שתף קטע נבחר

"ליד ילד אתיופי צריך מסיכת חמצן"

שיעור בגזענות? תלמידים בבית ספר תיכון ברחובות טוענים כי המחנכת שלהם שופעת ביטויים גזעניים נגד תלמידים ממוצא אתיופי: "היא אמרה מול כל הכיתה שהם מסריחים". המורה מגיבה: "האשם הוא באוכל ובתבלינים... מי שלא שומר על ניקיון הוא מסריח". מפקחת של משרד החינוך תגיע לבית הספר כדי לבדוק את טענות התלמידים

"לפעמים, בהפסקה, עובר ילד אתיופי - ואז את צריכה מסיכת חמצן והיא לא תעזור לך. גם כל המורים אומרים בינינו שנורא קשה ללמד בכיתה. לא רק מורים. גם תלמידים".

 

את הדברים המצמררים הללו אמרה ל-ynet א', מורה ותיקה בתיכון ברחובות, בהתייחסה לטענות של תלמידים על כך שהיא משפילה ומפלה תלמידים ממוצא אתיופי. המורה, המשמשת כמחנכת, מלמדת בבית הספר יותר מ-25 שנה.

 

בעקבות חשיפת הפרשה, תגיע הבוקר (יום ב') לבית הספר מפקחת של משרד החינוך ותקיים בירור מקיף בעקבות הטענות שהעלו התלמידים בפני ynet.

 

אחת התלמידות בכיתה סיפרה בעדותה ל-ynet: "בהתחלה התעלמנו מהדיבורים של המחנכת על האתיופים, אבל היא לא הפסיקה לדבר על זה. בכיתה שלי יש ילדים אתיופים, אז היא אמרה מול כל הכיתה שהם מסריחים. היא אומרת שהאוכל שלהם מסריח. אחת התלמידות האתיופיות ממש נפגעה ממנה".

 

לדברי התלמידים, לא מדובר רק בהערות של א' כלפי התלמידים עולי אתיופיה. "לנו, הרוסים, היא אומרת 'אל תדברו ברוסית' ובעצמה כל השיעור מדברת ברוסית. זה רק חלק מהדברים. אף אחד לא מעז להתלונן. כולם מפחדים".

 

התלמידים אומרים כי הם אינם מאמינים שהנהלת בית הספר תטפל בנושא, משום, שלדבריהם, "המחנכת שלנו חשה בנוח עם המנהלת - מכיוון שהיא מלמדת שם יותר מ-25 שנה".

 

המחנכת מגיבה: מי שלא שומר על ניקיון - מסריח

 

המחנכת א' אמרה ל-ynet בתגובה לטענות התלמידים: "זה מוגזם. ילדים בעצמם באים אלי ואומרים 'אי אפשר לשבת בכיתה, כי נורא מסריח'. לא חוכמה. אפשר לדעת מי מסריח". המורה ציינה כי הסבירה לתלמידים ש"לא תמיד הילדים אשמים", כי האשם הוא ב"אוכל ובתבלינים".

 

"יש מסריחים רוסים וצברים וכולם. מי שלא שומר על ניקיון הוא מסריח. יש גם בכיתה אחרת ילד צבר ואי אפשר לשבת בכיתה כשהוא נמצא. לא אמרתי מי מסריח, התלמידים קישרו לאתיופים, כי הם יודעים מי זה. ואחר כך גם אמרתי שלא תמיד אשמים - כי יוצא ממה שהם אוכלים, התבלינים".

 

"ילדים זה עם אכזר. פה באים אלי ומתלוננים ופותחים חלונות ובוכים שמסריח ופה אומרים שלא בסדר שאני מדברת על זה. אז היו כמה פעמים שדיברתי באופן כללי. ראיתי שזה לא עוזר ודיברתי עם היועצת, שדיברה עם הילדה. עכשיו הרבה יותר טוב - ונראה מה יהיה בקיץ".

 

בבית הספר שוררת מבוכה רבה בעקבות הפרשה. מנהלת בית הספר סירבה להגיב לכתבה.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה ל-ynet: "משרד החינוך מגנה ומוקיע כל התנהגות גזענית ואמירות שיש בהן רצון לפגוע ברגשות של האחר. בשל הטענות הקשות שמעלים התלמידים, תזמן המפקחת בהקדם פגישה משותפת של המנהלת והמחנכת כדי לבדוק בצורה מקיפה ומעמיקה את הענין כשבמקביל תערב את רשת החינוך. המפקחת תפעל בהתאם לממצאי הבדיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
צילום ארכיון
צילום: עופר עמרם
צילום: סי די בנק
גזענות בין כותלי בית הספר
צילום: סי די בנק
מומלצים