שתף קטע נבחר

צ'אד מכחישה: אין חידוש יחסים עם ישראל

"אין על הפרק שאלה כזו של חידוש היחסים", אמר בכיר המקורב לנשיאות המדינה האפריקנית. הוא הגיב בכך על פרסומים לפיהם ישראל וצ'אד מקיימות מגעים לחידוש היחסים ביניהן, שנותקו לאחר מלחמת יום הכיפורים

בכיר בצ'אד הכחיש היום (שבת) את הידיעות על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין ישראל למדינה האפריקנית. הבכיר, המקורב לנשיאות צ'אד, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית: "אין כלל על הפרק שאלה של חידוש היחסים עם ישראל". הוא סירב להוסיף פרטים בעניין.

 

הבכיר הגיב על הפרסום אתמול ב"ידיעות אחרונות" על חידוש היחסים בין שתי המדינות. צ'אד ניתקה את יחסיה הדיפלומטיים עם ישראל בעקבות מלחמת יום הכיפורים ב-1973.

 

אתמול פורסם כי לאחר מגעים חשאיים הסכימה המדינה המוסלמית ממרכז אפריקה לחדש את הקשרים הדיפלומטיים עם ישראל. על פי הדיווח, משלחת ישראלית בכירה, בראשות מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, יואב בירן, ביקרה בצ'אד לפני כחצי שנה וקיימה שיחות עם פקידים בכירים. ברגע האחרון חזרו בהם אז שלטונות צ'אד ודחו את חידוש היחסים, עקב המצב הרגיש בסודן השכנה והחשש מתגובת לוב.

 

אולם גורמים מדיניים אמרו כי חידוש המגעים עם הפלסטינים הוא שאיפשר את התחממות היחסים עם צ'אד ועם מדינות מוסלמיות נוספות, עימן ישראל מקיימת מגעים.

 

בקיץ האחרון ביקרו בצ'אד בחשאי שלושה רופאים ישראלים, שהושיטו סיוע לפליטים סודנים שנמלטו ממלחמת האזרחים העקובה מדם שהשתוללה בחבל דרפור בסודן.

 

צ'אד מונה כיום כ-9.5 מיליון תושבים, ש-51% מהם מוסלמים ו-35% נוצרים. היא קיבלה את עצמאותה בשנת 1960 מצרפת, ונחשבת כיום למדינה ענייה ונחשלת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משלחת מיוחדת לצ'אד. השר סילבן שלום
מומלצים