיליון שקלים בשנה, אמור גם לקדם פעילויות חינוכיות ואקדמיות, כגון קבוצות מחקר, סמינרים, הרצאות פומביות וכנסים, וכן לקיים סיורי לימוד וספרייה לתלמידים ולסטודנטים.

 

בעד ההצעה הצביעו חברי הכנסת פינקלשטיין, אדלשטיין, אריאל, גבריאלי, ארדן, גמליאל, סולוצקין וגפני. התנגדו חברי הכנסת פולישוק, תמיר, אל-סאנע, ברכה, שריד ומג'דלה.

 

יושבת ראש ועדת החינוך, ח"כ מלי פולישוק (שינוי) נשמעה מאוכזבת מאוד אחרי ההצבעה. "למורשת הטרנספר של רחבעם זאבי אין מקום בחוקי מדינת ישראל ובמערכת החינוך שלה", אמרה. 

 

"חברי הכנסת עושים צחוק מימי ההנצחה. רק בתקופה האחרונה דנו בוועדת החינוך בהנצחת זכרו של זאב ז'בוטינסקי, בנימין זאב הרצל וכיום רחבעם זאבי. בסוף לתלמידים לא יהיה זמן ללמוד מקצועות רגילים כי בכל יום ננציח מישהו אחר. זה מגוחך ועצוב. ההצעה עברה לקריאה ראשונה ואני אפעל בהמשך לשינוי משמעותי בחוק המוצע", אמרה. 

 

גם ח"כ יולי תמיר, שנאבקה נגד אישור ההצעה בוועדה, התייחסה בתגובתה לעמדותיו הפוליטיות של זאבי: "מה שנעשה זה קידוש רעיון הטרנספר וקביעה שזו מורשת חינוכית לגיטימית במערכת החינוך. זה נוגד את האופי הדמוקרטי של מדינת ישראל, ואשקול פנייה לבג"ץ בנושא. זה עצוב שמהיום מדינת ישראל רואה בטרנספר רעיון לגיטימי".

 

ח"כ תמיר, שניסתה להוציא מנוסח ההצעה את משנתו המדינית של זאבי, הוסיפה: "זהו יום מבזה למדינת ישראל, שמבוסס על התנהלות פרועה של אנשים בוועדת החינוך, שכלל לא ידעו על מה הם מצביעים". 

 

מנגד אמר ח"כ אורי אריאל: "זה אך טבעי שיש ביקורת. אני תומך בהצעת החוק, ומקווה שהשנאה לא תעביר אנשים על דעתם.

 

"זה חשוב להנציח אלוף ושר שנרצח בעת שירותו למולדת. יש הגזמה פראית של מתנגדי הצעת החוק, שמציגים אותו כאילו חרב עולמם. זה יותר ממביך שמי שמגרש את אחיו מגוש קטיף, פתאום מתנגד לשמוע על טרנספר מרצון", דברי אריאל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חזונו, פועלו ומורשתו". השר זאבי
צילום: לע"מ
צילום: אורי פורת
"יום מבזה". תמיר
צילום: אורי פורת
צילום: דן בלילטי
"שהשנאה לא תעביר אנשים על דעתם". אריאל
צילום: דן בלילטי
מומלצים