שתף קטע נבחר

האם להשקיע בתעודות הסל?

תעודות סל - ניירות ערך שעוקבים אחרי מדד תל אביב 25 מדד תל אביב 100 - הפכו לאפיק השקעה פופולרי, בין היתר בגלל שאינן גובות דמי ניהול

אם העליות בבורסה עושות לכם חשק להצטרף למשקיעים אך אתם לא מומחים גדולים בשוק ההון, זה הזמן לערוך הכרות עם אפיק השקעה מתפתח - תעודות סל. מדובר בניירות ערך הנסחרים בבורסה ועוקבים אחר מדד מקומי או זר, תוך הבטחה לתת למחזיק בו את שווי המדד או המניות המרכיבות אותו בניכוי העמלות. תעודת הסל לא נכללת בתוכנה הממוחשבת של יועצי ההשקעות ואין סיכוי שימליצו לכם עליה בבנק מכיוון שאינה קרן נאמנות אלא מניה הנסחרת בבורסה ככל מניה אחרת. היתרון הגדול שלה הוא עמלות נמוכות, לעומת העמלות שגובות קרנות נאמנות המשקיעות במניות.

 

תעודות הסל העוקבות אחרי מדד תל אביב 25 ומדד תל אביב 100 לא גובות דמי ניהול בכלל, ותעודות סל אחרות גובות בין 0% ל- 1% לשנה. קרנות נאמנות מניתיות גובות כ-2%-3%. המשמעות: בהשקעה של 50 אלף שקל לשנה, הפער בדמי הניהול מגיע לכ-1,500 שקל.

 

תעודות הסל הפכו באחרונה למכשיר השקעה פופולרי ובצדק. מחקרים מראים כי לאורך שנים מרבית קרנות הנאמנות לא הצליחו להכות את המדד הרלבנטי, כך שאין סיבה לשלם דמי ניהול גבוהים עבור מוצר שנותן תמורה גבוהה יותר.

 

רוצה יועץ? המתן חודש

 

כמה זמן צריך להמתין לפגישה עם יועץ השקעות בסניף? לפעמים הרבה זמן, כפי שמתברר מתלונה של אחד מקוראי המדור. ג', לקוח של בנק גדול בתל אביב, ביקש לפני שבועיים להיפגש עם יועץ ההשקעות בסניף בו הוא מנהל את חשבונו.

 

הבנקאי המטפל בחשבונו אמר לו כי יאלץ להמתין לפגישה לא פחות מחודש ימים. כאשר פנה למנהל בכיר יותר בסניף נאמר לו כי ינסו לתאם לו פגישה תוך פרק זמן קצר יותר. לדבריו, המנהל אמר לו כי סדר העדיפויות הוא כזה: לקוח שיש לו פחות מ-100 אלף שקל להשקעה, ימתין בממוצע לפגישה עם היועץ זמן רב יותר. פנינו לבנק, ותוך פרק זמן קצר ביותר, שעות ספורות, הלקוח כבר קיבל טלפון ישיר ממנהל הסניף ששמח לבשר לו שהפגישה תתקיים במהרה. המסקנה: בכל מקום יש עדיפות ללקוחות מקבוצות מסוימות. אם אתם זוכים לשירות שאינו נראה לכם סביר, אל תהססו ותתלוננו. גם פניה לתקשורת אף פעם לא הזיקה. 

 

הלוואת בלון: מתי כדאי

 

צריכים הלוואה לסגור את המינוס? אם מצבכם הכספי דחוק ויש לכם מקור החזר עתידי כמו קרן השתלמות שאמורה להשתחרר בעוד שנה או שנתיים, עדיף לקחת הלוואת בלון - כלומר הלוואה בה מחזירים את הקרן והריבית בסיום התקופה. היתרון הוא שעד שהכסף בקרן שלכם ישתחרר לא תעמיסו על העוש הוצאות נוספות של החזר חודשי. לא תמיד יש אפשרות לקבל הלוואות כאלה, אבל תמיד כדאי שתבדקו אפשרות להלוואה כזו, זאת כמובן בתנאי שיש לכם מקור מובטח להחזר הכסף.

 

* לחוצים? אין לכם כסף? נכנסים לבנק בראש שפוף? חוששים מטלפון או חס וחלילה מכתב מהבנק? הרימו ראש. אם חשבתם שבגלל מצבכם הפיננסי הבנק אינו חפץ ביקרכם - טעיתם. דו"חות הבנקים שהתחילו להתפרסם בשבוע האחרון מצביעים על הרווחיות הגבוהה שתורמת להם הפעילות מול משקי בית. הנה דוגמא שתמחיש זאת: את התוצאות של הבנקים, הרווחים, נהוג למדוד במונחים של תשואה על ההון. בשנים האחרונות בנקים הציגו תשואה של כ- 10% לשנה. בנק הפועלים, הבנק הגדול בישראל, רשם תשואה של 15.2% על ההון בשנת 2004, שהיא תשואה יפה מאוד. הפעילות מול משקי בית הניבה לו תשואה הרבה יותר גבוהה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים