שתף קטע נבחר

הלאה העכבר: קיצורי דרך במקלדת

אנחנו לא יודעים מה מערכת היחסים ביניכם לבין העכבר שלכם, אבל אנחנו רוצים שתדעו כבר עכשיו שאתם יכולים גם בלעדיו. יש מספיק קיצורי מקלדת וצירופי מקשים כדי שתוכלו להיות בטוחים שאם תחליטו שהגיע הזמן לתנועת שחרור עממית מכבלי העכבר, יש לפחות מישהו אחד שעוד עושה כבוד לקונטרול פלוס

פעם, לפני הרבה הרבה שנים, לא היו בכלל עכברים, והמקלדות שלטו בשולחן העבודה ללא עוררין. אבל אז הגיע הפטנט החדש, גנב לעצמו את הבכורה ומאז הלכה ונשתכחה המקלדת. ובכן - לא כל-כך מהר. כמעט לכל פעולה שמבצע העכבר יש תחליף בעזרת קיצור מקשים על המקלדת, ויש מספיק סיבות כדי ללמוד אותם. למשל, אם יש לכם מחשב נייד שאתם לוקחים לכל מקום, אבל אין לכם כוח לחבר לו עכבר ותחליף העכבר של הנייד שלכם מוציא אתכם מדעתכם. למשל, אם אתם כותבים הרבה ומחפשים לייעל את השימוש שלכם המחשב, בלי שתצטרכו לשלוח בכל רגע יד לעכבר. בקיצור, בשביל כל מי שרוצה, הנה מספר קיצורי דרך שימושיים.

 

שולחן העבודה

 

נתחיל מהקיצור המוכר ביותר, Ctrl+Alt+Delete, שנהוג להשתמש בו לאתחול המחשב כשהמחשב נתקע (וכדי שנדבר באותה השפה, כאשר נכתוב Ctrl+C, הכוונה היא להחזיק את מקש ה-Ctrl לחוץ ואז, מבלי לשחרר אותו, להקיש גם על מקש C). ובכן, היום השילוש הזה כבר אינו מאתחל את המחשב, אלא רק מקפיץ (גם זה בשאיפה) את מנהל המשימות של Windows, המאפשר סגירה של יישומים ספציפיים, שעושים בעיות (כמו להיות תקועים ולא להגיב) ובכך להמשיך עם עבודת המחשב, ללא צורך באתחול מלא.

 

תפריט התחל. קחו לדוגמה את שולחן העבודה. כולו מכוסה בצלמיות של קיצורי דרך ליישומים שונים,

אבל ללא עכבר, איך בכלל אפשר להפעיל משהו? האמת, לא כזה מסובך. ברוב המקלדות יש לחצן Start או "התחל" (בדרך כלל בין מקש ה-Ctrl למקש ה-Alt), שעליו מוטבע סמל הריבוע הגלי של Windows, אותו סמל שמופיע גם על מקש ה-Start/התחל שבשולחן העבודה. 

 

לחיצה על מקש זה פותחת את תפריט התחל, ומתוך התפריט כבר אפשר לנווט בקלות בעזרת מקשי החצים. שימו לב: המקש יפעל רק ברגע שתשחררו את הלחיצה עליו. זה קורה מפני שלחיצה על מקש Start בצירוף עם מקשים אחרים משמש להפעלת ישומים שונים, לדוגמא מקש Start+E פותחת את הסייר, מקש Start+D ממזער את כל החלונות הפעילים בשולחן העבודה (טוב מאוד כאשר הבוס מופיע לפתע ולא היינו רוצים שיראה איזה חלונות היו פתוחים) ומקש Start+M מקטין את כל החלונות לסרגל ההפעלה.

 

סמלים גרפיים. אגב, אם אין מקש Start במקלדת שלכם - אל ייאוש. אם קיצור הדרך מופיע על שולחן העבודה, הרי שמספיקה הקלדת האות הראשונה של קיצור הדרך כדי לבחור אותו (מובן שיש לעשות זאת משולחן העבודה) ולהקיש על Enter כדי להריץ אותו. אם יש מספר קיצורי דרך באותה אות, הקישו על האות מספר פעמים עד שהיישום הרצוי ייבחר (וזה גם עובד מצוין גם במקלדת שכוללת את מקש Start).

 

חוץ ממקש ה-Start החביב עלינו, אל תשכחו את כל הקיצורים הוותיקים והמוצלחים, למשל Alt+F4, שסוגר את החלון הפעיל (ולכן, טוב גם נגד חלונות קופצים וצצים), Alt+Tab, שמדפדף בין החלונות הפתוחים (לחיצה אחת על הצירוף תקפיץ חלונית ובה כל היישומים הפעילים, כאשר כל הקשה נוספת על ה-Tab מעבירה ליישום הבא).

 

Office

 

בניגוד לסביבת שולחן העבודה, שם רוב המטלות מבוצעות בדרך-כלל בעזרת העכבר והשימוש במקלדת הוא רק בתור תחליף, הרי שבמעבד התמלילים Word המצב הפוך - כאן מבוצעת רוב העבודה בעזרת המקלדת ולכן במקרה כזה, קיצורי המקלדת באמת מקצרים את העבודה. לדוגמה: נניח שאתם

רוצים להכניס תמליל פעיל (היפרטקסט) למסמך שלכם. במקום לעצור את שטף ההקלדה, להזיז את העכבר ולבחור מהתפריט הוספה/היפר-קישור – תוכלו פשוט להקליד את הצירוף Ctrl+K (כפי שמצוין גם לצד האפשרות בתפריט).

 

גזור, העתק והדבק. ללא ספק, שלושת הקיצורים השימושיים והפופולריים ביותר, ב-Word אבל גם ב-Windows בכלל. ואגב, לשאלה הקלאסית, "מי הגאון שהמציא את הקופי-פייסט?", התשובה היא שאת הרעיון הגו במעבדות זירוקס, כשהראשונים שיישמו אותו היו אפל ואטארי. הרעיון הוא שכל יישום פועל בנפרד ובמקביל עם היישומים האחרים, ואנחנו למעשה פותחים רק "חלון" דרכו אנו רואים את הפלט של היישום.

 

כך, תוכנת ההפעלה Windows מגיעה עם מקום זיכרון זמני (Buffer), שפתוח לכל היישומים הפעילים - מכל חלון ניתן לגזור או להעתיק קטע אל הבאפר, כאשר גזירה מעבירה את הקטע לתוך הבאפר ולא משאירה עותק ביישום המקור, לעומת העתקה שמשאירה גם עותק ביישום המקור. בכל חלון ניתן להדביק את תוכן הבאפר, שמחזיק את המידע האחרון שהודבק ו/או נגזר אליו.

 

סימון קטע ללא עכבר. תוכלו לסמן קטע טקסט (לפני פעולת גזירה, למשל) בעזרת מקש ה-Shift ומקשי החצים: מקמו את הסמן בתחילת הקטע, לחצו על מקש ה-Shift ובעזרת החצים התקדמו עד לסוף הקטע. לאחר שהקטע הרצוי מסומן, תוכלו להשתמש במקש Ctrl+C להעתקה או במקש Ctrl+X לגזירה. כדי להדביק את הקטע, העבירו את הסמן למקום הרצוי (שוב בעזרת החצים) והקישו על Ctrl+V.

 

כשאתם בוחרים את הקטע, מקשי החצים מקדמים אתכם אות אחת או שורה אחת בכל לחיצה

(תלוי בכיוון החץ). אולם, אם תלחצו גם על מקש Ctrl, בנוסף למקש Shift, כל לחיצה תקדם אתכם מעתה במילה שלמה או בפסקה שלמה. הקשה על מקש Home (לבדו) תקפיץ את הסמן לתחילת השורה בעוד שהקשה על מקש End תקפיץ את הסמן לסוף השורה. בשילוב עם מקש Shift, אפשר לסמן ממקום הסמן ועד תחילת השורה או סוף השורה בהתאמה. סימון מקטעים שלמים אפשר על ידי שילוב של Shift+Page Up או Shift+Page Down.

 

תפריטים. כדי להפעיל (ללא עכבר) פעולות מהתפריטים או מסרגלי הכלים של Word (או ישומי אופיס אחרים), שאין להן קיצורי מקלדת, תוכלו להיעזר מקש ה-Alt. לכל פעולה בתפריט יש אות מפעילה, שמסומנת בקו תחתון (אין אותיות מקבילות באותה רמת תפריט, ולכן תשתמשו באות F לפתיחת תפריט File ובאות O לפתיחת תפריט Format.

 

תוכלו להקיש על Alt בצירוף האות המתאימה, או שתוכלו להקיש פעם אחת על Alt כדי להגיע לשורת התפריטים ואז לנווט בתוך התפריטים בעזרת החיצים. באופן זה, כדי לשמור קובץ, לדוגמה, תקישו על Alt+F כדי לפתוח את תפריט File ואז על האות S, האות לשמירה (דרך אגב, שמירה ניתן גם לבצע בעזרת קיצור המקלדת Ctrl+S או Shift+F12 – הצירוף האחרון הוא שריד מימי הדוס העליזים, בהם כמעט כל התמלילנים התיישרו כך ש-F12 שימש לשמירה בשם (Save As) ו-Shift+F12 שימש לשמירה רגילה).

 

ביטול וביטול הביטול. Ctrl+Z הוא ביטול הפעולה האחרונה שנעשתה (Undo) ו-Ctrl+Y יבטל את הביטול (Redo). הצירוף המופלא הזה שימושי בעיקר בכל הרגעים ש-Word מנחש מה התכוונו להקליד או הופך אוטומטית קיצורים לסימנים. כך, בפעם הבאה ש-Word יחליף לכם על דעת עצמו את ה-ש"ח ב-₪, תוכלו להקיש מיד על ה-Ctrl+Z הידידותי ולהחזיר את המצב לקדמותו.

 

סימנים. קיצורי Ctrl חשובים, בייחוד לכותבי העברית, נועדו להבטיח סמני מינוס ורווח קשיחים, שלא יקפצו בכל פעם

שתקלידו מספר טלפון (כמה פעמים הקלדתם מספר טלפון ובהדפסה גיליתם שהקידומת הפכה לסיומת?). כדי למנוע זאת השתמשו בצירוף "מינוסCtrl+" במקום שבו אתם מעוניינים שיופיע מינוס או מקף (למשל, בין קידומת למספר טלפון). במקום להוסיף סתם מינוס, החזיקו את מקש ה-Ctrl בעת שמקישים את המינוס, וכך תהפכו אותו למינוס קשיח, שלא ידלג במסמך להנאתו.

 

אותה פעולה אפשרית גם במעברים בין עברית לאנגלית ובחזרה, בעזרת מקש הרווח. כדי למנוע שהרווח יקפוץ להתחלה/אמצע/סוף, בניגוד לרצוי, הוסיפו למקש הרווח את הצירוף Ctrl+Shift (לחצו על Ctrl+Shift ובלי לשחרר, לחצו על מקש הרווח) ואז הרווח יקובע למקומו.

 

קיצורי Word נוספים הם Ctrl+U, Ctrl+I ו-Ctrl+B, שמפעילים ומכבים את פונקציות העריכה של קו תחתי, כתב נטוי וכתב מודגש. אפשר להגדיל ולהקטין את גודל הגופן בעזרת הצירופים Ctrl+Shift+> (להגדלה) או Ctrl+Shift+< (להקטנה).

 

משהו נחמד שניתן לעשות עם מקלדת הרבה יותר מהר מאשר עם עכבר הוא הוספת תווים שאין להם מקש (או שילוב מקשים) ייעודי במקלדת (למשל, סימני מטבעות). לכל תו שכזה יש מספר קוד של Windows, וכדי להוסיף תו אשר אין לו מקש או צירוף מקשים במקלדת, בודקים שכפתור ה- Num Lock לחוץ, מחזיקים את מקש Alt ומקלידים את מספר הקוד של התו במקלדת הספרות הימנית. לדוגמא, הצירוף 0128 (הקלידו משמאל לימין) יוסיף את סימן האירו, הצירוף 0164 יוסיף את סימן הש"ח והצירוף 0163 יוסיף את סימן השטרלינג. בנוסף, הסימן לשמירת זכויות יוצרים יופיע על ידי הצירוף 0169 (או הקשה על Shift+Ctrl+C) ו"סימן רשום" יופיע בצירוף 0174 (או הקשה על Shift+Ctrl+R).

 


קופי פייסט - קיצורי דרך שימושיים לכל אירוע. העתיקו והדביקו

קופי פייסט - קיצורי דרך שימושיים לכל אירוע. העתיקו והדביקו
המקש/ים הפעולה
Start פתיחת תפריט התחל
Start+E פתיחת סייר Windows
Start+L יציאה מהחשבון או נעילת המחשב, אם יש שומר מסך
Start+R פתיחת חלון הפעלה
Start+D חזרה לשולחן העבודה
Start+M הקטנת כל החלונות הפתוחים
Alt+Tab דפדוף בין ישומים פעילים
Alt+F4 סגירת החלון הפעיל
Alt+0128
Alt+0164
Alt+0163 £
Ctrl+Alt+C ©
Ctrl+Alt+R ®
Ctrl+C העתק
Ctrl+X גזור
Ctrl+V הדבק
Ctrl+P הדפס
Ctrl+S שמור
F12 שמור בשם
Ctrl+B כתב מודגש
Ctrl+U הוספת קו תחתי
Ctrl+I כתב נטוי
Ctrl+Z ביטול פעולה אחרונה
Ctrl+Y חזרה על פעולה אחרונה
Ctrl+- מקף קשיח
רווחCtrl+Shift+ רווח קשיח
Ctrl+Shift+F החלפת הגופן
Ctrl+Shift+P שינוי גודל הגופן
Ctrl+Shift+> הגדלת הגופן
Ctrl+Shift+< הקטנת הגופן
Ctrl+D שינוי עיצוב תווים (הפקודה גופן בתפריט עיצוב)
Shift+F3 שינוי הרישיות של אותיות
Ctrl+Shift+A עיצוב כל האותיות כאותיות רישיות
Ctrl+Shift+W סימון מילים בקו תחתון, אך לא רווחים
Ctrl+Shift+D סימון טקסט בקו תחתון כפול
Ctrl+Shift+K עיצוב אותיות כאותיות רישיות מוקטנות
Ctrl+= החלת עיצוב של כתב תחתי (מרווח אוטומטי)
Ctrl+Shift++ החלת עיצוב של כתב עילי (מרווח אוטומטי)
רווח+Ctrl הסרת עיצוב תווים ידני
Ctrl+Shift+Q החלפת הגופן בקטע הנבחר בגופן Symbol
Ctrl+Delete מחיקת מילה אחת קדימה
Ctrl+N יצירת מסמך חדש
Ctrl+O פתיחת מסמך
Ctrl+W סגירת מסמך
Alt+Ctrl+S פיצול חלון המסמך
Alt+Shift+C הסרת פיצול חלון המסמך
Ctrl+Home מעבר אל תחילת המסמך
Ctrl+End מעבר אל סוף המסמך
Ctrl +K הוספת היפר-קישור

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים