שתף קטע נבחר

קצב: לחצתי לאסד את היד ואמרתי "בוקר טוב"

נשיא המדינה סיפר עם שובו לישראל מטקס ההלוויה לאפיפיור ברומא, על לחיצת היד לנשיא סוריה ונשיא איראן: "בתחילת הטקס לחצתי את ידו של אסד ואמרתי לו 'בוקר טוב'. מאוחר יותר הוא הושיט לי יד והיתה לחיצת יד נוספת". קצב סיפר שפנה לחתאמי ואמר לו: "סלאם עליכום'. שוחחנו בפרסית על אזור המגורים בו גדלנו". לדבריו, "אני לא חושב שמדובר בשבירת קרח, ולא מייחס לאירוע משמעות מדינית". גורם במשלחת הסורית: "היתה לחיצת יד, אך אין לה משמעות"

"נשיא סוריה ישב כיסא מאחורי. בתחילת הטקס לחצתי את ידו ואמרתי לו 'בוקר טוב'. מאוחר יותר הוא הושיט לי יד והיתה לחיצת יד נוספת". כך סיפר נשיא המדינה משה קצב, עם נחיתתו אתמול לפנות ערב (יום ו') בישראל, על לחיצת היד ההיסטורית עם נשיא סוריה בשאר אסד, שנערכה לצד המפגש עם נשיא איראן מוחמד חתאמי, בטקס ההלוויה שנערך לאפיפיור ברומא.

 

על לחיצת היד עם חתאמי אמר קצב: "הנשיא חתאמי ישב לשמאלי. עם סיום הטקס שנינו יצאנו החוצה מהקתדרלה, והחלפנו כמה מלים בפרסית".

 

קצב הוסיף: "כאשר ראשי מדינות נפגשים, כולם לוחצים ידיים. אני לא חושב שמדובר בשבירת קרח, ולא מייחס לאירוע משמעות מדינית, אלא מפגש נימוסין".

 

חתאמי עצמו הכחיש בתוקף כי לחץ את ידו של קצב במהלך האירוע. בראיון לסוכנות הידיעות הרשמית של איראן עם שובו מאיטליה, אמר חתאמי כי הוא "מכחיש מכל וכל כי פגש את הנשיא הישראלי, לחץ את ידו  או שוחח עימו".

 

הנשיא קצב סירב לומר האם התרגש מהפגישות ההיסטוריות הקצרצרות שקיים, והעדיף להתייחס למותו של האפיפיור. "טסתי ללווייה לאות הוקרה לאישיותו של יוחנן פאולוס השני. הוא תרם תרומה נכבדת לאחווה הבין-דתית ולחיבור בין היהדות לנצרות. חשוב היה לי להגיע ללווייה ולייצג את אזרחי מדינת ישראל".

 

בוותיקן נעשו סידורים מיוחדים כדי לאפשר לנשיא, שטס במטוס מנהלים, להגיע לישראל עוד לפני כניסת השבת. הוא נחת בבסיס חיל האוויר בחצור בשל קרבתו לעיר מגוריו קריית מלאכי.

 

עד לחיצת היד אתמול עם אסד, מעולם לא לחץ נשיא סורי את ידו של נשיא ישראלי. אסד גילה יוזמה בשלב השני של הטקס: כאשר התחיל שלב טקס ההיטהרות של האורחים, שבו מנחה הטקס פונה לאורחים ומבקש מהם להפגין מחווה של פיוס כלפי מי שיושב לידם, פנה אסד ולחץ שוב את ידו של קצב.

 

מקורות סוריים מיהרו תחילה להכחיש שהיתה לחיצת יד כזו. אולם גורם במשלחת הסורית להלווייה אישר לרשת החדשות הסעודית "אל-ערביה" את קיום לחיצת היד. עם זאת, טען הגורם כי ללחיצת היד "אין שום משמעות פוליטית". מאוחר יותר אישרה גם סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה את הלחיצה וחזרה והדגישה כי מדובר ב"מחווה נימוסית בלבד".

 

כאשר יצאו המשלחות בסוף הטקס, נוצרה הצטופפות של אישים על אחד הגשרים שמובילים החוצה מקרית הוותיקן. קצב מצא את עצמו ליד נשיא איראן חתאמי. חתאמי פנה לקצב, הושיט לו את ידו - וקצב לחץ את ידו. קצב סיפר שפנה אל חתאמי ואמר לו "סלאם עליכום". לדברי הנשיא, "שוחחנו שיחה קצרה בפרסית, על אזור המגורים בו גדלנו".

 

שר החוץ, סילבן שלום, אמר כי הוא מטיל ספק בכך שלחיצות היד יובילו לפריצת דרך דיפלומטית בין המדינות. בראיון לעיתון איטלקי, הוסיף: "חתאמי ואסד הם שני קיצונים. אני מקווה שלחיצת היד מסמלת התחלה חדשה, אבל אני מפקפק בכך".

 

גם נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה, ניגש אל קצב, חיבק אותו ולחץ את ידו. "הוא היה יותר מנומס ואדיב מנשיא סוריה ונשיא איראן", סיפר קצב. ואילו שר החוץ סילבן שלום נפגש באירוע עם שר החוץ של מרוקו, מוחמד בן עיסא.

 

קצב לא הסתפק בפגישות המרגשות עם המנהיגים הערבים, הוא גם דיבר עם הנסיך צ'רלס ואיחל לו מזל טוב והצלחה בחתונתו. בנוסף, הוא דיבר עם המלך הספרדי חואן קרלוס, שהזמין אותו לספרד ביוני.

 

מיליוני בני אדם השתתפו אתמול בקריית הוותיקן שברומא בהלוויית האפיפיור, שהלך לעולמו במוצאי השבת שעברה.

 

על פי ההערכות הייתה זו אחת ההלוויות הגדולות בהיסטוריה: לפחות 2 מיליון בני אדם השתתפו בה - כמאה אלף מהם נכחו בכיכר פטרוס הקדוש, ביניהם ארבעה מלכים, חמש מלכות, כ-70 נשיאים וראשי ממשלות ומנהיגים של לפחות 14 דתות אחרות. שאר הצליינים צפו בטקס מעל מסכי וידאו ענקיים באתרים אחרים ברחבי רומא, ומיליונים אחרים ברחבי העולם צפו גם הם בטקס שהועבר בשידור חי בטלוויזיה. 

פורסם לראשונה 08/04/2005 18:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנן גרינברג
הנשיא עם שובו מרומא
צילום: חנן גרינברג
צילום: איי פי
קצב ליד אסד
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
נשיא סוריה בטקס
צילום: איי אף פי
מומלצים