שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הגורים האוזבקיים יישארו בארץ חודש נוסף
  בית-משפט קיבל את עמדת "תנו לחיות לחיות" וקבע שהטסת הכלכלבים תהווה התעללות ותסכן אותם. לפיכך, הם יישארו בתחנת הסגר של משרד החקלאות לטיפול למשך חודש נוסף

  אחרי דרמה של שבוע וחצי: בית משפט השלום בראשון לציון החליט היום (יום ב') כי הגורים הרכים שהובאו לארץ מאוזבקיסטן שלא כחוק יישארו בהסגר וטיפול וטרינרי בישראל לחודש נוסף ולא יוטסו בחזרה. בכך הורה בית המשפט על הארכת צו המניעה הזמני למשך 30 יום.  

   

  בפסק הדין מתח השופט איתן אורנשטיין ביקורת נוקבת על השירותים הווטרינריים ."מהתשתית שהונחה בפני עולה חד משמעית כי שילוחם של הגורים כבר עתה לארץ המוצא הינה בגדר התעללות", קבע השופט וצידד למעשה בעמדתם של אנשי עמותת "תנו לחיות לחיות", שהעלו את הטענה הזו כשעתרו לבית המשפט למניעת החזרתם של הגורים לחו"ל.

   

  יו"ר דירקטוריון ממ"ן (מסוף המטענים בנתב"ג), נחמה רונן, שהביאה בשבוע שעבר לשחרורם של הגורים מנמל התעופה אמרה בתגובה: "אני שמחה שבית המשפט צידד בעמדתנו".

   

  בפסק הדין חלק השופט על שיקול הדעת של ד"ר משה חיימוביץ', מנהל השירותים הווטרינריים, לאחר שעמותת "תנו לחיות לחיות" תבעה להשאיר כאן את הגורים ולטפל בהם. בנוסף דרשה העמותה להפוך את הצו הזמני לקבוע ולהורות על השארת הגורים בארץ לצמיתות.

   

  עו"ד קובי סודרי, שטיפל בהליך המשפטי מטעם עמותת "תנו לחיות לחיות", אמר אחרי מתן פסק הדין: "ההחלטה שבית המשפט נתן היא בעלת חשיבות עקרונית באשר למעמדן של זכויות בעלי-החיים, ושל הארגונים הפועלים למענם בישראל. בית המשפט קבע כי החלטותיו של מנהל השירותים הווטרינריים אינן חסינות מפני ביקורת שיפוטית".

   

  גם יו"ר דירקטוריון ממ"ן, נחמה רונן, הביעה שביעות רצון: "אני שמחה מאוד שההחלטה שלי לשחרר את הגורים התבררה כהחלטה הנכונה. לא הבנתי כיצד העיז מנהל השירותים הווטרינריים לטעון כי שחרור הגורים גרם להחמרת מצבם. אם כך, איך הוא רצה להטיסם לחו"ל. שמחתי לשמוע את החלטת בית המשפט, שעשתה צדק עם הגורים והבטיחה את הטיפול הרפואי בהם".

   

  אסרו את כניסת הגורים הגזעיים לארץ

   

  רק אתמול דווח כי אחד הגורים לקה במחלת מעיים קשה ומת, דבר שהיווה חיזוק נוסף לטענה כי הטסת לחו"ל כעת תסכן אותם.

   

  ynet חשף לפני כשבוע את מצבם הקשה של 25 הגורים הגזעיים שהובאו לארץ מאוזבקיסטן, אך כניסתם לארץ נמנעה על ידי הווטרינר של רשות שדות התעופה בטענה שהם בני פחות משלושה חודשים והבאתם ארצה הייתה עבירה על החוק.

   

  לפיכך הועברו הגורים למתקן הסגרה במסוף המטענים של נמל התעופה, ושם הם הושארו במכולה גדולה ואטומה ובתנאים לא נאותים. בשל גילם הצעיר מתו בשלב זה חמישה גורים ושלושה נוספים נקלעו למצב קשה ונזקקו לטיפול רפואי.

   

  לאחר חשיפת הפרשה, והגל הציבורי שהתעורר בנושא, החליטה יו"ר ממ"ן, רונן, לשחרר את הכלבים. בסיוע של וטרינר הם הועברו למרפאה עד אשר תיפול החלטה, אולם במשרד החקלאות זעמו על היוזמה.

   

  מגובים בצו משפטי התעמתו אנשי השירות הווטרינרי עם הרופא ובחסות המשטרה הוציאו את הגורים והביאו אותם שוב להסגר באתר של משרד החקלאות. דובר שר החקלאות אמר אז כי הגורים "חוזרים למקום שממנו הם באו. הם קיבלו טיפול רפואי מצוין מהווטרינרים שלנו ויכולים לטוס בחזרה".

   

  עוד באותו הלילה הועמסו הגורים על מטוס אולם רגעים ספורים לפני המראת המטוס הוציא שופט תורן ברחובות צו מניעה נגד הטסתם. העילה לצו הייתה עתירה שהגישה עמותת "תנו לחיות לחיות" לבית המשפט, בה נטען כי "הגורים לא ישרדו את הטיסה", טענה שהתקבלה, כאמור, היום בבית המשפט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה טישלר
  הגורים האוזבקיים. הטיסה תסכן אותם
  צילום: צביקה טישלר
  צילום: צביקה טישלר
  ישארו חודש נוסף בארץ
  צילום: צביקה טישלר
  מומלצים