שתף קטע נבחר

זוכה הקצין שהיה מעורב בהריגת הצלם הבריטי

קצין צה"ל שהיה מעורב בתקרית בה נהרג ג'יימס מילר ברפיח זוכה הבוקר מעבירה של שימוש בלתי חוקי בנשק, כך נודע ל-ynet. התקרית אירעה במאי 2003 ברפיח. מילר נפצע במהלך חילופי אש בין כוחות צה"ל לפלסטינים ומאוחר יותר מת מפצעיו. ל-ynet נודע: הדיון בעניינו של הקצין ארך כשעתיים ובסופו הוא זוכה. הפרקליטות הצבאית עשויה לערער על ההחלטה

פרסום ראשון: קצין צה"ל שנמצא מעורב בתקרית שבמהלכה נהרג הצלם הבריטי ג'יימס מילר ברפיח במאי 2003, והועמד בהוראת הפרקליט הצבאי הראשי לדין משמעתי בפני קצין שיפוט בכיר לאור הירי הפסול שביצע, זוכה הבוקר (יום ה') מעבירה של שימוש בלתי חוקי בנשק. הזיכוי עשוי גם להשפיע על הצעדים הפיקודיים שאמור לנקוט נגדו אלוף פיקוד הדרום.

 

האירוע התרחש ב-2 במאי 2003. הצלם הבריטי ג'יימס מילר (34), הגיע עם עיתונאית בריטית וכתב פלסטיני לאחת השכונות במחנה הפליטים ברפיח. במקום פעל כוח צה"ל בפיקודו של סגן ה', סגן מפקד פלוגה, לאיתור מנהרה להברחת אמצעי לחימה.

 

באיזור היו חילופי אש בין החיילים לפלסטינים. בשעה 22:35 נורו 2 יריות באזור, עשר דקות לאחר מכן זוהה מילר הפצוע. הוא פונה למוצב "טרמית" הסמוך, מסוק הוזעק לפנותו, אך הוא מת מפצעיו. הפרשה הגיעה לדרגים הגבוהים ביותר בבריטניה שדרשו מישראל חקירה יסודית.

 

בצה"ל היו נבוכים, מדובר באזור לחימה שכל תנועה בו טומנת בחובה סיכון רב. לא ברור מאיזה כדור נורה הצלם, והבלבול היה רב. מעבר לתחקיר מבצעי שהותיר הרבה שאלות פתוחות, נערכה בצה"ל חקירת מצ"ח, "מהמקיפה והמורכבת ביותר שנערכו אי פעם", כפי שאמר ל-ynet גורם צבאי בכיר, "חודשים ארוכים של עבודה מקיפה, כולל שיתוף פעולה עם משטרת ישראל ובחינת כל פרור מידע אפשרי", ציין.

 

כבר בתחילת החקירה היה ברור בצה"ל כי סגן ה' והכוח במקום ידעו על הימצאותו של מילר ועמיתיו בסמוך למקום בו הם פועלים, "היו לא מעט סתירות בעדויות שמסר סגן ה' בתחקיר המבצעי ובחקירת מצ"ח, היה ברור שמשהו לא בסדר", הוסיף. על מנת לנסות לבדוק את הקשר בין ירי הכוח לפגיעה של מילר, נערכו בין היתר בדיקות בליסטיות, ניתוחי צילומי לווין ובדיקות פוליגרף.

 

התיק הגיע לפרקליטות מספר פעמים, והוחזר למצ"ח להשלמות. על אף החקירה המורכבת, לשאלה החשובה ביותר: מי ירה בצלם, לא הייתה תשובה. בתחילת חודש מרס השנה נועד הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אבי מנדלבליט עם בני משפחתו של מילר שהגיעו מבריטניה.

 

הפרקליט הצבאי הראשי פרש בפני בני המשפחה את הצעדים שנעשו, ולבסוף הודיע להם כי סגן ה' ביצע לכאורה ירי בניגוד לפקודות בנסיבות בהם פעל, אך הוא אינו יכול להגיש כתב אישום נגדו מאחר וישנם עדיין סימני שאלה האם הירי הוא זה שפגע ביקירם. הראיות בתיק, אמר להם, אינן מספקות סיכוי סביר להרשעה.

 

עם זאת החליט הפצ"ר כי סגן ה' יועמד לדין משמעתי בפני קצין בכיר, ראש מטה פיקוד דרום, תא"ל גיא צור, בעבירה של שימוש בלתי חוקי בנשק. זאת ועוד, הפצ"ר המליץ כי לאור התנהלותו "הלא ראויה" של סגן ה' בתחקיר ובחקירה, ינקוט נגדו אלוף פיקוד הדרום צעדים פיקודיים חריפים.

 

הבוקר כאמור נערך הדין המשמעתי של הקצין בפני תא"ל צור. סגן ה' הגיע מוכן, ידע היטב מה הוא רוצה לומר ולהציג, משוכנע כי פעל תחת אש, בזירת לחימה בחיפוש אחר מנהרה להברחת אמל"ח שגם נמצאה לבסוף. עוד טרם הדיון נועד הקצין עם סניגורו, עו"ד סרן עידן פסח מהסניגוריה הצבאית, ועבר היטב על כל חומר החקירה.

 

סגן ה' הציג בפני תא"ל צור את השתלשלות העניינים, הסביר על הירי ההרתעתי, ענה לאין ספור שאלות, ולאחר כשעתיים של דיון, הודיע הרמ"ט – "זכאי". הפרקליטות הצבאית עשויה לערער על ההחלטה, כמו גם משפחתו של מילר כאשר הדבר ייוודע לה, אז עשוי לעמוד סגן ה' בפני קצין שיפוט בדרגת אלוף.

 

בינתיים, הזיכוי הבוקר, עשוי להשפיע ישירות על הצעדים הפיקודיים שאמור האלוף דן הראל לנקוט נגד סגן ה'. אין ספק שבזיכוי ישנה הסכמה כי הקצין פעל כשורה בנסיבות האירוע, ולכן יהיה קושי כעת להעניש אותו בדרך של צעד פיקודי.

 

בקרוב: גזר דין נוסף

 

לסגן ה' מצפה בקרוב גזר דין משמעתי נוסף בפרשה אחרת. חמישה חודשים לאחר מותו של מילר נפתחה במצ"ח נפתחת חקירה חדשה – פגיעה בפלסטיני חף מפשע באזור רפיח. בפרשה זו, שנחשפה לראשונה ב-ynet, ייחסה לראשונה באינתיפאדה הפרקליטות הצבאית חשד לרצח. מאוחר יותר הואשמו שני החיילים שישבו בעמדה בעבירה של "חבלה בכוונה מחמירה", שהעונש המרבי עליה הוא 20 שנות מאסר, לאחר שאחד מהם ירה לעבר אדם שתיקן אנטנה על גג בית פלסטיני.

 

סגן ה', מפקדם של השניים, נעצר אף הוא ומאוחר יותר הוגש נגדו כתב אישום המייחס לו עבירה של שיבוש מהלכי משפט, בכך שניסה לטייח את האירוע, נמנע מלהעביר דיווח ולבצע בירור, ואמר לאחד החיילים "אל תתערב" ו"כולם מחבלים פה וצריך להרוג אותם". ל-ynet נודע כי באחרונה החליטה הפרקליטות לבטל את כתב האישום, ושוב להסתפק בהעמדתו לדין משמעתי של הקצין, העבירה: "התנהגות בלתי הולמת". תא"ל אביב כוכבי, מפקד אוגדת עזה, צפוי להיות קצין השיפוט בפרשה זו.

 

סגן ה' היה גם ממפקדיו של סמל תייסיר היב, לוחם גדוד הסיור הבדואי שמואשם בימים אלה בהריגתו של פעיל השלום הבריטי תום הורנדאל ברפיח. הורנדל נפגע מהירי ב-11 באפריל 2003 ומת מפצעיו תשעה חודשים לאחר מכן בבית החולים בלונדון. בפרשה זו לא נחקר הקצין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ג'יימס מילר. הקצין זוכה
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
מילר ברפיח
צילום: איי אף פי
מומלצים