שתף קטע נבחר

המג"ד לאלוף: "הפקרת אותנו מול המתנחלים"

אלוף פיקוד מרכז תמך לפני שבועיים במתנחלים מיצהר שהתנכלו לחייליו. "ידיעות אחרונות": אתמול, מול כל צמרת צה"ל, קם סא"ל גיא חזות, מג"ד בצנחנים, וזעק לעבר האלוף: "אנחנו לא מקבלים גיבוי, הכבוד של צה"ל ושל המשטרה נרמס שם"

עימות חסר תקדים בבסיס צה"ל בגלילות: כל קציני צה"ל מדרגת סגן אלוף ועד הרמטכ"ל נאספו אמש במקום לכנס בנושא ההתנתקות. "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר (יום ג') כי מפקד גדוד 202 של הצנחנים, סא"ל גיא חזות, יצא אל מול כולם בהתקפה חריפה נגד אלוף פיקוד מרכז, יאיר נווה, על כך שגינה את מפקד הפלוגה שתקף את מתנחלי יצהר שהתנכלו לו ולחייליו. "אני לא מפחד להיכנס לכפר פלסטיני כמו שאני מפחד להיכנס ליצהר", הודה סא"ל חזות בכאב, מול אולם נדהם.

 

לפני שלושה שבועות התפרסם ראיון עם סרן מאור שושן, שהיה עד לאחרונה מפקד פלוגת הצנחנים שאיבטחה את ההתנחלות יצהר בשומרון. סרן שושן תיאר את מסכת ההשפלות מצד המתנחלים, כיצד ניתקו את אספקת המים לחייליו, זרקו אבנים ואיימו על אחד החיילים בנשק. בעקבות האירועים הוחלט להוציא את החיילים מהיישוב.

 

לפני 10 ימים חשף נחום ברנע במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות" כי האלוף נווה הורה למח"ט הצנחנים להעיר למ"פ שהתראיין בלי רשות, ובמקביל שלח מכתב ליו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, ולמזכירת יצהר, ובו כתב: "לטעמי, הוצא שם רע ליישוב ולמתיישבים בכלל. פיקוד המרכז ימשיך לחבק את המתיישבים ולראות בהם את מי שבחלוציות הקימו את ביתם ביהודה ושומרון". מכתבו של האלוף נווה עורר זעם בקרב קציני שדה רבים בצה"ל, במיוחד אלו המשרתים ביהודה ושומרון.

 

בשבוע האחרון אירעו מספר עימותים נוספים בין תושבי יצהר לחיילים. ביום שישי ירדו מתנחלים לכפר הפלסטיני הסמוך עסירה א-קבליה, ויידו אבנים. חיילים שהוזעקו למקום זכו לגידופים מהמתנחלים, שחלקם היו שיכורים, וכינו את אחד ממפקדי הפלוגה "המן הרשע", ו"אנטישמי". במוצאי שבת שבו המתנחלים וקיללו את החיילים בהתנחלות, וסגרו את הכניסה לשער היישוב. אחר כך הניחו דוקרנים על הכביש הראשי, וגרמו לתקרים בצמיגיהם של שמונה ג'יפים של הצנחנים.

 

סא"ל גיא חזות נחשב לאחד הקצינים המבטיחים בצה"ל. הוא זכור כמג"ד שחייליו איתרו את מטעני התופת שנשאו ילדים פלסטינים במחסום חווארה שליד שכם. אתמול, מול הרמטכ"ל, ומול צמרת מפקדי צה"ל, הוא פרק את מה שהצטבר בליבו ובליבם של מפקדים רבים.

 

על פי עדים שנכחו בכנס, קם המג"ד חזות וביקש רשות לדבר. אחרי שסקר בפני הנוכחים את האירועים, אמר: "הקצינים בשטח מרגישים שאין להם גיבוי. זה ששושן לא קיבל גיבוי פגע בנו. אני עומד מאחורי כל מילה שלו".

 

סא"ל חזות המשיך: "אני לא מפחד להיכנס לכפר פלסטיני כמו שאני מפחד להיכנס ליצהר. אני מרגיש מאויים על חיי. עוד רגע היו עושים בי שפטים. ביצהר קיימת חבורה של פורעי חוק. עד שהיישוב לא יוקיע אותם מתוכו אנחנו צריכים להפסיק לחבק את אנשיו שחיים איתנו בשלום. הכבוד של צה"ל ושל המשטרה נרמס שם. מאור שושן אולי ביצע עבירה מנהלתית של ראיון ללא אישור, אבל כל מה שהוא אמר היה אמת לאמיתה. כואב לי שבמקום לגבות אותו ולחבק אותו, הפקירו אותו. מבחינתנו, הקצינים בשומרון, מחיר אי הגיבוי הוא שמאיימים עלינו שיחסלו אותנו, ושיסגרו איתנו חשבונות כמו עם שושן". 

 

קצינים שנכחו בכנס הביעו תמיכה גורפת בדברים וניגשו לחזק את ידיו. לדברי הנוכחים באירוע, הרמטכ"ל, שנזף כבר באלוף נווה לאחר המכתב, התייחס לדברי חזות בצורה אוהדת. "אנחנו את האנשים האלה לא מחבקים. אנחנו מחבקים את המתיישבים שומרי החוק", אמר יעלון לנוכחים.

 

גם האלוף נווה התייחס בכנס לדברי סא"ל חזות. "חשוב להבחין בין קבוצת קיצונים פורעי חוק שאיתם נדרוש להחמיר את הטיפול - ואני מתכוון לפעול בעניין - לבין כלל האוכלוסיה שבה צריך לתמוך, במיוחד  לקראת ההתנתקות". נווה אמר למקורביו שאינו מתחרט על המכתב, אך מתחרט כי שלח עותק ממנו לתושבי יצהר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
סגן אלוף חזות. "מפחד להיכנס ליצהר"
צילום: שאול גולן
צילום: עופר מאיר
האלוף נווה. אפריד בין פורעי החוק לכלל האוכלוסייה
צילום: עופר מאיר
צילום: רויטרס
עימות ביצהר. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים