שתף קטע נבחר

דובר מועצת חוף עזה: חיילים הופכים לאמסטפים

במכתב יוצא דופן בחריפותו, קורא דובר מועצת חוף עזה, ערן שטרנברג, לראשי מכינות וישיבות ולתלמידים לסרב פקודה ביום הפינוי, "רק נטישה המונית תציל את צה"ל ותעצור את העקירה". לדבריו, "חיילי צה"ל הופכים לאמסטפים, שלא זו בלבד שאמורים הם לעקור אדם מביתו, הם גורמים לו לחורבן כלכלי לשבר חברתי"

מלהיטים את הרוחות: דובר מועצת חוף עזה, ערן שטרנברג, מכנה הבוקר (יום ה') את חיילי צה"ל "אמסטפים" וקורא לסרב פקודה להוראת הפינוי, "חובה לצאת בקריאה מרוכזת לתלמידי ישיבות ההסדר שיבהירו כבר עכשיו למפקדיהם שברגע האמת אין בכוונתם ללבוש מדים כלל ולשמש כגלגלים במכונת הזוועה, אלא להיות עם אחיהם בגוש קטיף והשומרון".

 

 

שטרנברג, הנושא משרה ציבורית, פרסם מכתב שאותו הפנה לראשי מכינות וישיבות, ובעיקר לתלמידים תחת הכותרת "רק נטישה המונית תציל את צה"ל ותעצור את העקירה", וכך כתב: "קריאה של הנהגה מאוחדת בעניין תיצור דינמיקה שתביא לפרישה מאסיבית של חיילים עד כדי אי יכולת לבצע את הפקודה".  

 

"הכוונה היא דווקא להימנע מלקחת חלק מהשיחה השלטונית שבוצעה פה על-ידי רודן - שקרן מושחת המקבל גיבוי אין סופי לפשעיו, וזאת על ידי מחאה פאסיבית בלבד ללא שימוש בכח ובאלימות. מחאה זו אמורה להציל את החברה הישראלית מביצוע פשע נתעב ולשמור על דמותה היהודית של המדינה".

 

"חיילי צה"ל הופכים לאמסטפים, שלא זו בלבד שאמורים הם לעקור אדם מביתו, הם גורמים לו לחורבן כלכלי לשבר חברתי שיווצר כתוצאה מפירוק קהילתו המהווה את מכלול המערכת החברתית הסובבת אותו". הוא סיפר שפגש קצין, שאמר לו, לדבריו: "קיבלתי פקודה לזרוק אותך מכאן".

 

פוגעים "פגיעה אכזרית" בחפים מפשע

 

עוד כותב ערן שטרנברג: "לשם הבהרה אקדים ואומר שגם לו היתה ממשלה מבטיחה לתושבי גוש קטיף והשומרון מלוא חוות השיקמים כסף, זהב, ז'יטונים ואיים יווניים, עדיין הרוב המוחלט של תושבי גוש קטיף, ואנוכי בתוכם, היינו מנהלים מאבק אידיאולוגי חסר פשרות בתוכנית זו. אני אישית חושב שבמצב תיאורטי זה עדיין מדובר בפקודה בלתי חוקית בעליל למרות הפיצוי הגבוה המוצע.

 

"בפועל, כוונות הממשלה גרועות עשרת מונים ומחמירות את אחריותם הפלילית של שרון ועושי דברו המתכננים בעצם פשע כפול, גם עקירה וגם שוד וגזל העלולים להוביל אף לגרימת מוות. פרמטרים אלו אמורים להפוך פקודה זו לבלתי חוקית בעליל ולקבוע זאת כקונצנזוס נרחב בקרב חוגים שאולי לא היו מוכנים להגדיר כך את העקירה עצמה".

 

לדבריו, "לאחרונה, הופך צה"ל למכונת גירוש אכזרית ומשומנת המתאמנת בזריעת חורבן, חילול קברים, גרירת מבוגרים, נשים, ילדים ופצועי טרור ב'יעילות' לאוהלים, חדרי מלון וקרוואנים. מפלצת צבאית זו אמורה להפוך את חוד החנית של הציבור בארץ למובטלים בני חמישים עד שישים חסרי יכולת להתקיים, ולהוביל למציאות מיידית של אירועי לב, גירושים, התאבדויות ומי יודע מה עוד, וזאת לאור לקחי עקורי ימית.

  

עוד כותב שטרנברג: "העמדת הסוגיה הנ"ל באופן המבהיר עובדתית את אכזריות הממשלה כלפי העקורים עשויה ליצור קונצנזוס נרחב להפיכת פקודת העקירה לאיסור תורה ו/או לפקודה בלתי חוקית בעליל גם בקרב רבנים מתונים שבאופן עקרוני מוכנים לבלוע איכשהו את הציות לעצם העקירה כמעשה לגיטימי, וגם בקרב אנשי שמאל הגונים.

 

"הגורם ההומניטרי המכיל פגיעה אכזרית באוכלוסייה חפה מפשע, שומרת חוק שלא עשתה רע לאיש מימיה, אמור לחתוך את הוויכוח הזה באופן מיידי. כל אדם, מימין ומשמאל יודה למען ה' שגם אם יוחלט ברוב של 120 ח"כים שמותר בחוק לגנוב ולשדוד, הוא לא יגנוב ולא ישדוד, למה? ככה! יש דברים שלא צריך להסביר.

 

"מישהו יכול לדמיין הלכה הקובעת שחייבים להישאר בצבא המבצע שוד וגזל בפקודה? הנהגת הציבור הדתי לאומי חייבת לקחת אחריות רגע לפני הנפילה לתהום. ובמיוחד לאור העובדה שהרב שפירא שליט"א כבר פרץ את הדרך בהוראתו שלא לציית לפקודה זו. אין לחשוש מהכפשותיו של חבר כנסת כזה או אחר בדבר סכנה להפיכה צבאית מצד חיילים דתיים, הרי אין קשקוש גדול מזה".

 

בסיום דבריו כותב שטרנברג: "אם השיתוק והגמגום האוחז בחלק מהנהגה הציבורית והרוחנית יימשך, אם לא נשמע קול בהיר וצלול אלא רק שמועות על תלמידים ששאלו וקיבלו תשובות בשקט... במידה והפשע האכזרי הזה יוכשר על ידי שתיקה הנובעת מפחד או מסגידה לממלכתיות (המזכירה פאשיזם) נדע סופית כי כל אלו ש'לא הסכימו לנופף בסירוב פקודה כדגל', הפכו מהר מאוד לסמרטוט בו מנופף שרון זו הדרך לעקירה ולגזילה". 

 

התגובות: לפטר את שטרנברג

 

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר בתגובה לדבריו של דובר מועצת חוף עזה, ערן שטרנברג, כי "במקום לפעול למען שיפור תנאיהם של המתנחלים העתידים להתפנות, הוא בוחר להסית נגד חיילי צה"ל". אופנהיימר הוסיף כי "דבריו עלולים להביא לשפיכות דמים ולפגיעה בחיילי צה"ל ביום הפינוי".

 

המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה פנתה לשר הפנים בדרישה שיתנה העברת כספים למועצה האזורית חוף עזה, בפיטוריו של דובר המועצה ערן שטרנברג. "שטרנברג עסוק בהסתה מסוכנת, אסור ולא ראוי שהדבר ייעשה על חשבון משלם המיסים," אמר יושב ראש המשמרת הצעירה, ערן חרמוני.

 

מתנועת "שובי" נמסר: "לא ייתכן שעובד ציבור שמשכורתו ממומנת על ידי מדינת ישראל יעז לקרוא לחיילי צה"ל 'אמסטפים'. השפלת חיילי צה"ל השומרים על ביתו וילדיו מתירה את דמם ומביאה לידי דה-לגיטימציה של צה"ל. דבריו הם הסתה. על המשטרה לעצור אותו ויש להביא לפיטוריו לאלתר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ערן שטרנברג
צילום: אבי כהן
מחאה אלימה
צילום: אבי כהן
צילום: גיל יוחנן
קריאה לסרבנות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים