שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מלחמתו של ח"כ חמי דורון בריטלין "המסמם את ילדינו"
  מצויד בעלון שמופץ על-ידי אנשי הסיינטולוגיה, בעדויות אישיות שהגיעו אליו לדבריו, וללא כל ייעוץ רפואי, הגיש ח"כ חמי דורון הצעת חוק שתאסור על בתי-הספר לחייב תלמידים ליטול את התרופה 'ריטלין', ש"מסממת את ילדינו". תגובת משרד החינוך: בתי-הספר מעולם לא חייבו תלמידים ליטול את התרופה

  ח"כ חמי דורון (שינוי) הגיש בימים האחרונים הצעת חוק שתאסור על בתי-ספר לחייב תלמידים ליטול את התרופה ריטלין. למרות הכחשות של משרד החינוך על תופעה מעין זו, דורון מתבסס לטענתו על עדויות אישיות, וגם על דפי עמדה שמפיצה "עמותת מגן", המשתייכת לזרם (ויש אומרים, כת) הסיינטולוגיה.

   

  לדברי ח"כ דורון, מנהלים ומורים מאיימים על הורי תלמידים שאם יסרבו לתת לילדיהם ריטלין, יסולק הילד מבית הספר. על פי הצעת החוק, ימנע מצב של התניית לימודים במוסד חינוך, בשימוש ב"סמים" לדבריו, דוגמת הריטלין, וכי יש לטפל באמצעים אחרים ולא ב"סימום המוני" של תלמידים.

   

  לטענת ח"כ דורון, הגיעו אליו עדויות אישות שבתי הספר "ברושים" בתל אביב, "הלל" ברמת גן, "גלבוע" בבית שאן, ובתי ספר רבים אחרים מתנים את המשך לימודי התלמידים הסובלים מהפרעות קשב, בנטילת ריטלין. משרד החינוך, לדבריו מתנגד לחוק: "המשרד אינו מודע או שאינו רוצה להיות מודע למספר בתי הספר הרב שמכריחים ילדים ליטול ריטלין", אומר דורון, "משרד החינוך כנראה לא מוכן להכביד על המורים שיצטרכו להתמודד עם הילדים האנרגטיים".

   

  במסגרת הצעת החוק, שהוגשה ב-15 במרץ, יתאפשר להורים אשר אינם רוצים לתת לילדיהם "ריטלין", למרות בקשת המוסד החינוכי בו הם לומדים, לצאת כנגד בית הספר אשר מחייב אותם לתת לילדיהם את התרופה.

   

  - ח"כ דורון, האם נראה לך רציני להגיש הצעת חוק המסתמכת על חומר שהעבירו לך אנשי הסיינטולוגיה?

   

  "כת הסיינטולוגיה מעניינת אותי כקליפת השום, ואני מתייחס רק להורים שפנו אליי. יש לי מייל של מישהי שניהלה בית ספר פתוח ברחובות, שתומכת בכל מה שאמרתי. היא אמרה שעשתה את כל המאמצים, כדי לא לכפות על ילדים ולא לתת להם להגיע לריטלין. ישבה אצלי אימא שהבן שלה קיבל ריטלין ואושפז בבית החולים עם תופעות לוואי קשות. הילד למעלה מחודש נמצא בבית ולא בבית ספר. כך שיש תגובות קשות לנושא הזה. לא הכל 'קליר קאט'. אני יודע שנוח למורים לתקוף את חברי הכנסת, זה במודע. אבל עם כל הכבוד, בוועדת הסמים הופיעו מספר רב של מומחים שאמרו דברים שלא שונים במהותם ממה שאני אומר".

   

  - אתה תוקף תרופה שהוכיחה את עצמה באינספור מחקרים בכל העולם ועזרה לאנשים רבים ב-50 השנים האחרונות. צריך קצת אומץ לעשות את זה.

   

  "עובדה היא שאם כל כך הרבה ילדים לוקחים היום את התרופה הזאת, משהו לא הגיוני ולא סביר בתוך המערכת. מאות מיליונים עישנו במשך שנים, וכל החוקרים אמרו שאין עם זה בעיה, ושיש רק כמה מטומטמים שעושים מזה סיפור, ואז פתאום התגלה שלעשן – הורג. אני לא תוקף את הריטלין. בהצעת החוק שלי כתוב שמורה לא יוכל לחייב את הילד או את הוריו, ולהתנות את לימודיו בלקיחת ריטלין. אני לא בא ואומר שצריך להשמיד את הריטלין או להפסיק לקחת אותו. אני לא רופא, ואני לא נכנס לזה. אבל אסור יהיה להתנות את קבלת הילד לבית הספר בלקיחת ריטלין.

   

  - מי מייעץ לך מקצועית בנושא, פרט למידע שהועבר אליך מאנשי הסיינטולוגיה?

   

  "לא פניתי לאנשי מקצוע, מאחר ואני לא תוקף את הריטלין על האיכויות הרפואיות שלו. אני חושב שעצם העובדה שיש השתוללות בלקיחת ריטלין, זה מדליק נורות אדומות. התרופה ריטלין מכילה חומרים שצריכים בכלל להיות בפקודת הסמים. סמים ואלכוהול הם שני דברים שמפחידים אותי, ואם בבית הספר דואגים שילד יקבל תרופה מהסוג הזה, אם היא יוצרת התמכרות – זה מספיק חזק כדי שנעבור לדברים אחרים, בלי לסמם את התלמידים".

   

  תגובת משרד החינוך: להד"ם

   

  ד"ר בלהה נוי, מנהלת אגף שירות פסיכולוגי במשרד החינוך, מוסרת בתגובה לטענותיו של ח"כ דורון, כי "השימוש בריטלין נקבע על ידי אנשי רפואה מוסמכים, ולאנשי משרד החינוך אין כל סמכות לחייב תלמיד לשימוש בריטלין".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  ריטלין. מסמם את התלמידים?
  צילום: אלכס קולומויסקי
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים