שתף קטע נבחר

פארק תמנע: שגריר ארה"ב עוזר לציורי הקיר

דן קרצר התגייס למען מרכבות ורוכבים מצריים בני יותר מ-3,000 שנה: בעקבות יוזמה שלו יזכו עכשיו הציורים, בעזרת מומחה מניו יורק ותורם יהודי-אמריקני, לטיפול כנגד נזקי הזמן והמקום, וגם כנגד ידו הארוכה של הישראלי המכוער

ביקור פרטי של דן קרצר, שגריר ארצות הברית, בפארק תמנע, הוליד פרוייקט יחודי לשמירת ציורי הקיר באתר.

 

קרצר, חבר אישי של משפחת הררי מקיבוץ יטבתה, הגיע לביקור אצל הקיבוצניקים לפני כשנה והקבוצה הגיע לטיול בפארק.  אברהם לביא (לבקו), מנהל הפארק, שהדריך את הטיול, סיפר לשגריר על ציורי המרכבות העתיקים שהתגלו לפני כשלושים שנה על אחד הסלעים בפארק.

 

בציורים, שגילה במקרה מדריך טיולים מאילת, נראים מרכבות ורוכבים מצריים, בעלי חיים וציידים. בסמוך נמצא עוד ציור המיועד לשימור ובו מופיעה דמותו של רעמסס השלישי עם האלה חתחור וכן כתובת ובה שמו של ראש המשלחת המצרית שאנשיה ציירו את הציור. הצבע המקורי של הציורים, שגילם מוערך בכ-3,300 שנה, דהה במהלך השנים. למרות שאנשי פארק תמנע הקימו מבנה המונע גישה ישירה לציורים, מתברר שדבר אינו עומד בדרכם של הוונדליסטים הישראלים: לפני כשבועיים מישהו חרט אותיות על הציורים.

 

בנוסף סובלים הציורים ממפגעים סביבתיים כמו צואת יונים, שבשילוב עם מי הגשמים הופכת לחומצית ומזיקה להם, והסלע עליו הם חרוטים מצוי בסכנת התמוטטות, עקב השטפונות האזוריים. 

 

מערכת התרעה

 

בביקורו שאל השגריר קרצר אם הוא יכול לסייע לפארק. לבקו קפץ על ההצעה, "אבל הייתי בטוח שאלו דברי נימוסין של דיפלומטים", הוא מספר. כעבור שבועיים הגיע לאתר מייקל ריצ'רדס, נספח התרבות של ארה"ב, כדי לתעד את הציורים. השגרירות האמריקנית יצרה קשר עם מייקל מוריס, מומחה לשיחזור ממוזיאון המטרופוליטן בניו יורק.

 

היום (ב') נערך סיור מקצועי בפארק בהשתתפות השגריר קרצר, איש השחזורים מוריס, ד"ר יובל יקותיאלי, גיאולוגים ואנשי רשות העתיקות. "חוץ משיתוף פעולה כלכלי, פוליטי וצבאי עם ישראל, יש לארצות הברית עשייה בכל העולם שלא נחשפת, כמו הפרוייקט הזה", הסביר השגריר קרצר. 

 

"יש כ-80 אלף ציורי קיר ברחבי הנגב", אומר ד"ר יובל יקותיאלי, הארכיאולוג של פארק תמנע. "ציורי הקיר בפארק הם לא הכי עתיקים ולא הכי יפים, אבל חשוב לשמר אותם בגלל הגודל, ובגלל שהציורים האחרים מראים את התרבות והפולקלור המקומי, בעוד שציורי הקיר בפארק תמנע חושפים את התרבות המצרית ותרבויות נוספות שחיו באזור תמנע באותה תקופה, כמו המדיינים והתושבים המקומיים, שאנחנו מעריכים שהיו נוודים".

   

ככל הנראה, בשלב הראשון תיבנה מערכת אלקטרונית שתתריע בשעה שמבקרים יתקרבו יותר מדי לציורים. כמו כן, יהיה צורך לחזק את הסלע שעליו מצוי הציור וכעת נבדקים פתרונות אפשריים לצואת היונים המזיקה. את הפרויקט יממן אברהם צ'דנאו, יהודי אמריקני שתרם רבות לפארק תמנע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמוליק תג'ר
פארק תמנע. תרבויות אזוריות קדומות
צילום: שמוליק תג'ר
צילום: שיה אגוזי
לביא וקרצר. "דברי נימוסין של דיפלומטים"
צילום: שיה אגוזי
מומלצים