שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מהו חשמל סטטי?

  מי לא מכיר את תופעת החשמל הסטטי? מעטים מבינים מה עומד מאחוריה. אך יש לה הסבר מדעי פשוט ביותר

  חשמל סטטי, הגורם לתאונות רבות, הוא תופעה מסתורית עם הסבר מדעי פשוט ביותר העומד מאחוריה. כדי להבין את התופעה, צריך לגלוש לרגע אחד לעולם האטומים ממנו מורכבים כל העצמים והייצורים בעולמנו.

   

  במרכזו של כל אטום ישנו גרעין (Nucleus) בעל מטען חיובי המוקף באלקטרונים בעלי מטען שלילי. למעשה, ניתן לומר כי גם גוף האדם הוא למעשה אוסף של מטענים חיוביים ושליליים.

   

  חומרים מבודדים ומוליכים

   

  בחומרים מוכרים רבים כדוגמת עץ, זכוכית, קרמיקה ועוד, האלקטרונים (בעלי המטען השלילי) דבוקים לאטום בחוזקה. החומרים האלה משמשים כמבודדים, וחשמל יכול בקושי (אם בכלל) לעבור דרכם.

   

  בחומרים אחרים כמו מתכת, זהב ואלומיניום, האלקטרונים יכולים בקלות להשתחרר מן המסלול שלהם ולהתנועע הלאה. החומרים הללו קרויים מוליכים. האלקטרונים החופשיים מאפשרים העברה של אנרגיה חשמלית מבעד לחומרים הללו.

   

  הגוף החשמלי

   

  בחיי היום יום המטענים החיובים בגוף האדם מבטלים את השלילים וכך נוצר למעשה מצב של שוויון בין השניים, אך ישנם מקרים בהם האטומים יכולים להיות בעלי מטען חיובי אם הם מאבדים אלקטרונים, ולחלופין, בעלי מטען שלילי, אם הם לוכדים אלקטרונים נוספים. כאשר זה קורה אזי נאמר ששיווי המשקל החשמלי בגוף הופר.

   

  במצב כזה, אנו נושאים מטען חשמלי וברגע בו נגע בעצם אחר או נהיה מספיק קרובים אליו, האלקטרונים יקפצו מהמטען השלילי אל המטען החיובי בצורה שאנו מכירים כחשמל סטטי. חשוב לזכור כי מדובר בתנועה חד פעמית. האלקטרונים לא ממשיכים לנוע כפי שהם עושים בזרם חשמלי רגיל. מאחר והמטען החשמלי אינו זז, הוא מכונה חשמל סטטי.

   

  אחת התופעות המזוהות ביותר עם חשמל סטטי מתרחשות כאשר אנו הולכים על שטיח במשרד או בבית. במהלך החיכוך, סוליות הנעל שלנו 'גונבות' מטען שלילי

  מהשטיח עליו אנו דורכים, גופנו נטען באלקטרונים, בעלי המטען השלילי (הקוטביות יכולה להיות גם להפך לעיתים, זה תלוי בנסיבות המיוחדות) . לאחר הליכה ממושכת, גופנו נטען יותר ויותר בחשמל אותו אנו פורקים כאשר אנו פוגשים בחבר ולוחצים את ידו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים