שתף קטע נבחר

עלו ברשת: חרם סלולרי

יופי של עברית, מקור השמות, ההוביט שלנו, לשירות הישראלים בחו"ל, ההארה של אנדרו כהן, בנקסי הולך ללובר, וורהול ואני, גלריית הדסקטופים וגם: אותיות הרוק

פייבוריט: עברית שפה חיה

 

לפנינה התרבותית הזו אחראי רוני הפנר, משתתף קבוע בפורום השפה העברית ב-ynet, והוא גם הכתובת לכל השבחים שלהלן. השפה העברית הוא אתר חשוב, מושקע ויפהפה, שנועד למי שמעוניין להרחיב את ידיעותיו בשפה, להעמיק ברקע ובהיסטוריה הלשונית, ולהבין את התהליכים שעברה השפה נוכח ההתפתחות התרבותית והתפוצה הגיאוגרפית של דובריה.

 

במהלך הדיונים בפורום נתקל הפנר לא אחת בגולשים מן השורה, שמחפשים הסברים למילים או לתופעות לשוניות בעברית. היא הקימה כיוזמה אישית את האתר המצוין הזה, שמנסה לקשור את השפה המדוברת והדינמית אל מקורותיה ואל התבניות שנקבעו לה בימי התנך. הוא משלב באתר גישה תיאורית עם גישה נורמטיבית, ומנסה להסביר את הפערים שבין העברית המקובלת היום לבין עמדת הדקדקנים והאקדמיה ללשון העברית.

 

הפנר לא מתיימר להציג גירסה רשמית, אלא רק הסברים כמיטב הבנתו ומתוך הידע האישי שלו. כך ניתן למצוא באתר התייחסות נרחבת לסוגיות לשוניות, שנובעות מכתיבה זהה אך משמעות שונה של מילים, ביטויים שקשורים בזמן ומקום, בעלי חיים, מילים שחדרו לשפה ממקורות זרים, שיבושים מכוונים בידי משוררים, הבדלי משמעויות של ביטויים לועזיים שהתאזרחו בעברית, ועוד המון. מדובר באחד האתרים הפרטיים המשכילים והחשובים שהושקו בשנה האחרונה ברשת.

  

חרם: יום בלי סלולר

 

מחר, אם לא ידעתם, אתם וכל משתמשי הסלולרי בארץ (שזה אומר כולם) נקראים להפגין במקשים את מחאתכם על תעריפי השיחות ברשתות הסלולריות. יוזמי החרם הצרכני (התורן) הזה מבקשים ליצור בכך לחץ ציבורי על החברות הסלולריות, ולהוריד את מחירי השיחות. באתר המחאה מתבקשים הגולשים לשלוח רעיונות לחלופות זמינות לשימוש בטלפונים הסלולריים.

 

שמות: למה יוסי

 

אם משמעות השמות ומקורם מעניינים אתכם, האתר הזה מבטיח לכם מענה על כל שאלה. זהו מאגר שמות עולמי, המציג ביאורים לשמות מכל הארצות ותרבויות העולם, מסביר את מקורם, ומביא קישורים רלוונטיים לכל שם. מרתק (שלח: ברוך).

 

פנטזיה: ושוב - טולקין 

 

אחת לכמה חודשים יש לנו העונג לספר לכם על אתר נוסף של הקהילה הטולקינאית הישראלית - קבוצה של חובבי ג'.ר.ר טולקין, שבעזרת הרשת מצליחה להתגבש לכדי מנוע גדול של תוכן איכותי. הקבוצה המרשימה הזו, שאותה מרכז רן בר-זיק, כבר השיקה סדרת אתרים מקיפים ומושקעים, המוקדשים להיבטים שונים ביצירותיו של טולקין - מהגיאוגרפיה של העולמות בטרילוגיית שר הטבעות ועד למטבעות הלשון והטרמינולוגיה הייחודית ביצירה. כעת נרתמו חברי הקהילה במלוא מרצם על-מנת למקם מחדש את ההוביט על מדף הקלאסיקה של ספרות הילדים.

 

האתר החדש שהשיקו חברי הקהילה מוקדש לספר הילדים המופתי של טולקין, מספר על הסופר ועל הרקע לעלילה, מציג מפות של הארצות השונות שבהן היא מתרחשת, לקסיקון של מונחים, מקומות והדמויות המופיעות בספר, וכן איורים מקוריים של חברי הקהילה לכל ערך. וכמובן - מידע על הסרט החדש שעומד לצאת בהשראת הספר. יפה.

  

מתמטיקה: למתקשים

 

שרה ויאיר גרז'וטיס, מורה למתמטיקה באמית גוש דן וסטודנט למדעי המחשב באוניברסיטה הפתוחה, מפעילים אתר עצמאי, בלתי מעוצב, אך עשיר ומושקע בתכניו, שנועד לסייע לתלמידים ומורים למתימטיקה.  

 

מהאתר ניתן להוריד ללא תשלום מאות דפי עבודה ומצגות באלגברה, בטריגונומטריה, בחשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי, בהנדסת המרחב, בגיאומטריה אנליטית, וקטורים ועוד. 

 

חול: להרגיש בבית

 

ישראלים בחול הוא מיזם עסקי חדש, שהושק בשבוע שעבר ונועד לספק לקוראי עברית מכל העולם מעין מרכז מידע מקוון בנוגע לזכויותיהם - באווירה ובכלים קהילתיים.

 

המודל לפעילות האתר, כך נראה, הוא יוזמה ותיקה של Ynet, שיצר איזור מידע למען גולשיו מחול. לעומת ניסיונות אחרים, נראה כי בישראלים בעולם ההיבט הכלכלי הנדרש לא היווה בעיה, והאתר נראה מבטיח: הוא כולל עשרות מאמרים על זכויות, ויזות ואישורים, לימודים, מגורים, רי-לוקיישן, עבודה, רישיון נהיגה, ביטוח רפואי, רכישת רכב, דרכונים וכו'. לצד אלה - אינדקס של אתרים ישראלים, מסעדות ומזון כשר ואפילו גני ילדים ישראלים.

 

צוות של מומחים מייעץ לגולשים בנושאים כמו מיסוי, שירות צבאי, אשרות ועוד. האתר מספק חדשות, נתונים כמו מזג האוויר בארץ, לוח אירועים, וגם שירות לאחסון חינם של תמונות במסגרת השרתים של PIC. בשלב זה ממוקדים התכנים בעיקר בישראלים בארהב, אולם מפעילי האתר מבטיחים להרחיבו גם למדינות אירופה ויעדים אחרים בעולם.

  

רוחניות: הפילוסופיה של אנדרו

 

אתר ניו-אייג'י חדש מציג את אסכולת אנדרו כהן, פילוסוף, סופר ומורה רוחני צעיר למדי מניו-יורק, שהתפרסם בגישת ההארה האבולוציונית שיצר, לפיה המודעות היא תהליך מתפתח. האתר מציג את האיש ועיקרי תורתו, מביא ראיונות ותקצירי שיחות איתו, ומפרט פעילויות בישראל סביב ספריו ותורתו.

 

 עיצוב: פופ-ארט את עצמך

 

המעצבת מיקי זילברגלד והפרסומאית מיקי רחמני הקימו חנות מקוונת למתנות מקוריות, ומציעות לגולשים שירות חדש בתשלום: ציור ענק של תמונה אישית על גבי בד קנווס בסגנון פופ-ארט.  

 

החנות מאפשרת לכל גולש לשלוח תמונה אישית, לבחור סגנון ציור ואת גודל התמונה המבוקש (עד מטר על מטר). בדואר חוזר מתקבלת סקיצה לאישור,

ובתוך שבוע מיום ההזמנה מתקבלת התמונה הסופית כציור בקנווס מתוח על מסגרת עץ. מחיר השירות: בין 380 ל-650 שקל לציור.

 

מוזר: בנקסי הולך למוזיאון

 

אמן בריטי המכנה את עצמו בנקסי תפס יום אחד את אחותו היקרה על חם, כשהיא משליכה לפח את יצירות האמנות שהעניק לה במתנה. כאשר הביע בפניה את מורת רוחו הקשה היא הפטירה: זה לא שאי-פעם היצירות האלה ימצאו את דרכן ללובר, נכון?.

 

זה הספיק לבנקסי כדי להגדיר מחדש את יעדו בחיים: הצגת יצירותיו על קירות המוזיאונים המובילים בעולם - בלובר בפאריז, במטרופוליטן ובגוגנהיים, ובגלריות נחשבות אחרות. מכיוון שסוג האמנות שלו (הנחות, חייבים להודות) לא היה מוצא לעולם את הדלת הראשית לתצוגה במוזיאונים האלה, בחר בנקסי חביבנו בדרך נועזת להדהים לביצוע המשימה: למקם בעצמו את יצירותיו על קירותיהם.  

 

האתר הזה מציג את הציורים האוויליים של בנקסי, שהוחדרו בעורמה אל המוזיאונים, נתלו על קירותיהם, תועדו בעת הביצוע במצלמה נסתרת, והתגלו כמתיחה רק כעבור כמה ימים. בזמן הזה עברו במוזיאונים מבקרים רבים, שלא מצאו שום חוסר התאמה בין הציורים המוזרים של בנקסי לבין יצירות המולטי-מיליונים של האמנים הקלאסיים שניצבות לצדם. עוד שיעור במציאות העולה על כל דימיון (שלח: גדעון נח).

  

משחקים: מאגר בכיס

 

הכירו את סל-גיימס, מאגר ענק של משחקים למכשירים ניידים מכל הסוגים. בעמוד הבית של האתר יש לבחור בדגל ישראל, ואף שהמידע מופיע באנגלית, האתר מבטיח תקינות והתאמה של המשחקים לכל הרשתות הסלולריות בארץ (שלח: אסף).

  

מקבץ: הצחוקיה

 

עוד מקבץ של סרטונים, כתובות, בדיחות מקוונות וקישורים חביבים אחרים ששלחו למענכם קוראי המדור בשבוע האחרון.

 

קליעה לבירה: הנה משחק רשת מצוין, חינוכי ותורם, בחסות האתר של ערוץ הטלוויזיה הגרמני RTL: לפניכם מפה מדינית של אירופה, ועליכם להשליך את החץ קרוב עד כמה שאתם יכולים למיקומה של כל עיר בירה. טעיתם? המשחק יציג עד כמה התרחקתם מהמיקום הנכון של הבירה. בסוף המשחק תקבלו ציון סופי ומשוקלל. במקרה שלנו היה מדובר בביזיון אמיתי (שלח: יונתן ילון).

 

הך בתוף: סרטון פלאש מקסים וקצבי, המציג סדרת צלליות מתופפות, מעין גירסה מקוונת למיומנה (שלחה: ורד שלום).

 

המגרש המרכזי: זו ההזדמנות שלכם ללמוד את כללי הספורט הלבן, להתאמן, ולהתמכר למשחק הטניס המקוון הזה, בהשראת אליפויות ווימבלדון (שלח: ארז ארליכמן).  

 

פונטים לרוקרים. והנה הברקה: האתר הזה מספק לחובבי רוק פונטים בהשראת הלוגואים של הרכבי רוק ולהקות מכל העולם - מבון ג'ובי ואוונסנס ועד AC/DC, מטאליקה ואפילו הדלתות. מדליק (שלח: ארז ארליכמן).

 

הדסקטופים של ברז: ואם כבר מציגים כאן קישורים ששלח ארז ארליכמן, זו ההזדמנות לציין גם פרויקט נחמד שהבלוגר הוותיק הזה מפעיל: גלריית הדסקטופים. ארליכמן הציע לקוראיו לשגר אליו תמונה של שולחן העבודה שלהם, נענה בהתלהבות, וכעת הוא מציג בבלוג המאוד מקסים שלו, הכביסה של ברז, את הסיפורים שמאחורי עשרות הדסקטופים שבגלרייה הייחודית הזו.

 

הערה: ייתכן קושי בגלישה לחלק מהאתרים בשל עומס הגולשים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרם על הסלולרי
עברית יפה שפה
למה יוסי?
מומלצים