שתף קטע נבחר

הכנסת קיבלה את חוק ההסדרים

במליאת הכנסת נערכות ההצבעות בהסתייגויות על חוק התקציב, לאחר שאושר חוק ההסדרים. שר האוצר, בנימין נתניהו, פתח את דבריו בהצגת המחמאות שקיבלה הכלכלה מסוכנויות הדירוג הבינלאומיות: "היום אנחנו נותנים יותר לתרופות ולקשישים משום שנטשנו את המדיניות השגויה של קיצבאות ללא הכוונה". יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, אמר: "זה יום עצוב. עצוב מאוד. זה התקציב הקשה ביותר שידעה מדינת ישראל אי פעם"

בדרך לתקציב: הכנסת קיבלה הערב את חוק ההסדרים ולאחר מכן החלה ההצבעה בהסתייגויות על חוק התקציב. שר האוצר, בנימין נתניהו, קרא אחר הצהריים (יום ג') לחברי הכנסת לתמוך בתקציב המדינה, ופירט מדוע יש לתמוך במדיניותו הכלכלית. "הממשלה מביאה מיליארדים לסיוע כלכלי חברתי נכון למי שלא יכול לצאת לעבודה. זאת המדיניות הנכונה". מוקדם יותר תקפו בחריפות את התקציב חברי האופוזיציה. ח"כ יוסי שריד אמר ש"הלב היהודי התכסה בשכבות של שומן". למרות הביקורת, התקציב צפוי לעבור.

 

חוק ההסדרים שאושר הערב כולל את החוק לעידוד השקעות הון, שאמור להעניק חממה למשקיעים זרים בישראל. ניוד מספרי טלפון של מכשירים ניידים, רפורמה במשק החשמל והענקת תדרים דיגיטליים לתחנות שידור.

 

השר נתניהו הציג מחמאות שקיבלה הכלכלה הישראלית מסוכנויות הדירוג הבינלאומיות: "לפני שנתיים הגענו לשבר משום שמדיניות הקצבאות הכניסה אותנו עמוק למצוקה. היום אנחנו עוזרים לקשישים המסכנים באמת. לאלה שחיים רק מהבטחת הכנסה. נביא ארוחות חמות לילדים, אנחנו מביאים לתקציב התרופות עוד מאות מיליונים. מחזירים את מענקי האיזון לעיריות, ולא ל-15 העיריות החזקות, וזה לא היה קודם. עשינו את זה כאמור, משום שנטשנו את המדיניות השגויה של קיצבאות ללא הכוונה. סילבן החל בזה. 

 

"אנחנו מפריטים את בנק דיסקונט ובקרוב את לאומי, מוציאים עובדים זרים ומעודדים עובדים ישראלים לצאת לעבודה, אלה הם דברים שמצמיחים את המשק". אשר לקיצוץ הקצבאות, אמר נתניהו: "מה זה חסד? זה לעזור לחולה ליתום לרעב. החסד הגדול ביותר כך אמר הרמב"ם הוא לתת לו לעבוד. יש להבדיל בין שתי אוכלוסיות, אלה שיכולים לעבוד ואלה שלא, ואלה שיכולים לעבוד צריכים לעבוד וזה הצדק החברתי והכלכלה הצומחת".

 

יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, אמר בדיון: "זה יום עצוב. עצוב מאוד. זה התקציב הקשה ביותר שידעה מדינת ישראל אי פעם". ישי הגדיר את התהליך שקדם לאישור התקציב במליאה "קטסטרופה". "מישהו פה שמצביע על התקציב יכול להסתכל על הדמעות שבעיניים של הילדים הרעבים? של הקשישים שאין מי שיקלח אותם? תרבות זה חשוב. אבל מה עם שכבות הביניים? הורדם אותם מתחת לקו העוני. מאה אלף איש הורדתם מתחת לקו העוני. בגדתם בציבור שבחר אתכם", תקף ישי.

 

הוא תקף בחריפות גם את שינוי: "העם לא רצה לראות את שינוי בקואליציה. שינוי זו תקלה של הבחירות. זו מפלגה שתיעלם. זו תקלה".

 

יו"ר שינוי, ח"כ יוסף (טומי) לפיד, שעלה לדוכן מיד אחרי ישי ניצל את הבמה להסביר מדוע תצביע מפלגתו בעד התקציב, ותקף את העבודה: "סירבנו להיות פראיירים על חשבון סטודנטים שהם פטריוטים, ולמרבה הצער מפלגת העבודה הפקירה אותם. לכן חלק ניכר מהכסף הזה יוקדש לסטודנטים. שינוי גאה בעמדות שנקטה בהם, שינוי גאה שהיא הגוף המכריע היום את העברת התקציב, תקציב שמעביר את האידיאולוגיה של שינוי, אנו גאים שהיא יכולה לעזור לציבור הסטודנטים ולהשכלה גבוהה".

 

שריד: הלב היהודי התכסה בשכבות של שומן חזיר

 

ח"כ יוסי שריד (יחד) תקף מוקדם יותר בחריפות את התקציב: "זו מדינה אכזרית, מדינה שמתאכזרת לחלשיה. אין מדינה שמתאכזרת לחלשיה יותר מישראל".

 

בנאומו, שאל שריד: "במה המדינה יהודית? בהקשר הזה מגייסים תמיד את הלב היהודי. שמעתם על הלב היהודי? יש כזה לב בעולם שפעימותיו מהדהדות. הרי זו מדינה אכזרית, מדינה שמתאכזרת לחלשיה. אין מדינה שמתאכזרת לחלשיה יותר מישראל. עכשיו התפרסם סקר בינלאומי של האו"ם על כמה ילדים עניים יש בכל מדינה מפותחת, והישוו אותנו למדינות המפותחות, והיינו הראשונים בעולם. מדינת ישראל, על פי חזונו של הרצל, היתה צריכה להיות מיוחדת במינה. 30% מילדי ישראל הם עניים. בדנמרק - 2.5% מהילדים עניים, באיטליה - 10% עניים.

 

"מה יש כאן לדבר על הלב היהודי? איפה הלב היהודי? הרי הלב הזה התכסה כבר מזמן בשכבות עבות של שומן, הייתי אומר שומן חזיר".

 

הוא הוסיף כי "בארבע השנים האחרונות של ממשלת שרון, נתניהו ולבנת נהרסה והתמוטטטה מערכת החינוך, באו האנשים האלה והניפו עליה את הגרזן". הוא סיים: "איך אפשר לצפות מאנשים כמונו שיתנו יד לתקציב שכל כולו פצע וחבורה ומכה טריה וכמובן אצביע נגדו".

 

בניזרי: "איפה יוסל'ה?"

 

ח"כ שלמה בניזרי (ש"ס) תקף בצורה חריפה מעל הדוכן את יו"ר שינוי, יוסף לפיד, שהחליט לתמוך בתקציב תמורת 700 מיליון שקל. "איפה יוסל'ה? איפה יו"ר האופוזיציה?", שאל בניזרי את חברות הכנסת בשינוי, "יו"ר אופוזיציה צריך להיות קודם כל בן אדם. הדיבורים שהוא מדבר בזמן האחרון - לעודד בן עמי על הסבתא שלו, ההתייחסות לח"כ זהבה גלאון. אם אני הייתי אומר את זה או ניסים זאב הייתן עוטות עלי כמוצאות שלל רב. אז מה אם הוא יו"ר התנועה שלכן?".

 

על פי בניזרי, "לתת לשינוי שהם יקבעו לאן ילכו הכספים - את זה ראש הממשלה מוכן. ממשלת ישראל לא מסוגלת להבין את מצוקתם של העניים. אין לממשלה הזו לא לב ולא מוח. למה אני עושה השוואה ביניכם (שינוי) לבין מרצ? אצלם יש לפחות את העניין של הרווחה. אתם אמרתם שכבות הביניים, תראו מה עשיתם לשכבות הביניים. אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה, כשאני רואה את התמיכה של שינוי בתקציב - אני רואה כמה התקציב הזה רע".

 

ח"כ דוד לוי (ליכוד) תקף בחריפות את התקציב שהעבירה מפלגתו: "מה אומר המשנה לראש הממשלה? זהו תקציב חזירי. שמעתם ביטוי שכזה? ובגלל אינטרסים מפלגתיים הוא יתמוך בתקציב החזירי הזה. אולי הוא יסתום את האף שלו שלא יסריח והוא יהיה כשר". לדברי לוי, "יש לי תחושה שחלק גדול מהציבור נגזר עליו לחזור למעברה. לא לגדל את ילדיו בכבוד, לא לכלכל את ביתו אלא לחזור חזרה למעברה". 

 

ח"כ חמי דורון (שינוי) אמר: "אצביע בעד התקציב כי יש לי משמעת סיעתית, אבל אני אשים לצידי שקית הקאה כי זה תקציב רע. זה תקציב שלא לוקח בחשבון שום דבר מהצרכים האמיתיים של ישראל. אם שר האוצר היה רוצה בהבראת השלטון המקומי היה הולך למהלך של איחוד רשויות מקומיות. בקנדה איחדו 7 ערים אבל שמה כנראה האנשים טיפשים, מה הם מבינים. בארץ יש גאונים. למה? כי מפחדים מעוזי כהן".

 

גם חבר הכנסת חיים אורון תקף בדיון על תקציב המדינה את שינוי: "אין מפלגה בכנסת שהתקציב האומלל הזה מבטא בנאמנות את השקפותיה יותר משינוי. מדיניותה הכלכלית של ממשלת שרון מדרדרת את מדינת ישראל שהצטיינה בשירותי רווחה, למדינה שמחזיקה בשיאים עולמיים בפערים חברתיים".

 

שרון רגוע

  

העברת התקציב - המובא למליאה ממש ברגע האחרון - תספק לראש הממשלה חודשים אחדים של שקט ותאפשר לתוכנית ההתנתקות לצאת אל הפועל. היא גם תמנע את נפילת הממשלה, שכן ללא תקציב עד סוף מרס, היתה המדינה הולכת לבחירות.

  

הבוקר ההערכה היא כי "מורדי" הליכוד ידבקו בעמדתם העיקשת ויתנגדו לתקציב. חבר הכנסת משה כחלון (ליכוד), אחד מ"מורדי" הסיעה, הציג אמש במפתיע עמדה חברתית המתנגדת לתקציב. "זהו תקציב אכזרי, חסר לב ומרושע, שהקורבנות שלו ידועים מראש והם השכבות החלשות ועיירות הפיתוח", אמר כחלון, בכובעו כיו"ר הלובי החברתי בליכוד. הוא גם קרא לחבריו המורדים להצטרף לאופוזיציה בהסתייגויות בנושאים חברתיים.  

 

סיעת יחד, שהבטיחה לשרון רשת ביטחון כששינוי עוד איימה להתנגד לתקציב, תצביע ככל הנראה נגדו. ח"כ רן כהן ציין כי הוא שמח שהגורל פתר אותו מ"ההתלבטות המעיקה בין נסיגה חיונית מעזה, ובין תקציב מר ואכזר".   

 

לפי המסתמן, אלו יהיו תומכי התקציב המובטחים: 27 חברי סיעת הליכוד, 19 ח"כים של מפלגת העבודה ו-14 ח"כים משינוי. כמו כן יתמכו חמשת חברי הכנסת מדגל התורה ואגודת ישראל, ח"כ נודלמן וח"כ פריצקי. בסך הכל מובטח לתקציב רוב מוצק של לפחות 67 ח"כים. 

 

המתנגדים המובהקים יהיו 12 חברי המפד"ל והאיחוד הלאומי. שישה מחברי הכנסת הערבים ו-11 חברי הכנסת של ש"ס (בהסתייגות לגבי פרק התקציב העוסק בהעברת 290 מיליון שקלים במסגרת ההסכם עם יהדות התורה). ובסה"כ - 29 מתנגדים מובהקים. 

 

המתנדנדים: 13 המורדים; 6 חברי יחד, שככל הנראה יתנגדו; 2 חברי סיעת רע"ם, שיימנעו או יתמכו; ח"כ דוד טל, שכנראה יצביע יחד עם סיעת האם ש"ס; ו-2 חברי עם אחד.


פורסם לראשונה 29/03/2005 10:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
נתניהו. היום יש יותר
צילום: ערוץ הכנסת
צילום: עופר מאיר
ישי. יום עצוב
צילום: עופר מאיר
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. העבודה הפקירה את הסטודנטים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
שריד במליאה. "איפה הלב?"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: דן בלילטי
בניזרי. "אם הייתי מדבר ככה על נשים - הייתם קופצים עלי"
צילום: דן בלילטי
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. עדיין מעורר סערה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ערוץ הכנסת
דוד לוי. חזרה למעברה
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים