שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מי שומר על השוטרים? מאבטחים פרטיים
  במשטרת מרחב שמשון שבדרום הארץ, כמו גם בתחנות משטרה נוספות, מאובטחת תחנת המשטרה על-ידי מאבטח אזרחי. "העלויות של אחזקת מאבטח אזרחי הרבה יותר זולות מהעסקת שוטר בתפקיד כזה", הסביר מפקד מרחב שמשון

  מי שומר על המשטרה? כל אזרח יודע שתפקיד המשטרה לשמור על האזרחים, אבל מתברר כי על המשטרה שומרים לעיתים אזרחים, שמאבטחים חלק מהמתקנים הרגישים שלה.

   

  לפני מספר ימים הגיע איש מילואים עם עצור למשטרת מרחב שמשון, סמוך למחסום ארז. "נדהמתי לגלות מאבטח אזרחי בכניסה שביקש את פרטיי ואחר כך התברר לי שהאיש מועסק שם במסגרת האבטחה על המקום". לאיש המילואים נמסר, כי מדובר בעניין שבשגרה.

   

  קציני משטרה הסבירו כי התופעה קיימת בכמה נקודות משטרה נוספות, "אבל משתדלים לא לתת לכך ביטוי כי זה לא נראה טוב שהמשטרה זקוקה למאבטחים שישמרו עליה", אמר אחד הקצינים. לדבריו גם במטה הארצי של המשטרה הועסקו לא פעם מאבטחים פרטיים.

   

  לפני כשלוש שנים, בעיצומה של מלחמת כנופיות אלימה מאוד באשקלון, הושלכו רימונים על משטרת מרחב לכיש. בעקבות הארוע החליטו במרחב להציב מאבטחים של חברת שמירה מקומית במקום. לאחר פרסום העניין, החליטו במשטרה להפסיק את העסקת המאבטחים ושוטרים נקראו לאבטח את המרחב במקומם.

   

  קצין בכיר במשטרה באיזור סיפר כי "באחרונה פנה מרחב לכיש למטה הארצי ודרש להעסיק מאבטחים פרטיים במקום שוטרים, אבל הוחלט לא לאשר את הבקשה". 

   

  לפני כשנתיים ביצעו במרחב שמשון תרגיל פתע למאבטחים הפרטיים ואלה לא עמדו בו. לכן הוחלט להחזיר את השוטרים למשימות אבטחה במקומם. "אבל במרחב טענו כי אין די כוחות לטפל בעומס שנוצר כתוצאה מכך ולכן הוחלט להחזיר את המאבטחים", הסביר איש משטרה במרחב שמשון.

   

  צביקה בן שבת, בעליה של חברת חא"ש, אחת מחברות האבטחה הגדולות באיזור הדרום, הסביר: "זה לא נראה טוב, ואני אפילו חושב שזו בעיה, למרות שדווקא אני אמור לשמוח על הסדר כזה". לדבריו, גם הוא יודע על מאבטחים ששמרו על המטה הארצי, "אבל ברמת הכלל אני סבור שלא צריך לראות כל דבר בעיניים כלכליות. המשטרה היא גוף ממלכתי, וכמו שהצבא לא ייקח מאבטחים לשמירה על בסיסים, כך המשטרה לא צריכה מאבטחים לשמור עליה, מה גם שבתעריף שהמשטרה מציעה רמת המאבטחים אינה מהגבוהות. לחברת אבטחה יש שיקולים כלכליים בלבד ולא ממלכתיים".

   

  מפקד מרחב שמשון, ניצב-משנה שמעון בן הרוש, אינו מבין את הטענות. "אכן יש מאבטח אזרחי במשטרת מרחב שמשון, וזה לא חדש. חלק ממתקני המשטרה מאובטחים על ידי חברות פרטיות, ואני לא מבין מה ההגיון בהצבת שוטר במשימה כזו של אבטחה, כשתפקידו להגן על הציבור. כך גם במתקנים ממשלתיים. גם שם יש מאבטחים אזרחיים. העלויות של אחזקת מאבטח אזרחי הרבה יותר זולות מהעסקת שוטר בתפקיד כזה", הסביר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  "תפקידו להגן על הציבור" (ארכיון)
  צילום: איי אף פי
  צילום: אלעד גרשגורן
  מאבטח פרטי. זול יותר (ארכיון)
  צילום: אלעד גרשגורן
  מומלצים