שתף קטע נבחר

ביירות: בשארה בא לנחם את משפחת חרירי

במלאת חודש להתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, נפגש ח"כ בשארה עם בני משפחתו וחבריו של חרירי, והניח זר על קברו. ואילו ח"כ אחמד טיבי יצא לקטאר שבמפרץ הפרסי. בהרצאה שנשא שם אמר: "ישנו סיכוי קלוש להגיע להסכם קבע בשל סירובו של שרון לסגת לקווי 1967". לדבריו, "החלטת הממשלה בנושא המאחזים היא ניסיון להוליך שולל את העולם"

מסיירים בעולם הערבי: חודש אחרי ההתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, הגיע היום (ב') ח"כ עזמי בשארה (בל"ד) לביירות לביקור תנחומים בבית המשפחה.

 

בשארה נפגש עם בני משפחתו וחבריו של ראש ממשלת לבנון המנוח, והניח זר פרחים על קברו. בשיחות שערך בביירות סיפר כי הרצח של חרירי היווה אסון אישי למשפחתו ולחבריו ואסון לאומי למדינה ולעם בלבנון.

 

בין ד"ר בשארה לחרירי המנוח התפתחו בעבר יחסי ידידות, והם נפגשו כמה פעמים בעמאן. תחנת הטלוויזיה "אל-מוסתקבל" שבבעלות אל-חרירי אף הקדישה בשנים האחרונות שעות ארוכות לראיונות עם ח"כ בשארה בתוכניות הדגל שלה.

 

אבל בכך לא מתסכם הקשר הלבנוני של בשארה. יש לו יחסי ידידות ממושכים עם מנהיגים והוגים לבנונים מכל הזרמים - בשלטון ובאופוזיציה. כל שבעת ספריו של בשארה אף הוצאו לאור בביירות. בנוסף, מאמריו מתפרסמים בצורה קבועה בעיתונים "אל-חיאת" ו"אל-ספיר" הלבנונים.

 

"בשארה חיכה עד שהעניין יוסדר ורק עתה התאפשר לו לנסוע ללבנון", הסביר חברו לסיעה, ח"כ ג'מאל זחאלקה. "נסיעתו התאפשרה הודות להיתר מיוחד מממשלת לבנון ולא בסיוע דרכונו הישראלי, שכן אין יחסים בין שתי המדינות". בשארה אמור לפגוש במסגרת ביקורו את ראשי האופוזיציה וראשי השלטון בלבנון.

 

טיבי בקטאר: סיכוי קלוש להסדר קבע

 

ח"כ בשארה אינו היחידי שמסייר בעולם הערבי בימים אלה. גם ח"כ אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל) יצא לסיור משלו בקטאר שבמפרץ הפרסי. במסגרת ביקורו נפגש טיבי עם שליט קטאר, השייח חאמד בן חליפה ודן איתו בתהליך המדיני במזרח התיכון. פרט לכך נפגש טיבי עם נציגי הקהילה הפלסטינית בקטאר ואף הופיע באוניברסיטה המקומית. בהרצאה שנשא באוניברסיטה בקטאר אמר טיבי כי אין סיכוי של ממש להגיע להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים.

 

"ישנו סיכוי קלוש להגיע להסכם קבע בשל סירובו של שרון לסגת לקווי 1967", אמר טיבי. "החלטת הממשלה בנושא המאחזים היא ניסיון להוליך שולל את הקהיליה הבינלאומית", הוסיף.

 

רק לפני כשבועיים קראו הח"כים טיבי ומוחמד ברכה בכנס באבו דאבי למדינות ערב שלא לפעול לקידום נורמליזציה עם ישראל בתגובה לתוכנית ההתנתקות, משום שנורמליזיציה שכזו היא בבחינת מתן פרס לישראל על הכיבוש.

 

הח"כים טיבי וברכה נשאו אז דברים במרכז למחקרים אסטרטגיים באבו דאבי, בכנס בנושא "הבעיה הפלסטינית ותוכנית ההתנתקות". בדבריהם הם הדגישו את הצורך שלא לתת לישראל גמול במישור הפלסטיני, הערבי והבינלאומי בשל תוכנית ההתנתקות, משום שהתוכנית טומנת בחובה את "העמקת הכיבוש בגדה המערבית והטלת מצור ימי ואווירי על עזה".

 

עוד אמרו השניים בכנס כי אין מי שיכול להצדיק קיומם של קשרים או נורמליזציה חדשה עם ישראל בעת הזאת. ח"כ טיבי אמר באותו הכנס כי שרון הצליח להפוך את תוכנית ההתנתקות לתוכנית היחידה במגרש, ולגרום לכל העולם לחלוק לו שבחים ותודות.

 

לדבריו, יש לראות את התוכנית על כל צדדיה, שכן שרון שמשתמש בביטוי "ההתנתקות" מעזה, מסרב להשתמש בביטוי "נסיגה" מעזה, ובכך הוא מסרב להכיר במציאות לפיה ישראל היא כובשת.

 

עוד אמר טיבי כי שרון הגיש לכנסת תוכנית הבנויה משני חלקים, וחלקה השני מוקדש בין היתר לחיזוק ההתנחלויות בגדה המערבית, הרחבתן והמשך בניית גדר ההפרדה, וכי לפי הצעת החוק ישנם אזורים בגדה המערבית שיישארו תחת ריבונות ישראלית. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
בשארה. חברות אישית
צילום: גלי תיבון
צילום: עמית מגל
טיבי וברכה. "פרס לכיבוש"
צילום: עמית מגל
מומלצים