שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

היינו ילדים וזה היה מזמן

מסע בזמן אל עברה של ארץ ישראל והפעם בעזרת האוסף של אליהו עמיצור ז"ל, מראשוני ובוני העיר עפולה וממייסדי כפר יהושע. עמיצור, שהלך לעולמו לפני כשנה והוא בן 101, עבד בראשית שנות העשרים כשומר ב"כפר ילדים" ובשעות הפנאי צילם את החיים והפעילות בכפר

אנחנו מזמינים אתכם לצאת לטיול נוסף בין תצלומים נדירים של ארץ ישראל הישנה ופיסות היסטוריה שקמות לתחייה במעבדת השיחזור וההנצחה "ביתמונה". לטיול הראשון במסע, האוסף של אליהו כהן ז"ל, לחצו כאן.

 


 

בשנת 1919 רוכשת חברת "קהילת ציון" אדמות לרגלי גבעת המורה ומקימה שם מחנה צריפים ואוהלים בשם "חוות בלפוריה". שנה אחר-כך מחליטים המתיישבים בחווה להקים יישוב חקלאי-עצמאי במקום בו שוכן היום מושב בלפוריה. החווה החדשה מקבלת את השם "בלפוריה עילית". בתצלום: מבט כללי מגבעת המורה על האזור. מרחוק ניתן לראות את מחנה הקיבוצים ואנשי גדוד העבודה, שהוקם ליד תחנת הרכבת עפולה. באותן שנים עמלו על הקמת העיר עפולה, שחוגגת כעת 80 שנה.

 


 

בתחילת שנות העשרים מתחולל פוגרום ביהודי אוקראינה. ישראל בלקינד, חבר תנועת ביל"ו, יוצא למסע איסוף והצלה של ילדים יהודים וחוזר בשנת 1923 עם 140 ילדים שהתייתמו בפרעות. הפדרציה הציונית של דרום אפריקה וקק"ל מתגייסות לסייע בקליטת היתומים, ואדמת "בלפוריה עילית" נמסרת לבלקינד לשיכון ושיקום הילדים מאוקראינה.

 


 

בעזרת הילדים בונים בלקינד ואנשיו בית ספר ומשק חקלאי. מעתה נקרא המקום "כפר ילדים" ותושביו הצעירים לומדים עברית וחשבון, עובדים בשדות ומתרגלים למציאות החדשה.

 


 


 

בשנת 1924 מתמנה המורה פוגצ'וב למנהל כפר ילדים. פוגצ'וב דוגל בשיטות חינוך מהפכניות לאותן שנים: חינוך ליברלי, מתן אוטונומיה לחניכים בחיי החברה ושימת דגש על ערך העבודה והזיקה למסורת וליהדות. מאוחר יותר, על רקע זה, יתעורר משבר עם מייסד הכפר ישראל בלקינד, והוא ינטוש את הכפר. בתצלום : פוגצ'וב (במרכז) עם מורים וחניכים בכפר ילדים.

 

 


 

בתחילת שנות השלושים נסגר מוסד "כפר ילדים" וזאת מכמה סיבות: היתומים בגרו ובני נוער חדשים לא הגיעו, צוות החינוך התפרק עקב מחלוקות פנימיות עם המנהל פוגצ'וב וההתחייבות של הפדרציה מדרום אפריקה לתמוך במוסד הסתיימה. המקום נותר שומם למשך ארבע שנים ואז הוסב לבית ספר אזורי לבני המושבים וילדי עפולה. מאוחר יותר שימש נקודת משטרה לנוטרים, קלוב תעופה (ראשית הכשרת הטייסים העברים בא"י) וגם בית ספר לשוטרים של המנדט הבריטי , אבל כל זה פרק היסטורי בפני עצמו.

 


 

לפני כשלוש שנים פינה צה"ל את מחנה "כפר ילדים". עקב מחלוקות בין בעלי הקרקע ובעלי תחום השיפוט עומד המקום נטוש והמבנים ההיסטוריים הולכים ונהרסים. ברחבי הארץ נמצאים רבים אשר פרק מחייהם נקשר לכפר ילדים. אם יש לכם תצלומים מתקופה זו או שבאפשרותם לזהות תצלומים ועדויות מהתקופה, אנא צרו קשר עם נדב מן מ"ביתמונה" , 598992 04, 3638077 052.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיול ילדי "כפר ילדים " לירושלים
צילום: אליהו עמיצור
מומלצים