שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עתירה: לכלול בסל תרופה לטיפול בפסוריאזיס
  בלה פפר, בשנות החמישים לחייה, חלתה בפסוריאזיס קשה לאחר מותה של בתה היחידה. מדובר במחלה קשה מאוד, בגללה נקבעו לפפר 74 אחוזי נכות, והיא אף נאלצת להתאשפז לכמה ימים בשנה. לפני שנה הגיעה לארץ תרופה יקרה המטפלת במחלה, וכעת עותרת פפר להכללתה בסל הבריאות

  בלה פפר, חולת פסוריאזיס כבת 50, עתרה היום (א') לבג"ץ נגד שר הבריאות, שר האוצר ומועצת הבריאות, בדרישה לכלול את התרופה לטיפול במחלתה ברשימת התרופות שיוכנסו לסל שירותי הבריאות.


  פפר חולה מזה 13 שנים במחלה הקשה, וכ-90 אחוזים מגופה מכוסים בפסוריאזיס קשה. פסוריאזיס (ספחת), היא מחלת עור כרונית, גנטית, הפוגעת בכשלושה אחוזים מהאוכלוסייה. המחלה מאופיינת בפצעים אדומים המלווים בקשקשת לבנה, וסיבוכיה הנפוצים הם דלקות פרקים, פגיעות בכבד ובכליות, ובמקרים קיצוניים גם סרטן העור.


  המחלה התפרצה בגופה של בלה פפר לאחר שבתה היחידה, מאיה, נפטרה מסרטן הדם. כיום מטופלת פפר בקרם גוף מרגיע בלבד, לאחר שניסתה טיפולים שונים ובהם גם טיפולים כימותרפיים.


  המחלה פוגעת במפרקיה וישנם ימים בהם היא אינה מסוגלת ללכת ולבצע פעולות בסיסיות. לאחר מות בתה היא אימצה שני ילדים, אולם בעתירתה נטען כי בשל מחלתה ישנם ימים בהם היא אינה מסוגלת לטפל בהם. מעבר לזאת, היא מאושפזת בממוצע בין 120 ל-160 ימים בשנה בשל התפרצויות חוזרות ונשנות של המחלה, והמוסד לביטוח לאומי קבע לה נכות זמנית בשיעור של 74 אחוזים.


  החדשות הטובות הן שלמחלתה של בלה יש תרופה בשם amevive, שהגיעה לפני כשנה לישראל. הרעות - תרופה זו אינה מצויה בסל שירותי הבריאות, הקבוע בחוק ביטוח בריאות ממלכתי.


  בעתירתה, בה פירטה את מצבה הקשה, דורשת פפר לדרוש את התרופה בסל התרופות. היא טוענת כי הכללת התרופה היקרה בסל תחסוך למדינה כ-200 אלף שקלים. זאת, מכיוון שאם לא תינתן התרופה – יאלצו בלה ושאר החולים במצבה  להתאשפז בבתי החולים, כאשר עלות יום אשפוז עומדת על כ-2,000 שקלים.

   

  לפי ההערכה, בישראל ישנם 125 אלף חולי פסוריאזיס, בהם כ-150 בדרגתה של בלה - דרגה המוגדרת קשה מאוד. התרופה שאותה מבקשת בלה היא תרופה ראשונה מסוגה בעולם, המטפלת ישירות בגורם המחלה ולא רק בסימפטומים החיצוניים שלה. כיום, חולה המעוניין בתרופה נאלץ להוציא מכיסו 46 אלף שקלים לטיפול אחד של 12 זריקות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עתרה. בלה פפר
  פסוריאזיס (אילוסטרציה)
  צילום: אופירה יוחנן וולק
  מומלצים