שתף קטע נבחר

עזרא: איתם הציע לי לאסוף נשק מהמתנחלים

המשרד לביטחון פנים החליט לחשוף את שמו של אפי איתם, שהמליץ לשר לביטחון פנים, גדעון עזרא, לאסוף את כלי הנשק מהמתנחלים לקראת ההתנתקות. הודעה המשרד לביטחון פנים פורסמה עקב שמועות על כך שראש מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, המליץ על איסוף כלי הנשק

תדהמה בימין: בצעד חריג, חשף אמש (יום ג') המשרד לביטחון פנים כי חבר הכנסת אפי איתם הוא זה שהציע לשר לביטחון פנים, גדעון עזרא, לאסוף את כלי הנשק מהמתנחלים בגוש קטיף לפני ביצוע תוכנית ההתנתקות. הודעת המשרד לביטחון פנים פורסמה בעקבות שמועות בלתי מבוססות על כך שהגורם שהמליץ על איסוף כלי הנשק היה ראש מועצת יש"ע, בנצי ליברמן.

  

השניים נפגשו בשבוע שעבר בלשכת השר בירושלים, ובמהלך הפגישה הביע חבר הכנסת איתם את חששו שכלי הנשק המוחזקים בידי המתנחלים עלולים להוות סכנה בעת הפינוי, והציע כי הנשק ייאסף מהמתנחלים בערב הפינוי. השר עזרא שוקל את הצעתו.  

  

הם סיכמו שנושא זה יידון בפגישה הקרובה שתיערך בין השר לביטחון פנים, מפכ"ל המשטרה לבין ראשי יש"ע, שתוכננה ליום חמישי. במשרד לביטחון פנים הדגישו שאם ייאסף נשק מידי המתנחלים, הוא ייאסף רק בערב הפינוי והאיסוף יבוצע על-ידי התושבים בעצמם.

 

ח"כ אפי איתם פרסם הודעת הבהרה ובה מסר שפנה בשבוע שעבר לשר לביטחון פנים וביקש לקיים הידברות בנוגע לאופי המאבק בהתנתקות ולגבולות המאבק. איתם ביקש מעזרא שכוחות המשטרה והצבא לא ישאו נשק בזמן פינוי הישובים, כדי להימנע מהסלמה בדומה לאירוע ביצהר שבשומרון שבו פתח חייל באש בזמן פינוי מאחז.

 

כמו כן הבהיר ח"כ איתם כי בכוונתו לפנות למתיישבים למסור מרצונם ביום הפינוי כלי נשק, כדי להמחיש בצורה ברורה כי המאבק הוא לא אלים ולגיטימי, "בכדי למנוע הידרדרות שעלולה להיגרם על ידי פרובוקציות של גורמים שונים". איתם מסר שהוא "מצר על הדה-לגיטימציה הנוספת שנעשתה למתיישבים על-ידי פרסום מטעה בעניין, ולאור זאת יקיים התייעצות עם ראשי יש"ע בנוגע לקיום הפגישה ביום חמישי עם השר לביטחון פנים".

 

בעקבות הדיווחים על כך שבכיר שמקורב ליש"ע פנה לשר גדעון עזרא לאסוף את כלי הנשק מהמתנחלים ובעקבות הטענה כאילו מדובר בראש מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, אמרו במועצת יש"ע כי הם לא ישמשו כלי לתעמולה פוליטית ובוודאי שלא יסכימו לעוול של איסוף הנשק. לכן הודיעו שלא יגיעו לפגישה המתוכננת עם השר ביום חמישי הקרוב. אולם בעקבות ההודעה של המשרד לביטחון פנים ישקלו מחדש את החלטתם.

 

במועצת יש"ע אמרו שהם עדיין לא מאמינים שאפי איתם אמר את הדברים המיוחסים לו, וחוששים שהשר לביטחון פנים לא הבין את דבריו נכונה. "אם אכן יפעל השר לביצוע הוראה זו אנו קוראים לתושבים שלא לשתף פעולה עם החלטות פוליטיות המסכנות אותם ואת בני משפחותיהם", אמרו במועצת יש"ע.

 

עזרא: טרם התקבלה החלטה

 

בישיבת סיכום של שירות בתי הסוהר לשנת 2004, סיפר השר כי אדם "המקורב למועצת יש"ע" הציע לו לאסוף את כלי הנשק מהמפונים לפני ביצוע ההתנתקות. "הופתעתי שהוא הגיע למסקנה שצריך לאסוף את הנשק, דבר שלא חשבתי עליו. הפרוצדורה בעייתית מאוד, אבל להערכתו האוכלוסייה תבין את זה", הסביר השר. כאמור, מאוחר יותר סיפר עזרא כי ח"כ איתם הוא זה שהעלה את ההצעה.

 

"זו סוגיה מטרידה, ללא כל ספק", הוסיף עזרא. "הוא הסביר שהחשש שלו הוא שמישהו יירה באוויר והדבר יתפרש כאילו נורתה אש לכיוון מאן דהוא. חשש נוסף שהוא העלה, כיוון לכך שמישהו יפגע בעצמו. הנושא הזה פחות מטריד אותי, אבל זו סוגיה שצריך ללמוד אותה. אם נחליט על ביצוע, נצטרך שיתוף פעולה מלא של האוכלוסייה".

 

עזרא הוסיף: "בשלב זה קיבלתי את האינפורמציה אבל עדיין לא קיבלתי החלטה. אם ראשי מועצת יש"ע יגיעו למסקנה דומה נצטרך לבצע את הדברים". עזרא הסביר כי הביצוע תלוי גם בשיתוף פעולה מצד המתנחלים. "כל הדרך אמרתי שכוחותינו יהיו בלי נשק. הנשק יישאר אצלם לצורך הגנה עצמית, ככה חשבתי, עד שבאו ואמרו את הדברים הללו. בהמשך השבוע צפויה פגישה ביני ובין מועצת יש"ע, ונדון בנושא בכובד ראש", הוסיף השר.

 

לדבריו, "יש קיצונים שלא נמנים על השוליים של מועצת יש"ע. דווקא הם נתנו את האינפורמציה על האדם שנעצר בחשד למכירת אמצעי לחימה על מנת לפגוע". עזרא התייחס לדבריהם של פעילי הימין בעקבות החלטת הכנסת לדחות את הצעת חוק משאל העם. "יכול להיות שבגלל ההפסד בכנסת השוליים יתרחבו. עם זאת, ההפגנה שנערכה אתמול אמורה היתה להימשך 30 שעות והסתיימה אחרי 3 שעות. בסופו של דבר, הם ישראלים טובים ואזרחים טובים".

  

900 מקומות כליאה למתנתקים

 

עזרא התייחס לחסימות הכבישים על ידי מתנגדי ההתנתקות, וציין: "אנחנו צריכים לא להיות מופתעים. במשטרת ישראל תהיה בעיה לדעת היכן לשים את כוחותיה, אם לא יהיה לה מודיעין".

 

עזרא ציין עוד כי אין כוונה להשתמש באמצעי לחימה אל-הרג בהם משתמשים בשב"ס בזמן התפרעות אסירים, והסביר כי אמצעי הלחימה הללו אינם מתאימים להתנתקות. "מי שינקוט באלימות לא יישאר בשטח", הבהיר השר.

 

נציב השירות, רב גונדר יעקב גנות, אמר כי בבתי הסוהר פונו 900 מקומות כליאה שיועדו למתנגדי ההתנתקות, והשירות נערך לפנות עוד 900 מקומות כליאה, אם יהיה צורך בכך. גנות הוסיף כי אם יהיו הפגנות סביב הכלא בו ייכלאו המתנגדים, השב"ס ייערך לכך בהתאם.

 

לדבריו, במהלך שנת 2005 ו-2006 יהיו בשירות בתי הסוהר 20 אלף מקומות כליאה וכוח האדם של הסוהרים יגדל ל-6,000.

 

בפגישה שתתקיים בימים הקרובים עם הצבא, צפויים להחליט על העברת הכלא הצבאי קציעות שבו כלואים אסירים ביטחוניים לאחריות השב"ס. 

 

ניסוי האזיק האלקטרוני יחל בתל אביב

 

בישיבת סיכום השנה דווח עוד, כי המשטרה תתחיל בימים הקרובים בניסוי, במסגרתו יוצמד אזיק אלקטרוני לעצורים ששוחררו למעצר בית. האזיק יופעל על ידי מערכת המחוברת לקו טלפון. כשהעצור יוצא מביתו, תתקבל קריאה במוקד שתתריע על הפרת המעצר. בשלב הראשון הניסוי ייערך בתל אביב.

 

הצמדת האזיק האלקטרוני תחסוך מהמשטרה ביקורת בבית העצור. עד כה היו עצורים במעצר בית נתונים במעקב לא צמוד של המשטרה.

 

אחד המקרים האחרונים בהם התברר כי עצור שאמור היה לשהות במעצר בית הפר אותו, היה של אלירן לוי בן ה-22 אשר שוחרר למעצר בית ברחובות, אך הגיע לחדרה. רק בזכות מעקב אחר שני חשודים אחרים הבחינו שוטרים גם בו. לוי נעצר בחשד כי התכוון לירות טיל לאו יחד עם חשודים נוספים לעבר אולם אירועים בפרדס חנה, על מנת לפגוע בעבריין בכיר אחר.

 

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, אומר כי אזיק אלקטרוני במקרה של לוי יכול היה לסייע לשוטרים. 


פורסם לראשונה 29/03/2005 14:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
איתם הציע
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: חיים צח
עזרא. סוגייה מטרידה
צילום: חיים צח
צילום: דן בלילטי
גנות. 900 מקומות כליאה
צילום: דן בלילטי
מומלצים