שתף קטע נבחר

מחאת ההתנתקות עולה כיתה: ננעלו בתי ספר

מתנגדי ההתנתקות נעלו הבוקר בשלשלאות את שעריהם של כ-170 בתי ספר וגני ילדים בתל-אביב, גבעתיים, חולון ובת-ים. המשטרה הזעיקה לבתי הספר את מכבי האש, ובעזרת אנשי אחזקה חתכו את השרשראות ואיפשרו את פתיחת יום הלימודים. שרת החינוך פנתה למפכ"ל המשטרה: עצרו את האחראים למעשה

מחאת ההתנתקות עוברת למוסדות החינוך: מכבי האש המשטרה ואנשי אחזקה פתחו הבוקר (יום ג') את שעריהם של עשרות בתי ספר וגני ילדים ברחבי תל-אביב, גבעתיים, חולון ובת-ים שננעלו בשלשלאות על-ידי מתנגדי תוכנית ההתנתקות. עד כה הגיעו למשטרה דיווחים על לפחות 168 מוסדות חינוך שננעלו.

 

 

סמוך ל-7:00 בבוקר החלו להתקבל הודעות במשטרה על כך שננעלו שעריהם של מוסדות חינוך בגוש דן. סמוך לשערי בתי הספר הנעולים נתלו שלטים "יהודים לא מפנים יהודים". המשטרה הזעיקה לבתי הספר את מכבי האש, ובעזרת אנשי אחזקה חתכו את השלשלאות ואיפשרו את פתיחת יום הלימודים.

 

באזור דרום תל-אביב ויפו ננעלו 60 מוסדות חינוך, בצפון תל-אביב ננעלו 12 מוסדות חינוך, בחולון ובת-ים 50 מוסדות חינוך, ברמת השרון ננעלו 12 מוסדות חינוך, ברמת גן ובגבעתיים 34 מוסדות חינוך. 

 

מארגני נעילת השערים אמרו כי המעשים הם "חלק מסדרת פעולות מחאה אזרחית בלתי אלימה כנגד שלטון אלים ודיקטטורי הפועל כנגד תכלית קיומה של מדינת ישראל ושל הציונות".

 

בין בתי הספר ששעריהם ננעלו: תיכון חדש בתל-אביב, הגמנסיה הרצליה, עירוני ט"ז, בית הספר גרץ, מירון, אלומות, החשמונאים, מעונות יום וגני ילדים בחולון, בית הספר ישורון בחולון. בגבעתיים ננעלו שעריהם של מספר בתי ספר.

 

הכבאי להב ליאור שני אמר ל-ynet: "עם קבלת ההודעה הוצאנו מיד שני צוותי כיבוי לתשעת בתי הספר בתל-אביב ששעריהם ננעלו, אולם בסיכומו של דבר. הספקנו להגיע לשני בתי-ספר וכעבור מספר דקות הודיעו לנו שבבתי הספר האחרים הצליחו להתגבר בכוחות עצמם על השלשלאות".

 

השרה לבנת דורשת: עצרו את האחראים

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה לנעילת בתי הספר: "שרת החינוך, לימור לבנת, רואה בחומרה רבה את המעשה ומציינת כי מדובר בסוג של התפרעות אלימה שאין לעבור עליה לסדר היום. זו התפרעות שיש בה להכניס אלמנטים פוליטיים ושיש בה כוונה לשבש את הסדר". בשל חומרת המקרה, פנתה שרת החינוך למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב משה קראדי, כדי שייאתר ויעצור את האחראים למעשה.

 

מנהלת תיכון עירוני י"א בתל-אביב, איריס אביוב, סיפרה ל-ynet: "השומר וצוות ההנהלה הגיעו בסביבות 6:45 בבוקר לבית הספר ופתאום גילו שהשער נעול במנעול ושרשרת. השומר דיווח לביטחון, פרצו את המנעול ובכך נגמרה הדרמה שלא היתה". לדבריה, השער לא ננעל במנעול מאסיבי, אלא במנעול פשוט שנפרץ בקלות.

 

מנהלים בגוש דן סיפרו שלא נגרמו שיבושים ולא ניתנה הוראה ממשרד החינוך לשוחח על המקרה עם התלמידים. "לא נדבר בכיתות עם התלמידים על המקרה", אמרה מנהלת עירוני י"א, "זה יכול להיות כל בן אדם שרוצה להביע מחאה. אין טעם לעשות פרובוקציה. ממש לא בסדר שניסו לשבש כך את סדר יומם של התלמידים בבית הספר".  

 

יו"ר ועדת החינוך החינוך, ח"כ מלי פולישוק-בלוך, אמרה בתגובה: "ההשתוללות של המתנחלים לא יודעת שובע ואם ימשיכו כך, הם יאבדו את מעט האהדה שעוד נשארה כלפיהם בעם. מדינה שמשחררת חוסמי צירים ראשיים ממעצר, שלא תתפלא שיום לאחר מכן הם עוברים לפעולות בבתי הספר. מה השלב הבא? לסגור את בתי המשפט? המדינה צריכה להפעיל נגדם צעדי אכיפה ממשיים שלצערי לא נעשים היום ולכן המצב רק הולך ומתדרדר".

 

ח"כ יולי תמיר (העבודה) הגיבה: "המתנחלים מנסים ליצור טראומה לאומית על גבם של הילדים. לא די בכך שהמתנחלים גוררים את ילדיהם למאבק אלים המסכן את שלומם ובטחונם, הם מעוניינים לגרור אליו את כל תלמידי ישראל".

 

שוחררו רוב פעילי הימין שחסמו את איילון

 

אמש שחררה המשטרה 21 עצורים מבין 28 המפגינים שנעצרו שלשום בעת שחסמו את נתיבי איילון ליד מחלף רוקח. במשטרה טענו כי תמו פעולות החקירה, ולכן לא היה טעם להחזיקם במעצר. השבעה שנשארו מוחזקים במעצר ב"כלא ההתנתקות" במעשיהו.

 

פרקליטם של העצורים, עו"ד עדי קידר, אמר אמש: "ההחלטה של המשטרה לשחרר את רוב החשודים הוגנת ומאידך מצביעה על תעודת עניות להחלטת בית המשפט שאמור היה לאזן את הדברים ולבדוק את הראיות שלבסוף התברר שאין כאלו ובמשטרה שיחררו את החשודים לפני שהגיעו לעירעור בבית המשפט המחוזי".

  

הבוקר דחה בית המשפט המחוזי בתל-אביב את ערעורם של שבעה מתנגדי התנתקות שחסמו את נתיבי איילון. השופט קבע כי חופש הביטוי וזכות ההפגנה הם ערכים חשובים בחברה הדמוקרטית, אך במקרה זה לא הייתה כל הפגנה, "אל מול הזכות להביע דעה ועמדה פוליטית, עומדת החובה להימנע מפגיעה בחברה ובסדריה", קבע השופט צבי גורפינקל.

 

פעילי הימין הבעירו צמיגים והצליחו לחסום שלשום את נתיבי איילון סמוך למחלף רוקח לשני הכיוונים לכ-20 דקות, וגרמו לפקקי תנועה כבדים. ניידות משטרה הוזנקו למקום, והצליחו לפתוח את הכביש לתנועה.

 

לאחרונה הצליחו המתנחלים לחסום גם את כביש החוף באזור מחלף פולג, ואת כביש מס' 1, בכניסה לאיילון.

 

בהכנת הידיעה סייעו ורד לוביץ' ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
בתי ספר ננעלו. ארכיון
צילום: עופר עמרם
צילום: אבי כהן
חסימת נתיבי איילון
צילום: אבי כהן
צילום: ירון ברנר באובאו
לעצור את האחראים. לבנת
צילום: ירון ברנר באובאו
מומלצים