שתף קטע נבחר

אחרי 80 שנה: הקרב על האבולוציה ממשיך

הקהילה המדעית בארצות-הברית סוערת. הסיבה: מדענים לא מעטים יוצאים נגד תורת האבולוציה של דארווין וטוענים שלקיומנו אחראי "כוח עליון" • הרב דוד דרוקמן: "התיאוריה של דארווין היא השערה שלא הוכחה" • פרופ' אליה ליבוביץ': "אם אנשים רוצים להאמין שיש ישות תבונית שתיכננה את העולם וזה מאפשר להם לישון יותר טוב בלילה – שיאמינו בזה"

קהילת המדע בארצות-הברית סוערת. הסיבה: 80 שנה אחרי "משפט הקופים" שהסעיר את העולם, שוב יש מדענים רציניים הסותרים את תורת האבולוציה של דארווין, וסבורים כי האדם לא התפתח מהקוף, וש"אינטליגנציה עליונה" בראה את כל היצורים, ברוח ספר בראשית.

 

יש מדענים המשערים כי אותה "אינטליגנציה עליונה" או "תבונה עליונה" עשויה להיות יצורים שבאו מכוכב אחר. אחרים אומרים כי זוהי הוכחה לקיומו של הבורא. העיתונות המדעית ואתרים רבים באינטרנט מוצפים במאמרים, הסותרים את תורת האבולוציה של דארווין.

 

ותחילה, תזכורת: מהי תורת האבולוציה?

 

החוקר האנגלי צ'ארלס דארווין הציג בשנת 1859 את משנתו, שלפיה כל המינים של היצורים החיים התפתחו בתהליך של "הישרדות המתאימים ביותר". לפי תיאוריה זאת, כל יצור שואף להעמיד ולדות רבים יותר מאלה שהסביבה יכולה לקיים. חלק מהוולדות – המותאמים ביותר לסביבה – ישרדו, ואחרים לא. וכך, רק השורדים יצליחו להעביר את הגנים שלהם לדורות הבאים, ועם חלוף הדורות כל מין ישתבח. כאשר חלה מוטציה, ונולד ולד מתאים יותר, הוא יקים דורות חדשים, שידחקו מהטבע את המתאימים פחות.

 

כך, לפי הדארוויניזם, מתפתחים במהלך הזמן מינים חדשים. הקוף אשר התרומם על שתי רגליים ולמד לדבר ולהשתמש במכשירים, התפתח עם השנים לאדם הקדמון. מבין הזנים של האדם הקדמון שרדו המתאימים ביותר לסביבה. החיידק שעבר מוטציה, ופיתח עמידות לתרופות אנטי-ביוטיות הוא החיידק ששרד, והעמיד דורות נוספים של חיידקים, בעוד החיידקים האחרים נכחדו על-ידי האנטיביוטיקה.

 

תיאוריה זו, שלפיה היצורים החיים התפתחו באיטיות במשך מיליוני שנים, סותרת את האמור בתנ"ך, שלפיו העולם נברא בשישה ימים, לפני 5,765 שנים. גורמים דתיים רבים ראו בכך, ובקביעה כי האדם התפתח בתהליך אבולוציוני ארוך מן הקוף, כפירה בדת.

 

"משפט הקופים"

 

ב-13 במארס 1925, בדיוק לפני שמונים שנה, נחקק במדינת טנסי שבארצות-הברית חוק, האוסרללמד בתחומי המדינה את תורת האבולוציה, משום שהיא סותרת את האמור בתנ"ך. אבל מורה אחד למדעים, ג'ון סקופס בן ה-24, התעלם מהחוק החדש, והמשיך ללמד בבית-הספר התיכון שבו עבד את תורת דארווין. הוא נעצר והועמד לדין. משפטו הפך מיד לפוליטי וכונה ע"י העיתונות "משפט הקופים", משום שהסוגיה העיקרית שנבחנה בו היתה האם מוצא האדם הוא מן הקוף, כפי שגורסת תורת דארווין.

 

את התביעה ייצג המטיף הדתי ויליאם בריאן, שהיה מועמד לתפקיד נשיא ארצות-הברית. את המורה הנאשם ייצג בהתנדבות עורך הדין המיתולוגי קלרנס דארו. בסופו של דבר, אחרי שהסניגור הזמין לעדות את התובע והוכיח בחקירתו כי לא ייתכן שהעולם קיים פחות מ-6,000 שנה כאמור בתנ"ך, היה ברור כי הגורמים השמרנים הפסידו. התובע בריאן איבד את הסיכוי להיות נשיא ארצות-הברית. המורה הצעיר לביולוגיה הורשע – אך הוטל עליו עונש סמלי בלבד.

 

מי המציא את הכנף?

 

ה"בריאתנות", התיאוריה הגורסת כי העולם נברא בשישה ימים כאמור בספר בראשית, ספגה מכה קשה ב"משפט הקופים" – אבל לא עברה מן העולם. אנשי דת יהודים ונוצרים המשיכו להחזיק בה, ובשנים האחרונות קמו גם מדענים רבים, הטוענים כי בתיאוריית האבולוציה של דארווין יש "חורים" רבים, שהמדע אינו יכול להסביר.

 

ולאחרונה, כאמור, התחזקה בעולם התיאוריה, שלפיה רק "תבונה עליונה" היתה יכולה לתכנן וליצור מנגנונים מורכבים כמו העין של בעלי-החיים או הכנף של הזבוב. אין, לדבריהם, כל עדות להתפתחות של הכנף, לפי תיאוריית האבולוציה. לפי אותה תיאוריה אי אפשר אפילו להסביר איך נוצר החיידק.

 

אחד התומכים בתיאוריה החדשה, פרופ' מייקל ביהי, ביו-כימאי מאוניברסיטת ליהיי, אומר כי "המדע לא יוכל להתקדם אם הוא מתעלם מעובדות הניצבות מול פרצופו". לדבריו, צורות חיים רבות ומבנים רבים שבתוך התאים לא היו יכולים להתפתח בצורה אבולוציונית. רק תבונה עליונה יכולה היתה ליצור אותם, בדיוק כפי שהאדם יצר יש מאין את השעון או את מלכודת העכברים.

 

אבל רוב המדענים עדיין דרוויניסטים. הם טוענים כי הביו-כימאי ביהי וחבריו ששים להיאחז בכל בעיה שהמדע לא הצליח להסביר, במקום להכיר בעובדה כי מדובר בהוכחה לקיומו של "כוח עליון". "אלה הזרמים הנחותים ביותר של התנועה הנוצרית-דתית", הגיבה ברברה פורסט, מרצה לפילוסופיה באוניברסיטת דרום-מזרח לואיזיאנה ומהמבקרים הקשים של התנועה ה"בריאתנית" החדשה.

 

כמו לפני 80 שנה, כבר יש סימנים ל"משפט קופים" חדש. המוזיאון לטבע בוושינגטון, מהמוזיאונים הגדולים בבירה האמריקנית, כינה את הביולוג ד"ר ריצ'ארד סטרנברג "פונדמנטליסט קיצוני" ומנע ממנו גישה לאתרים מסוימים של המוזיאון. סטרנברג היה מעורב בשנת 2003 בעריכת טקסט מדעי התומך בתיאוריית "התבונה העליונה". בתגובה הוגשה תביעת לשון הרע נגד המוזיאון.

 

תומכיו של סטרנברג כבר משווים אותו לאסטרונום האיטלקי מהמאה ה-16, גלילאו גליליי, שנרדף על-ידי הכנסייה הקתולית, הוגדר ככופר, משום שלא הסכים עם התיאוריה המדעית ששלטה באותם ימים וקבעה שהשמש סובבת סביב הארץ. גלילאו אכן נרדף על-ידי הממסד של ימיו, אבל הוא היה מהאנשים שכפרו בתורת הכנסייה, ואילו סטרנברג דווקא תומך בתיאוריות הדתיות.

 

הכל תלוי בגודל העץ

 

כמו בתקופת "משפט הקופים", מוקד המאבק הוא בתי-הספר. בארצות-הברית יש הפרדה מוחלטת של הדת מהמדינה, ואין ללמד דת בבתי-ספר ציבוריים. אסור ללמד תנ"ך – אבל תומכי "התבונה העליונה" מנסים להכניס את תורתם לתוכנית הלימודים במדעים בבתי-הספר הציבוריים בארצות-הברית. בנובמבר האחרון החליטה מועצת העיר דובר שבמדינת פנסילבניה לכפות על המורים בבתי-הספר התיכונים שבעיר ללמד את התיאוריה החדשה בשיעורי ביולוגיה.

 

כבר בשנת 1999 הכריז מושל מדינת טקסס באותם ימים, ג'ורג' בוש, שילדי ארצות-הברית יכולים להיחשף לא רק לתיאוריות דארוויניסטיות, אלא גם לתיאוריות אחרות, יותר נוצריות, בנוגע לבריאת העולם. יש להניח כי דעתו לא השתנתה מאז נכנס לבית הלבן.

 

כידוע, לא רק נוצרים בארצות הברית שוללים את תורת האבולוציה. גם יהודים בישראל מחזיקים בדעות דומות. הרב דוד דרוקמן, רבה של קריית-מוצקין, אומר כי "זוהי רק אחת התיאוריות במדע. זוהי השערה של דארווין, שלא הוכחה. תיאוריה שבנויה, לדעת מדענים רבים, על קורי-עכביש. משום מה, בחר משרד החינוך בישראל לאמץ את התיאוריה הבלתי מוכחת הזאת".

 

לדברי הרב דרוקמן, הרבי מלובביץ' שלח, בשעתו, מכתבים שבהם הוא מתמודד עם התיאוריה של דארווין. "אחת ההוכחות של הדארוויניסטים היא עצים עתיקים, שבהם יש יותר מ-5,765 טבעות. הם טוענים שבכל שנה נוספת לעץ טבעת אחת – והנה יש להם הוכחה שהעץ קיים יותר שנים מהעולם. יש לכך תשובה פשוטה: בששת ימי בראשית הקדוש ברוך הוא ברא עצים – אבל לא כתוב בתורה שהוא ברא אותם כשתילים רכים. אולי הקב"ה ברא עצים גדולים, עם הרבה טבעות, ומאז נוספת להם עוד טבעת כל שנה?".

 

פרופ' צבי רוזן מאוניברסיטת תל-אביב, פילוסוף המתמחה בין השאר בפילוסופיה של הדת ובתולדות הפילוסופיה, אומר כי חלפו 100 שנה מאז העולם המדעי קיבל את התיאוריה של דארווין – והנה אנחנו שוב חוזרים לתפיסות דתיות לגבי העולם, הטבע והאדם.

 

"ההסבר לכך פשוט מאוד", אומר פרופ' רוזן. "תנועת ההשכלה או תנועת הנאורות לא הוכיחה את עצמה. הידע המדעי העצום שהצטבר אינו גורם לכך שהאדם מבין יותר טוב תופעות גדולות בעולם... כמו בביולוגיה, גם בפיסיקה, בחקר תורת הקוואנטים, מתברר שאין חוקיות. יש כוח אחר, לא מוסבר, שמתערב בחוקיות הפיסיקלית.

 

החורים של איינשטיין

 

"מדענים מחפשים פתרונות – ולא תמיד מצליחים, ואז קורה, שגם אנשי מדע פונים אל הדת. אנשי אסכולת פרנקפורט בפילוסופיה, כמו הרברט מרקוזה ואריך פרום, כבר עמדו על התופעה הזאת. "אנחנו מקבלים את התיאוריה של דארווין למרות שיש בה חורים פה ושם", מסכם פרופ' רוזן, "כמו שאנחנו מקבלים את התיאוריה של אלברט איינשטיין למרות שיש בה חורים פה ושם".

 

פרופ' אליה ליבוביץ', אסטרונום מאוניברסיטת תל-אביב, סבור כי ל"בריאתנות" אין שום בסיס. "אם אנשים רוצים להאמין שיש ישות תבונית, אשר תיכננה את העולם – אי אפשר לסתור את אמונתם. לא נמצאה שום ראיה מדעית שאין ישות כזאת. אם זה מאפשר להם לישון יותר טוב בלילה – שיאמינו בזה", הוא אומר. "אבל מצד שני, לטעמי, להבנתי את העולם, לא נמצאה שום ראיה שיש ישות כזאת. האמונה ביישות כזאת לא מסבירה שום דבר. היא רק מעלה עוד שאלות, כמו השאלה מאיפה באה התבונה העליונה הזאת.

 

"יותר מזה", אומר פרופ' ליבוביץ', "ברגע שאנחנו מנסים להסביר תופעה, ואנחנו מסתפקים באמונה שיש גורם והוא עשה זאת – זוהי הרמת דגל לבן. זהו האויב של המדען, אשר מטבעו שואל שאלות ומנסה למצוא הוכחות.

 

"בעולם העתיק אנשים חשבו שהשמש זורחת בבוקר ושוקעת בערב משום שיש אל, אשר מוביל את השמש במרכבה שלו על פני השמיים. במצרים העתיקה קראו לו 'רע', וביוון העתיקה קראו לו 'הליוס'. עד היום, לא נמצאה שום סתירה מדעית לקיומו של אל כזה.

 

"אבל היו גם אנשים שלא הסתפקו בהסברים כאלה, אלא שאלו שאלות. העובדה שיש לנו כיום חשמל ומטוסים ומחשבים היא משום שלא קיבלנו את ההסברים הדתיים וניסינו לשאול שאלות ולחפש ולחקור את העולם בדרכים מדעיות!".

 

אביו של פרופ' אליה ליבוביץ', פרופ' ישעיהו ליבוביץ' ז"ל, היה אדם דתי, שומר מצוות. ליבוביץ' הבן הוא אדם חילוני. הוא אינו יודע אם אביו האמין בקיומו של אלוהים כאינטליגנציה עליונה: "יש כל מיני אנשים דתיים, ולכל אחד אמונה בדרך אחרת. איש באמונתו יחיה. בנוגע לאבי, אינני יודע אם הוא האמין בישות עליונה שבראה את העולם. פשוט אינני יודע".

 

סייע בהכנת הכתבה: דניאל בטיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים