שתף קטע נבחר

מחקר: תוכנות שיתוף הקבצים מאבדות גובה

במקביל לגידול חד במספר משתפי הקבצים, סקר חדש של מכון Pew מצביע על ירידה בפופולריות של תוכנות שיתוף קבצים כמו ביטורנט ו-eMule. על רקע החשש מתביעות משפטיות, יותר ויותר גולשים בוחרים לשתף קבצים עם משתמשים מוכרים בלבד

האם התביעות נגד משתפי השירים הפיראטיים מתחילות להשפיע? מחקר חדש של מכון Pew Internet & American Life Project האמריקני מצביע כי שיעור הגולשים האמריקנים המשתפים קבצים (שירים או סרטי וידאו) עם אחרים ברשת עלה ל-27 אחוז לעומת 18 אחוז בשנה שעברה. שיעור משתפי המוזיקה בלבד גדל מ-18 אחוז בחודש פברואר בשנה שעברה ל-22 אחוז בינואר, 2005.

 

נתון זה עדיין רחוק מאוד מהמספר שנרשם בחודש דצמבר, 2002, אז דווח על 32 אחוז מהגולשים המשתפים מוזיקה. עם זאת, החוקרים מציינים כי ייתכן שחלק מהנשאלים חוששים להודות כי הם משתפים קבצים באופן פיראטי, על רקע התביעות, ועל כן מספרם עשוי להיות גדול בהרבה.

 

במקביל, המחקר מציע על ירידה במספר הגולשים המשתפים את הקבצים בשיטות הרגילות - למשל, באמצעות תוכנות שיתוף קבצים כמו "ביטורנט" או eMule. במקביל, נרשמה עליה בשיעור הגולשים המשתפים מוזיקה באופן ישיר - ממחשב למחשב או ממחשב לנגן מוזיקה, ללא כל תיווך. במקביל, חלה עליה בשיתוף הישיר באמצעות תקשורת אישית כמו תוכנות דואר אלקטרוני או מסרים מידיים.

 

48 אחוז ממורידי המוזיקה נעזרים במקורות שאינם תוכנות שיתוף קבצים או שירותי מוזיקה לגיטימיים. מבין 36 מיליון האמריקנים המעידים כי הם מורידים שירים וסרטים, שבעה מיליון מסרו כי הם משתפים קבצים באמצעות נגני מוזיקה כמו iPod. 10 מיליון מדווחים על שיתוף קבצים באמצעות דואר אלקטרוני או תוכנות שיתוף קבצים. אחרים משתפים מוזיקה וסרטים באמצעות אתרי אינטרנט, בלוגים ועוד.

 

עליה למוזיקה החוקית

 

במקביל, כמות הגולשים אשר משלמים עבור הורדת מוזיקה לשירותי המוזיקה החוקיים כמעט הכפילה עצמה השנה לעומת שנה שעברה. 43 אחוז מהמשיבים העידו כי שילמו על מוזיקה.

 

החוקרים צופים ירידה בפופולריות של תוכנות שיתוף קבצים שאינם מאובטחות או מגנות על זהות המשתמשים בהן, בעוד יותר משתמשים צפויים לבחור בתוכנות המאפשרות לטשטש את זהותם או לשלם עבור מוזיקה לשירותים החוקיים. במקביל לעליה במספר הגולשים המשתפים קבצים, החוקרים חוזים את המשך "ההפרטה" של שיתוף הקבצים. כלומר, שיתוף קבצים המתבצע בין גולשים המכירים אלה את אלה.

 

הגולשים מטילים את האחריות על חברות השיתוף

 

כ-53 אחוז מנשאלי המחקר סבורים כי החברות המפעילות תוכנות שיתוף קבצים המאפשרות להוריד שירים, סרטים, תוכנות ומשחקים, הן אחראיות משפטית על ההפצה הפיראטית ברשתות שלהן. רק 18 אחוז מהנשאלים חושבים שמשתפי הקבצים אחראים ואילו 12 אחוז אומרים כי החברות נושאות באחריות ביחד עם המשתמשים הפיראטיים.

 

תוצאות המחקר מתבססות על סקר טלפוני בהשתתפות 1,451 גולשי אינטרנט בגירים.

 

בשבוע הבא צפוי להיפתח בארה"ב המשפט של אולפני הסרטים ההוליוודיים ואיגוד תעשיית המוזיקה האמריקנית נגד תוכנות שיתוף הקבצים גרוקסטר ומורפיאוס. המשפט, שייפתח ב-29 במרץ, עשוי להשפיע על התפתחות טכנולוגיית שיתוף הקבצים ולהכריע את גורל המוזיקה הדיגיטלית באינטרנט בשנים הקרובות. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים