שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  DVD: לערוך סרטים בבית
  עד לא מזמן, עריכת וידאו היתה עסק למקצוענים בעלי ידע ונסיון. היום, כמעט כל מחשב יתאים לביצוע המשימה, אבל בכל זאת נותרת השאלה: כיצד מתחילים? הנה המדריך שעונה על השאלות

  עד לא מזמן, עריכת וידאו היתה עסק למקצוענים בעלי ידע ונסיון. סרטים ביתיים נותרו חומר גלם באורך מלא, שאף אחד לא רוצה לראות, וגם מי שרצה להפוך את חומר הגלם הזה לסרט מעניין - לא תמיד היה מסוגל לעשות זאת על המחשב הביתי.

   

  זה לא המצב היום: כמעט כל מחשב שנקנה בשנתיים האחרונות ערוך לביצוע המשימה, הודות לכוננים גדולים, מעבד חזק, ירידת מחיריהם של צורבי DVD וזמינותן של תוכנות עריכה.

  גם צלמי וידאו חובבים כבר עברו לצילום דיגיטלי והמחשבים כיום מגיעים עם ממשק FireWire הדרוש לחיבור ישיר של המצלמה למחשב.

   

  תוכנות העריכה מוצעות במספר רמות, החל בתוכנות בסיסיות, שמאפשרות לכל אחד להכין סרט בר צפייה על בסיס תבניות מוכנות מראש, וכלה בתוכנות שלא נופלות מכלי העבודה של אולפני הוליווד. זו רק שאלה של מחיר - ונכונות ללמוד. במדריך זה נלמד אתכם את העקרונות של עריכת וידאו ויצירת (authoring) תקליטורי DVD, ונסקור כמה תוכנות עריכה.

   

  במדריך זה:

   

   

  עריכת וידאו - מה צריך לדעת?

   

  בתעשיית הסרטים מוקדשים שבועות ארוכים לצילומי סרט באורך מלא, וחודשים לעריכתם. סרטים ביתיים לעומת זאת, מצולמים ב"זמן אמיתי", ללא הכנות ובלי לחזור על כל סצנה מספר פעמים, כשרובנו מדלגים על שלב העריכה, שהוא טכני ונטול יצירתיות (לדעת החובבים). לכן הם ארוכים מדי ומשעממים עד בלי קץ.

   

  רבים חוששים מתהליך העריכה, אבל תופתעו לגלות כמה זה קל. עריכת DV כבר אינה תהליך מורכב וממושך. ברור שאם אתם רוצים להכין סרט מדע בדיוני עתיר אפקטים, יהיו לכם כמה לילות ללא שינה, אבל אם המטרה היא עריכת סרט מחופשה או חתונה, זה ייקח בסך הכל שעה או שעתיים (בתנאי שאתם החלטיים לגבי מחיקת סצנות), שבמהלכן תחתכו צילומים לא מוצלחים, תקצרו ותשפרו את הסרט. עם עוד קצת זמן, תוכלו לתקן בעיות בהירות וצבע, להוסיף כותרות, מוזיקה ואפקטים.

   

  הפרידו את המתחילים מהמקצועיים

   

  אם אתם חדשים בעסק, מומלץ לקחת תוכנה שמיועדת לחובבים, כמו Adobe Premiere Elements או Pinnacle Studio. יש להן את כל המאפיינים הדרושים, במחיר זול בהרבה מתוכנות כבדות יותר, והממשק האינטואיטיבי מדריך אתכם תוך כדי התהליך.

   

  תוכנות מקצועיות מציעות מאפיינים, שמתחילים אינם זקוקים להם. הן שמות דגש על עוצמה, המתבטאת בעיקר בשליטה פרטנית בכל היבט של המוצר המוגמר, ועלולות לבלבל את המתחיל. תוכנות מקצועיות אמורות לעשות את כל מה שרואים על מסך הטלוויזיה: עושר עצום של אפקטים הניתנים לתכנות ולהתאמה לדרישות סגנוניות שונות, יכולות לשלב גרפיקה סינטטית, כותרות ופסקול, ולעשות זאת ברמה של תמונה אחר תמונה.

   

  תוכנות חובבים מוגבלות בדרך כלל לאפקטים פשוטים, ש"מוכנים לשימוש ישר מהקופסה", תבניות גרפיקה וטקסט בסיסיות, ושליטה מוגבלת בלבד ברמה התמונה הבודדת. בהמשך נסקור בהרחבה את התוכנות הזמינות בשוק.

   

  החומרה הבסיסית לווידאו בסיסי

   

  גם החומרה השתנתה בשנים האחרונות. עריכת וידאו מנצלת את טכנולוגיית HyperThreading, של מעבדי אינטל החדישים כדי להריץ שתי פעולות עיבוד במקביל.
  ברור שהעבודה מואצת ככל שהמעבד מהיר יותר, אך זו לא פונקציה פשוטה. ארכיטקטורת NetBurst של פנטיום 4 הותאמה לדרישות של עיבוד תכנים דיגיטליים, ולכן הם מספקים ביצועים טובים - במיוחד אם מדובר במעבדים מסדרת Prescott. גם הזיכרון משפיע על הזריזות, אם כי תוספת זיכרון מעבר לגיגהבייט כמעט חסרת משמעות.

   

  בניגוד לעבר הלא רחוק, כוננים קשיחים כבר אינם בעיה. כמעט כל כונן פנימי במהירות 7,200rpm יעשה את העבודה, כך שאין טעם לקנות כוננים סופר-מהירים (במהירות 10,000rpm או יותר), אבל חשוב שיהיה מספיק מקום: כל שעה של קלטת DV תופסת 13 גיגהבייט בדיסק הקשיח. מי למחפש ביצועי דיסק גבוהים, כדאי להתקין שני כונני SATA במערך RAID 1 (נקרא גם Striping), המאפשר עבודה במקביל על שני הכוננים, תוך הכפלת רוחב הפס האפקטיבי של מערכת האחסון.

   

  מצלמות וידאו דיגיטלי DV מתחברות למחשב בחיבור FireWire, או בממשק USB 2.0. בעת לכידת וידאו ממקור אנלוגי, כמו מצלמת VHS, תזדקקו למכשיר ללכידת וידאו. זה יכול להיות כרטיס פנימי או התקן חיצוני, שמתחבר למחשב בממשק USB או FireWire. המכשיר מבצע שתי פעולות: דיגיטציה של האות האנלוגי, ודחיסה של זרם המידע באחד מהאלגוריתמים הידועים.

   

  כרטיס PCI מהיר יכול גם להעביר לדיסק את זרם הנתונים הלא דחוסים (ה-RAW) בתנאי שהמחשב לא עושה באותו זמן עבודה אחרת הדורשת גישה לדיסק. התקן חיצוני חייב לדחוס את הווידאו או להוריד את האיכות בצורה גסה יותר (פחות תמונות לשנייה או פחות ביטים של מידע מכל דגימה).

   

  לסיכום, אין צורך להשקיע בשולחן עריכה מקצועי כדי לעשות צעדים ראשונים בתחום. אם יש לכם מצלמה דיגיטלית ומחשב חדש יחסית, כבר יש ברשותכם את המיכשור הבסיסי הדרוש לעריכת וידאו. התחילו עם תוכנה פשוטה ומטרות פשוטות: לתמצת את הסרט לרגעים המעטים שאפשר לצפות בהם שוב ושוב, ולתפור אותם עם מעברים פשוטים (ובלי הרבה אפקטים), להוסיף מוזיקה או מלל קצר, ולדאוג שהתוצאה מעניינת.

   

  תוכנות לעריכת וידאו 

   

  אם מערכת ההפעלה שלכם היא Windows XP, יש לכם כבר תוכנת עריכה מובנית, Windows Movie Maker. בנוסף, כל הצורבים היום, גם CD וגם DVD, מגיעים עם תוכנות לעריכת וידאו. הנה כמה תוכנות מומלצות:

   

  תוכנות למתחילים

   

  Movie Maker 2.1

   

  Movie Maker 2.1 של מיקרוסופט היא תוכנת חינם אינטואיטיבית מאוד, הלוכדת וידאו ממצלמת DV ועורכת אותו. היא מיועדת למתחילים, ומסייעת בתהליכי העבודה השונים. היא טובה להתחלה, אבל אין בה כלי יצירת DVD למשל.

   

  ציון כולל:

   

  עריכת וידאו:

   

  יצירת DVD: אין תמיכה

   

  Roxio Easy Media Creator 7 - בחירת העורכים

   

  התוכנה של Roxio כוללת גירסה מלאה של VideoWave 7, המתקרבת בעוצמתה לתוכנה של Pinnacle Studio שמיועדת לחובבים רציניים. VideoWave מציעה גם ציר זמן וגם Storyboard, כותרות תלת מימדיות, מעברים ואפקטים מתוחכמים. ניתן ליצור DVD באמצעות מודול Builder, המצויד במגוון תבניות. אפשרויות יצירת DVD מוגבלות, אבל זו חבילה טובה, שמחירה 79.95 דולרים.

   

  ציון כולל:

   

  עריכת וידאו:

   

  יצירת DVD:

   

  Nero 6 Reloaded

   

  חבילה מרשימה שמצוידת במגוון מאפיינים. יש לה יכולות עריכת וידאו בסיסיות, ותוכנת העריכה Nero Vision Express 3 מאפשרת לערוך וידאו, ליצור מופעי שקופיות ולהפיק DVD. מחיר: כ-94 דולרים. (ללא דירוג).

   

  NTI CD & DVD-Maker 7

   

  התוכנה הושקה לאחרונה. כבר בגירסה הקודמת (6.7), שהוסיפה את מודול Home Movie Maker, היה ברור כי היא מתחרה ביכולותיה לכל חבילת עריכת וידאו ממוצעת. לגירסה 6.7 היו כלי יצירת DVD מספיקים, אם כי מוגבלים במקצת. מחיר: החל מ-49.99 דולרים.

   

  תוכנות לחובבים הרציניים

   

  בשנים האחרונות גדלה הפופולריות של צילום במצלמות DV, וכך גדל גם שוק עריכת הווידאו. קיימים כמה פתרונות "תחום ביניים" לחובב הרציני, שרוצה כלי בעל עוצמה, אבל לא רוצה לשלם הרבה. כיום אפשר למצוא צורבי DVD לא יקרים, וחברות רבות כוללות כלי יצירת DVD בחבילות עריכת הווידאו שהן מציעות. רוב התוכנות הללו יאפשרו ללכוד ולערוך וידאו, וליצור DVD אינטראקטיבי.

   

  Adobe Premiere Elements

   

  Adobe הלבישה ממשק ידידותי על תוכנת Premiere Pro שלה, כדי ליצור תוכנה אינטואיטיבית למשתמשים שאינם אנשי מקצוע. אבל יש צורך בכמה שיפורים כדי להתחרות בהצלחה ב-Pinnacle Studio Plus 9. חלק מהכפתורים למשל, מפוזרים מדי, ומסכים מסוימים עלולים לבלבל מתחילים.

   

  הגדרות ברירות המחדל שימושיות למדי,  אבל בעת ביצוע התאמה אישית, תיתקלו במסכים המאיימים של התוכנה המקצועית. יכולות יצירת ה-DVD מוגבלות מדי לטעמנו. התוכנה מציעה תבניות מצודדות ליצירת DVD עם תפריטים, אבל אי אפשר לבצע התאמה אישית לרקע ולגופנים. חסרה אפשרות ליצירת תפריטים חכמים והוספת מוזיקת רקע. מחיר: 99.99 דולרים.

   

  ציון כולל:

   

  עריכת וידאו:

   

  יצירת DVD:

   

  Pinnacle Studio Plus 9 - בחירת העורכים

   

  חברת Pinnacle Systems שומרת על המוניטין הרב שלה בכלי עריכת וידאו לחובבים גם ב-Pinnacle Studio Plus 9. התוכנה מציעה יכולות מתקדמות כמו תמונה-בתוך-תמונה, בקרי צידוד וזום לתמונות דוממות, ציר זמן נוסף ובקרי chroma-key גמישים. למרות זאת, איכות הפלט אינה משתווה לשל Adobe Premiere Elements.

   

  תמצאו בגירסה זו אפשרויות אודיו חדשות, כמו קידוד Dolby Digital Stereo, ותמיכה בצליל היקפי 5.1, כשמערבל צליל בזמן אמת מאפשר לשלוט על ערוץ האודיו הנלווה לציר הזמן הנוסף. יכולות יצירת DVD טובות מאוד, אם כי אינן משתוות לאלה של MyDVD ו-Studio Plus. הן גמישות יותר מאלה של Adobe Premiere Elements. בסך הכל החבילה מציעה יותר מהאחרות במחיר זה, והיא מתאימה למתחילים ולחובבים מנוסים. מחיר: 80 דולרים.

   

  ציון כולל:

   

  עריכת וידאו:

   

  יצירת DVD:

   

  Ulead VideoStudio 8

   

  תוכנה גדושה במאפיינים, שעולה בביצועיה על רוב המתחרות: היא זריזה, שימושית ויעילה יותר. היא תוכנה בוגרת עם ממשק אינטואיטיבי, אולם יש לה חסרונות ביצירת DVD, ותזדקקו לתוכנה נוספת כדי ליצור DVD ברמה שמספקות המתחרות. בין יתרונותיה: יכולת לכידת וידאו רבת עוצמה, למעלה מ-100 סוגי מעברים, כלי tilting גמיש, מגוון אפשרויות לעריכת אודיו, וכמה מאפייני קצה עליון כמו תמונה-בתוך-תמונה. פחות התרשמנו מ-Movie Wizard, שמייצר סרטים באופן אוטומטי. האשף לא עושה עבודה מספיק טובה.

   

  יש כלי למופעי שקופיות, המציע שליטה טובה על צידוד וזום, אבל חסר במאפיינים בסיסיים, כמו טיפול בעיניים אדומות, תיקוני צבע, והתאמת משך הצגת השקופית למוזיקת הרקע. כלי יצירת DVD מונחה אשפים אינו משאיר למשתמש שיקול דעת רב, ואין אפשרות לעצב תתי תפריטים. בסך הכל, זו תוכנה טובה למשתמש הביתי. מחיר: 99.95 דולרים.

   

  ציון כולל:

   

  עריכת וידאו:

   

  יצירת DVD:

   

  MyDVD Studio 6

   

  תוכנה ששמה דגש על יצירת DVD. ואכן, בכל הנוגע ליצירת DVD היא קלה לשימוש, ומפיקה תוצאות העולות ברמתן על המתחרים. היא מהווה בחירה מוצלחת אם כבר יש לכם כלי לעריכת וידאו, או שאתם פשוט רוצים להעביר חומר גלם ל-DVD. אם אתם זקוקים גם לכלי רציני לעריכת וידאו - חפשו במקום אחר.

  מאפייני יצירת DVD אינטואיטיביים ואפקטיביים. התפריטים יכולים להיות עם רקע מותאם אישית, תמונות זעירות וכפתורים. אפשר להשתמש בסגנונות שונים לכל תפריט, ולייבא תוכן MPEG-4, DivX ו-DVD. מנגנון דחיסה מתאים את הגדרות הדחיסה, על מנת שהסרט ייצרב על תקליטור DVD בודד. מחיר: 69.99 דולרים.

   

  ציון כולל:

   

  עריכת וידאו: אין תמיכה

   

  יצירת DVD:

   

  תוכנות למשתמשים מתקדמים

   

  יש גם תוכנות למשתמשים שרוצים יותר עוצמה. הן יקרות יותר, ואינטואיטיביות פחות, אך מציעות כלים מתקדמים יותר ויכולות נוספות. למשל, תקבלו תמיכה ביותר ערוצי אודיו ווידאו, אפקטים מוצלחים יותר, שליטה נרחבת על מאפיינים, וכלים שימושיים נוספים (כמו מערבלי צליל בזמן אמת), שאין להשיג ברוב החבילות הפשוטות. רובן כוללות כלי יצירת DVD.

   

  Adobe Video Collection 2.5 Professional - בחירת העורכים

   

  ערכת תוכנות שעולה יותר מכל המתחרות היוקרתיות, אבל כוללת את ערכת הכלים הנרחבת ביותר לעריכת וידאו ויצירת DVD. אם אתם רציניים - היא שווה את המחיר. החבילה כוללת את Adobe Premiere Pro 1.5, Adobe After Effects 6.5 Professional, Adobe Audition 1.5, Adobe Encore DVD 1.5 ואת Adobe Photoshop CS.

   

  ליבת החבילה היא תוכנת עריכת הוידאו Premiere Pro. היא לעיתים מסובכת, אבל מקצועני וידאו יאהבו אותה. מאפיינים רבים בה קלים לשימוש, כמו תיקוני צבע ופילטרים. עם זאת, היא לא עשירה ביותר במאפיינים. Encore היא תוכנה ליצירת DVD, שמצוידת בספריית סגנונות, ואפשרות לשלב כותרות וכפתורים מקצועיים. התוכנה מאפשרת לבדוק שגיאות לפני צריבה. After Effects מספקת אפקטים של אנימציה וטקסט מצוינים, ו-Adobe Audition מוסיפה יכולות עריכת אודיו מדהימות. מחיר: 1,499 דולרים.

   

  ציון כולל:

   

  עריכת וידאו:

   

  יצירת DVD:

   

  Pinnacle Liquid Edition 6

   

  תוכנה שמספקת ערכת כלים מלאה לעריכת וידאו ויצירת DVD. בעוד שיכולות העריכה טובות, והביצועים מצוינים, מודול יצירת DVD חלש, והממשק מבלבל. גם הקידוד מתחת לממוצע. יכולות עריכת הווידאו מוצלחות, ויש מאפיינים שימושיים כמו multicam, לשילוב צילומי מספר מצלמות באותה סצינה. יש גם תמיכת אודיו נרחבת, לרבות Dolby Digital 5.1.

   

  לחבילה אפשרות ייחודית לערוך וידאו בהפרדה גבוהה, HDV, בלי לפרמט מחדש את זרם הווידאו - היחידה שמסוגלת לעשות זאת. מחיר: 499.99 דולרים.

   

  ציון כולל:

   

  עריכת וידאו:

   

  יצירת DVD:

   

  לכתבה הבאה: עריכת DVD: מתחילים בעבודה

   

  תרגום: נדבי נוקד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "DVD: לערוך סרטים בבית"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים