שתף קטע נבחר

האו"ם ילמד פליטים לשמור על איכות הסביבה

ארגון הפליטים של האו"ם חנך בליבריה מרכז ראשון לחינוך מעשי לאיכות הסביבה. עשרות אלפי הפליטים השבים למדינה לאחר מלחמת האזרחים ילמדו כיצד לשקם את חייהם מבלי לפגוע בסביבה

ארגון הפליטים של האו"ם (UNHCR) חנך החודש בליבריה מרכז חדשני לחינוך סביבתי, ראשון מבין חמישה. המרכז, הממוקם בפאתי עיר הבירה מונרוביה, הוקם כדי לסייע לעשרות אלפי הפליטים השבים למדינה אחרי מלחמת האזרחים בת 14 השנה לשקם את חייהם מבלי לפגוע בסביבה. מטרה נוספת של מקימי המרכז היא הדרכת הפליטים החוזרים כיצד להגן ולהחיות את הטבע והאדמה, שניזוקו קשות במהלך המלחמה.

 

חזרתם של עשרות אלפי הפליטים הליבריים אחרי שנים של גלות הגדילה באופן משמעותי את הדרישה לאדמה חקלאית, למוצרי עץ דוגמת קורות ומוטות ולפחם לבישול. פעילי סביבה חוששים שבנוסף השבים יחלו בציד נרחב של חיות וינסו להתפרנס מכרייה בלתי חוקית של זהב ויהלומים.

 

"הצרכים הללו מציאותיים באותה מידה שהם נוגעים לחייהם של כל תושבי ליבריה באופן יומיומי", אומר נציג UNHCR בליבריה מוזס אוקלו. "אך באזורים בהם הסביבה ניזוקה באופן חמור", הוא אמר, "הדבר יפגע בה עוד יותר".

 

אנשי המרכז ילמדו את הפליטים והתושבים כיצד לשתול עצים באזורים נמוכים ובאלה שנפגעו, ואיך להקים ולתחזק מטעי עצים ולחלק את מאגר העצים לשימוש. בנוסף, במקום יילמדו שיטות לשימוש חסכוני בדלק, ודרכים לייצור, שימוש ומכירה של מכשירים החוסכים באנרגיה דוגמת תנורים אקולוגיים.

 

"שינוי הגישה וההתנהגות של האנשים הוא האתגר המרכזי שלנו, והוא דורש זמן וסבלנות רבה", מעיד אוקלו. "המאמץ של השותפים למשימה יחולל שינוי בהעלאת נושאים סביבתיים לסדר היום".

 

כדי להגביר את המודעות הציבורית לנושא משיק הארגון פרויקט נוסף, הקמת מועדונים סביבתיים בשלושים בתי-ספר ברחבי המדינה וכן מרכזי הדגמה סביבתיים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הפליטים הליברים החוזרים למדינה ילמדו איך לדאוג לסביבה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אלפי פליטים המתחילים לשקם את חייהם
צילום: איי פי
מומלצים