שתף קטע נבחר

מחקר: תבלין הכורכום עשוי למנוע סרטן

חוקרים ישראלים מצאו כי המרכיב כורכומין שבתבלין הכורכום מעצים את השפעת התרופה סלקוקסיב המפחיתה את התפתחות הגידולים הסרטניים במעי הגס

חוקרים ישראלים מצאו כי החומר כורכומין המצוי בתבלין הכורכום, מעצים את השפעת התרופה סלקוקסיב, המפחיתה את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס. תוספת הכורכום תאפשר, כך סבורים החוקרים, להפחית את מינון התרופה ואת תופעות הלוואי הכרוכות בלקיחתה.

 

המחקר אשר בוצע ע"י חוקרי אוניברסיטת תל אביב בראשות פרופ' נדיר ארבר, בדק את שילוב הכורכום עם התרופה סלקוקסיב בשלושה סוגים של תאי רירית המעי הגס. החוקרים מצאו כי שילוב שני החומרים מעצים את השפעת התרופה, אפקט הקרוי "סינרגיסטי".

 

התרופה נוגדת הדלקות CELECOXIB מפחיתה את התפתחותם של הגידולים הסרטניים במעי הגס באמצעות עיכוב פעילותו של האנזים הקרוי COX-2 , אשר נמצא ברמות גבוהות בגידולים והינו בעל תפקיד חשוב בהתפתחותם של תהליכים דלקתיים וממאירים. יחד עם זאת, נטילה סדירה של תרופה זו במינון גבוה כרוכה בתופעות לוואי.

 

כאמור, במחקר זה נבדק האם שילוב התרופה סלקוקסיב יחד עם הכורכומין, הידוע כנוגד יעיל של תהליך החמצון (אנטי-אוקסידנט), יאפשר להפחית את המינון של התרופה אך לשמר את השפעתה המניעתית.

 

תוצאות המחקר הראו כי השילוב של הכורכומין והסלקוקסיב במינונו הנמוך, המקובל לטיפול שיגרתי בדלקות , מעכב ב-90% את התהליך הגידולי. מחקר נוסף יידרש כדי לקבוע מהו המנגנון המולקולרי האחראי על השפעת השילוב בין שני חומרים אלה. בשנה האחרונה הראנו ששילוב זה יעיל גם בטיפול בסרטנים אחרים ובמיוחד שאתות של הלבלב והערמונית.

 

בשנה האחרונה אובחנו כ- 3,200 נשים וגברים כחולים בסרטן המעי הגס והחלחולת, וכ- 1,800 נשים וגברים מתו השנה ממחלה זו. רוב החולים המאובחנים במדינת ישראל מתגלים בשלב מתקדם של המחלה, עקב ההיענות הנמוכה לעריכת הבדיקה לגילוי מוקדם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים