שתף קטע נבחר

הוארך מעצר המתפרעים באיילון: "בטוחים שהם מעל החוק"

מעצרם של 28 העצורים, שחסמו את נתיבי איילון סמוך למחלף רוקח, הוארך בארבעה עד שבעה ימים. בין העצורות: אחייניתה של שרת החינוך. אביה, פעיל הימין נועם לבנת: "טוב להיעצר בעד ארצנו". אמם של שני עצורים אחרים: "המדינה בוגדת בנו. הם לא יפגעו פיזית באף אדם"

בית משפט השלום בתל אביב האריך היום (ב') בארבעה ימים את מעצרם של 21 מעצורי הימין שנעצרו אתמול בבוקר, בעת שחסמו את נתיבי איילון סמוך למחלף רוקח. מעצרם של שבעה פעילים נוספים הוארך בשבעה ימים, ואף הוגש נגדם הצהרת תובע בדבר הכוונה של המשטרה להגיש נגדם כתב אישום בימים הקרובים. שלושה נערים נוספים שנעצרו בעת ההפגנה והועברו לטיפול בית המשפט לנוער, שוחררו בערבות.

 

בין העצורים אורה בנימין לבנת, בתו של פעיל הימין נועם לבנת, אחיה של שרת החינוך, שהואשמה לפני כחודש בבית משפט השלום בתל אביב, בהתפרעות סמוך לכביש גהה בהפגנת ימין. כשנעצרה סירבה לבנת, בת 20, להזדהות במשטרה. אביה, נועם לבנת אמר ל-ynet בתגובה למעצר בתו: "טוב להיעצר בעד ארצנו".  

 

איש מבין העצורים לא הסכים להצטלם במשטרה או לתת טביעות אצבע.

 

"פורעי חוק שסבורים שהם מעל לחוק"

 

נציג המשטרה, זיו לנדאו, אמר בבית המשפט: "מדובר באירוע חמור ביותר. בשעת הלחץ בכבישים הגיעו החשודים, חסמו את הכביש בגופם וכן הבעירו צמיגים. התנהגותם מראה מסוכנות רבה, סיכון חיי אדם".

 

פרקליטיהם של החשודים, עורכי-הדין עדי קידר ואורי קינן, אמרו ביקשו לשחרר את החשודים ואמרו: "לא ניתנה עד כה בקשה למעצר עד תום ההליכים נגד חשודים שחסמו כבישים בהפגנות קשות וחמורות מאלו. כאן באים לעוות את החוק ולבקש מעצר על מנת להרתיע ולהעניש, בניגוד לחוק כי המעצר אינו עונש. הרתעה תבוא לאחר שיועמדו לדין".

 

שופטת בית משפט השלום בתל אביב, חיותה כוחן, כתבה בהחלטתה: "החשודים הינם חלק מתופעה הולכת ומתרחבת של אנשי חדורי-אמונה, פורעי חוק הסבורים שהם עומדים מעל לחוק, ובכך מסוכנותם. עיון בחומר החקירה מעלה שקיימת תשתית ראייתית לביסוס האשמה נגדם. לטעמי, נוכח התרבות ההפגנות הבלתי-חוקיות בעורקי תחבורה ראשיים, והסיכון למשתמשים בדרך – אילו אני הייתי יושבת בדין, הייתי מורה על מעצרם עד תום ההליכים".

 

כמו כן, חייבה השופטת את כל החשודים לתת טביעות אצבע ולהצטלם, וכתבה בהחלטתה כי כל סירוב יגרור אחריו את המשך מעצרם.

 

חמישה מבין העצורים סירבו להזדהות ובבית המשפט התברר כי שתיים מהן הן קטינות בנות 15 ו-16, והשופטת הורתה להעביר אותן לדיון בבית-המשפט לנוער. 

 

"חונכנו ל'לא לאלימות'"

 

לדיון הגיעו חלק מבני משפחות העצורים, ואמם של שניים מהם, דוד ויונתן גולדפישר, אמרה לעיתונאים: "הציבור שלנו חונך, כך גם ילדיי, לתת את כולנו למען המדינה", אמרה מרים גולדפישר.

 

"הגענו למצב שהמדינה בוגדת בנו, ולכן אנחנו לא בטוחים שאנחנו רוצים להיות חלק מהמדינה. מאוד לא נוח לי לראות את ילדי מאחורי סורג ובריח, חונכנו 'לא לאלימות'. הם לא ירימו יד על שוטר או חייל, אני תמיד אומרת להם לפני שהם יוצאים 'תקחו בחשבון שתחטפו מכות', הם יודעים שיקבלו מכות ולא יוכלו להחזיר. זה חירוף הנפש שלהם. לא נרים יד ולא נפגע פיזית באף אדם". 

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
אש באיילון
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
הצעירים בדיון בבית המשפט, היום
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
שוב במעצר. אורה לבנת
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
זה חירוף הנפש שלהם. גולדפישר
צילום: אבי כהן
מומלצים