שתף קטע נבחר

הרב הראשי מצגר: עוקבים אחרי

הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, אומר: "יש לי יותר מחשש להניח כי השתילו בלשכתי מכשירי ציתות". לדבריו, מתנגדיו לא השלימו עם בחירתו לתפקיד. מצגר לא מבין מדוע המשטרה "נטפלת" אליו: "זו תעודת עניות למדינת ישראל שרב ראשי נחקר"

"ישנם גורמים שמשלמים כסף רב לחוקרים פרטיים שיעקבו אחרי ויתעדו את כל מעשי" - כך אומר הרב הראשי האשכנזי לישראל, יונה מצגר, בראיון שהעניק לשבועון החרדי "משפחה". מצגר עדיין לא מבין מדוע נפתחה נגדו חקירה משטרתית.

 

על החקירה המשטרתית, אומר הרב הראשי: "זו תעודת עניות למדינת ישראל, שרב ראשי נחקר על רקע שנדרש לשבת בליל הסדר לבד ללא בניו הקטנים. איש אינו חולק על כך שרב ראשי צריך לשהות בחג בירושלים, ובהעדר דירה בעיר עליו לישון במקום כלשהו. בוא תבין את העובדות: שילמתי מכיסי עבור השהות במלון מצודת דוד בחג, ויש בידי קבלות המעידות על כך.

 

"השאלה היחידה היא, האם אני יכול לשלם עבור בני ביתי על פי תעריף מוזל לעובדי משרד ראש הממשלה, או שמא עלי לשלם עבורם בתעריף מלא. שאלתי אותם, 'האם עלי לשבת לבדי בליל הסדר'? יש פקידים שאולי אינם מבינים כי לראשונה בישראל נבחר רב ראשי שילדים קטנים סמוכים על שולחנו".

 

מצגר הוסיף: "מה גם, שהכל יודעים כי רב ראשי אינו עוסק בהזמנת מקומות לינה לחג. מי שעסקו בכך הם אנשי לשכתי".

 

הרב הראשי חושד ביריביו: "אני אומר זאת בזהירות הראויה - ישנם גורמים שמשלמים כסף רב לחוקרים פרטיים שיעקבו אחרי ויתעדו את כל מעשי. הם נשלחו על ידי גורמים שונים שמאז כניסתי לתפקיד אינם מוכנים להשלים עם בחירתי ולכן הם רודפים אותי ללא רחמים. יש לי יותר מחשש להניח כי הם השתילו בלשכתי מכשירי ציתות, אבל בעזרם השם אינני מסתיר מאיש דבר. בסך הכל מדובר בסערה בכוס מים אותה חולל משגיח כשרות שפוטר מעבודתו במלון מצודת דוד".

 

לדבריו, "אותו משגיח שפוטר, הלך ופטפט והאשים וניסה לאיים שאם יפוטר הוא יפרסם חומר על הרב הראשי בנושא מלון מצודת דוד. הדבר הגיע לאוזניי, עוד בטרם פרסום הפרשה, ואני הודעתי לגורמים האחראיים, שלא מקובל עלינו הסגנון הזה ואין לאף אחד שום דבר להסתיר כי הכל התנהל על פי הנהלים הידועים לנו".

 

הרב הדגיש מהם האינטרסים של שוחרי רעתו: "חד וחלק. הם מעוניינים בהדחתי, ואני לא אתן להם את התענוג הזה. הרדיפה הזאת רק מחזקת אותי, ואנחנו מקבלים הרבה אמפתיה מהציבור. אנשים מכל העולם מתקשרים אלי ושואלים: 'הרב מצגר, מה הם רוצים ממך?'. האנשים פשוט לא קולטים מה קורה פה! אז מה אם רב ראשי קיבל חדר במלון בכדי לשאת את דרשות החג, דבר שמסייע גם לתיירות הישראלית".

 

מדוע התקשורת בחרה לתקוף אתכם בצורה כה קשה?

 

"היו גורמים שליבו את היצרים, אבל גם לעיתונאים לא היה חסר. היו עיתונאים שחשבו כי הנה הם מצאו כאן טרף קל. מדינת ישראל הפכה למדינת נחקרים. אתה יודע כמה טלפונים קיבלתי מהעולם על מחאתם של רבים מעצם פתיחת החקירה נגד רב ראשי מכהן? האם הליך שכזה היה נפתח לאיזה קאדי או לקרדינל בעולם שהיו לנים במקום כלשהו? ההלקאה העצמית במדינה הגיעה פשוט לידי טירוף. אין לי הגדרה אחרת".

 

לסיום, הקשה העיתונאי יוסי אליטוב על מצגר, ושאל אותו בדבר נסיעותיו התכופות לחו"ל. "לאותם אלו שחושבים כי הנסיעות הללו מעידות על חיים טובים, תרשה לי לצנן במעט את התלהבותם. רק לאחרונה נסעתי לבקר את פולארד בארה"ב. במשך שלושה ימים לא הייתי בארץ, ובתקופה זו לא ישנתי ולו לילה אחד. בלילות, בהם החלפתי מטוסים, חטפתי תנומה קלה על המושב, ובכל אותם ימים אכלתי מתוך קופסאות שימורים. תאמר לי אתה: מהי ההנאה הגדולה בסבל הזה שעבר עלינו שלושה ימים?", הסביר הרב.

 

"ביקרתי לא מזמן במזרח גרמניה והגעתי לקהילה שבה החזן הרפורמי השתלט על הקהילה וחייב את היהודים לנהוג בניגוד גמור להלכה. הוזמנתי למקום בכדי להכריע מהי עמדת ההלכה. כינסתי את הציבור ואמרתי בקול גדול: 'הנהגה זו איננה יהודית'. תודות לביקור הזה, החזן הוזז מתפקידו והמדינה התחייבה גם לסייע במחצית מעלות החזקתו של בית הספר היהודי וכן של רב אורתודוקסי המוכר על ידי הרבנות הראשית", הוסיף הרב הראשי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצגר. ילדים קטנים סמוכים על שולחנו (ארכיון)
צילום: לע"מ
מומלצים