שתף קטע נבחר

צילום: איי אף פי

רבבות במיסת אבל בוותיקן; החלו ההכנות להלוויה

את המיסה ההמונית לעילוי נשמתו של האפיפיור ניהל מספר 2 בוותיקן הקרדינל אנג'לו סודנו. הגופה הוצגה להמונים. עיריית רומא נערכת כבר להלוויה, בה ישתתפו מיליוני מאמינים וכן מנהיגים בכירים מרחבי העולם. על פי דיווחים באיטליה, היא צפויה להערך ביום רביעי או חמישי. את ישראל ייצג שר החוץ סילבן שלום. שרון בישיבת הממשלה: "תרומתו הרבה לקירוב לבבות, הבנה וסובלנות, תלווה אותנו שנים רבות"

רבבות השתתפו היום (ראשון) במיסה מיוחדת שנערכת בכיכר פטרוס הקדוש שבלב קריית הוותיקן לזכרו של האפיפיור יוחנן פאולוס השני ולעילוי נשמתו. על פי דיווחים בטלוויזיה האיטלקית, בכיכר התגודדו במהלך הטקס כ-130 אלף איש.

 

אחר הצהריים פרסם רופאו האישי של האפיפיור, ד"ר רנטו בוזונטי, את סיבת המוות הרשמית של האפיפיור, ואמר כי הוא מת כתוצאה מאלח דם - זיהום קשה בדם המוביל לירידה דרסטית בלחץ הדם, ומכשל המערכת הלבבית. בנוסף הבהיר, לראשונה באופן רשמי, כי יוחנן פאולוס השני היה חולה פרקינסון. הוא גם ציין כי האפיפיור סבל מכשל בתפקודי הכליות והלב, שנגרם כתוצאה מזיהום בדרכי השתן ומבלוטת ערמונית מוגדלת.

 

בוזנוטי אף הסביר כי בימיו האחרונים סבל האפיפיור מבעיות נשימה קשות, שאף אילצו את חיבורו לצינור הנשמה. מותו של האפיפיור נקבע לאחר 20 דקות בהן לא נראתה כל פעילות לבבית על מסכי המוניטור.

 

 

במקביל מוצגת גופתו של יוחנן פאולוס השני, לבוש בבגדי השרד, באחד מהאולמות המפוארים שבוותיקן, ושורה ארוכה של בכירי הכנסיה ומכובדים אחרים חולפים על פניו וחולקים לו כבוד אחרון. על-פי הדיווחים, מאוחר יותר תועבר הגופה לאחד מארמונות הוותיקן שם יוכל הציבור הרחב לעבור לפני הגופה.

 

את המיסה המיוחדת בכיכר הראשית של הוותיקן פתח הקרדינל אנג'לו סודנו, שר החוץ של הוותיקן שנחשב למספר 2 בכנסיה הקתולית, כשקרא לרבבות הנוכחים להתפלל "למען אבינו האהוב יוחנן פאולוס". בהמשך הוקראה דרשה שהאפיפיור כתב עבור מיסת יום א' הרגילה בוותיקן. "לאנושות כולה, שכיום נראית כה אבודה ונשלטת על ידי כוחות הרשע, אנוכיות ופחד, אבינו שקם לתחיה מעניק לנו את אהבתו ומחילתו, מפייס ופותח מחדש את נפשנו לתקווה", כתב יוחנן פאולוס השני.

 

בכיכר הצטופפו המונים, התפללו והריעו בין דברי השבח והתפילה של הקרדינלים. בין ההמונים נראו גם כמה דגלים אדומים-לבנים, מחווה למולדתו של האפיפיור מפולין. "אני מאושר, למרות שכולנו חשים כיתומים היום", אמרה ג'וליה קאיני, סטודנטית בת 24 שבילתה את הלילה עם חבריה בשקי שינה בכיכר. "הוא היה מדריך נהדר ואין לנו מדריך עכשיו. קולו נדם, וגם ישותו נמוגה".

 


ההמונים במיסה בכיכר פטרוס הקדוש (צילום: איי.אף.פי)

 

טרם נמסרה הודעה רשמית מטעם הוותיקן על מועד ההלווייתו של האפיפיור, אולם על פי דיווחים בתקשורת האיטלקית היא תערך ביום רביעי או ביום חמישי. עיריית רומא כבר בהיערכות להלוויית הענק, בה צפויים להשתתף מיליוני בני אדם וכן מספר גדול של מנהיגים מרחבי העולם, ביניהם גם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש. את ישראל ייצג שר החוץ סילבן שלום.

 

על פי המסורת, האפיפיור אמור להיקבר בקבר מתחת לוותיקן, אבל אם יתברר שהאפיפיור ביקש בצוואתו להיקבר במולדתו, פולין, אחרי הטקסים הרשמיים תועבר לשם גופתו.

 

בתוך כך, במקביל להכרזת הכנסיה הקתולית על תשעה ימי אבל, הודיעה איטליה רשמית על שלושה ימי אבל וגם במדינות נוספות, כמו ארגנטינה, ספרד, פולין וקובה, הוכרז על אבל רשמי.

 

בימים הקרובים ינהל את ענייני היום בוותיקן הקרדינל אדוארדו מרטינז סומלו. עליו לאטום את דירתו של האפיפיור ולזמן אליו קרדינלים מרחבי העולם כדי להתחיל בתהליך מינוי היורש. לפי חוקת הוותיקן, על הקרדינלים לבחור אפיפיור חדש לא יאוחר מ-20 ימים מתאריך מותו של האפיפיור. פגישה מקדימה של הקרדינלים שכבר הגיעו לוותיקן נקבעה למחר.

 

בישראל: תפילות יום הראשון הוקדשו לאפיפיור

 

גם בישראל הוקדשו תפילות לעילוי נשמתו של האפיפיור בכנסיות בצפון הארץ ובבית לחם. הפטריארך מישל סבח, שנמצא בנצרת לרגל חג הבשורה, הקדיש את הדרשה במיסה למעשיו ופועלו של האפיפיור.

 

בפתח ישיבת הממשלה בירושלים ספד ראש הממשלה אריאל שרון לאפיפיור. "העולם איבד אתמול את אחד המנהיגים החשובים בדורנו, שתרומתו הרבות לקירוב לבבות,הבנה וסובלנות, תלווה אותנו שנים רבות", אמר שרון. שרון סיפר על פגישתו עם האפיפיור בשנת 1999, בעת שכיהן כשר החוץ, בה הזמין את האב הקדוש לבקר בארץ הקודש לרגל חגיגות המילניום. לדבריו, יוחנן פאולוס השני אמר לו כי "ארץ ישראל קדושה ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים אבל מובטחת רק ליהודים".

 

בתוך כך הוחלט להקים תוקם ועדה מיוחדת להנצחת זכרו של האפיפיור בישראל, זאת לאור תרומתו להידוק הקשר בין היהודים לכנסיה הקתולית. משרד התיירות יתחיל לחלק בימים הקרובים לכל הכמרים ולכנסיות ברחבי העולם DVD וחוברת עם צילומי האפיפיור מביקורו בישראל בשנת 2000.


פורסם לראשונה 03/04/2005 12:31

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גופתו של האפיפיור מוצגת בוותיקן
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
הקרדינלים מגיעים למיסה בוותיקן
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
ראש ממשלת איטליה ברלוסקוני במיסה
צילום: איי אף פי
"קולו נדם, ישותו נמוגה". האפיפיור יוחנן פאולוס השני
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
אמש, מתאבלים על מות האפיפיור בכיכר פטרוס הקדוש
צילום: רויטרס
מומלצים