שתף קטע נבחר

חיזבאללה מציג: כך חוסל המהנדס

סדרה סורית, שהופיעה בתחנת "אל מנאר", מציגה את הליך קבלת ההחלטות בישראל, שהוביל לחיסולו של יחיא עיאש: מה אמר הרמטכ"ל ברק? מדוע נזף רבין בקצינים? ומה חשבה לאה אחרי החיסול? צפו בקטעי הוידאו בעברית, באדיבות מכון ממר"י

"זה יחיא עיאש", אמר הרמטכ"ל, רב-אלוף אהוד ברק, בעודו רוכן ומאזין בקשב רב לאוזניות. "עכשיו!", זעק לפקודיו שחגו במסוק מעל לרצועת עזה. עיאש, ששוחח באותו הרגע עם אביו בטלפון סלולרי, שדאג להביא לו משתף פעולה בוגדני, לא ידע כלל כי אלה הם רגעיו האחרונים. קול הנפץ שנשמע קטע באחת את חייו.

 

זהו סיומה הדרמטי של "עיאש", סדרה עלילתית סורית בת 12 פרקים, שמצאה את דרכה לתחנת "אל מנאר" של חיזבאללה. כמו בסדרות קודמות שהופיעו על המרקע בסוריה או באיראן, גם הפעם משולבים בסדרה קטעים בעברית, שמנסים לשוות לה אווירה אותנטית. הישראלים מוצגים כאכזריים במיוחד, כשמסביבם סמלים יהודיים שונים - מנורה, כיפה, דגלי ישראל וחרדים.

 

כדי לתת תמונה מלאה, כביכול, על מה שעולל עיאש לישראלים, מציג הבמאי באסל אל-חטיב, סורי ממוצא פלסטיני, את תהליך קבלת ההחלטות בדרג המדיני-ביטחוני בישראל. בפתח הסרטון הראשון נראה דיון שנערך בלשכתו של הרמטכ"ל דאז, ברק. "עיאש הוא שועל עם שבע נשמות", מזהיר אחד הגנרלים שהשתתפו בדיון. "הוא נמצא בעזה ויש לי מידע מדוייק על כך. הגיע הזמן שהוא ישלם את חובו", מרעים רא"ל ברק, ומבהיר כי יש לו רשימה ארוכה של משתפי פעולה, שאחד מהם יהיה זה שישים קץ לחייו של האגדה החמאסית.

 

 

בקטע אחר נראה ראש הממשלה דאז, יצחק רבין, בדיון דחוף בלשכתו עם ראשי מערכת הביטחון. "אתם מתנהגים כמו העץ של חג המולד", הוא רותח. "אתם חייבים לנתק את זרם החשמל שלו ולעקור אותו מכל הבתים. חייבים להרוס את תשתית החמאס ולחסל את ראשיה".

 

מייד לאחר מכן ניתן לראות פיגוע של פעיל חמאס במוצב של צה"ל. "הדקו את החיפושים אחר המחבלים", מורה רבין, אחרי שהוא מעודכן על הפיגוע. "אנו בפני שלב מסוכן, אני רוצה את עיאש חי או מת! אינני רוצה למות לפני שאראה את גופתו", הוא מכריז.

 

רבין, כאמור, לא זכה לראות בחייו את חיסולו של עיאש, ויוצרי הסדרה לא התעלמו מכך. מיד עם חיסולו נשמעת השחקנית המגלמת את אשתו של עיאש, שטוענת כי בזמן שבעלה נמצא כעת בגן העדן, לפחות רבין, שתיכנן זאת, נמצא בגיהנום. רעיית עיאש גם לא שוכחת ללעוג ללאה רבין ז"ל, אשתו של ראש הממשלה המנוח, ש"אומרת" לאחר החיסול: "יצחק בוודאי היה מאושר לשמוע זאת".

 

הסדרה, כאמור, מלווה את כל קורותיו של עיאש, מילדותו בכפר ראפת שבנפת רמאללה ועד לחיסולו בידי ידיד ותיק אך בוגדני של המשפחה, ששיתף פעולה עם כוחות הביטחון של ישראל. לאחר הפרקים הראשונים שהוקדשו לילדותו, ניתן היה לראות את הקטעים המעצבים בחייו של עיאש שהביאו אותו להצטרף לחמאס. כך, למשל, היה כשחזר בילדותו לביתו והבחין בהוריו מאזינים לשידורים ברדיו שדיווחו על הטבח בסברא ושתילא, כך היה כאשר חברו שהשתתף איתו בהפגנה נהרג מאש צה"ל, וכך היה כששמע על מעללי ישראל במלחמת העצמאות בשנת 1948. כל אלה הביאו אותו לחמאס, שם גייס והדריך פעילים, אך נמנע מלבצע פיגועים בעצמו, בשל הפצרות חבריו על כך שהוא חשוב לתנועה.

 

בין היתר ניתן לראות בפרקים את מעלליו של עיאש: חטיפתו ורציחתו של החייל נחשון וקסמן בידי ארבעה פעילי חמאס המחופשים לחרדים, חטיפתו ורציחתו של השוטר נסים טולדנו; רצח איש השב"כ, נועם כהן, ועוד.

 

"סרטן מכדורי אורניום"

 

כמיטב המסורת, חיילי צה"ל מוצגים בסדרה כאכזריים וחסרי כל רסן. בקטע אחד הם נראים יורים בילדים חסרי ישע, ובקטע אחר מבשר רופא לאשה פלסטינית כי היא חלתה בסרטן לאחר שחיילי צה"ל ירו לעברה "כדורי אורניום". גם הוריו של עיאש עברו בתורם עינויים, השפלות והטרדות מידי חיילי צה"ל וכל אלה, כאמור, קירבו אותו לתנועה אליה הצטרף כשהיה סטודנט באוניברסיטת ביר זית, לאחר שזו נסגרה על ידי ישראל, כמובן, ללא סיבה.

 

לדברי יותם פלדנר, איש מכון ממר"י שעוקב אחרי השידורים, הסדרה היתה אמורה להיות משודרת במהלך חג הרמדאן האחרון בתחנת "אל-מנאר", אולם באותו הזמן הופעלו על התחנה לחצים אדירים באירופה ובארצות-הברית, ואלה החליטו שלא לשדרה. "נראה שכעת חלף החשש של הארגון והוא החליט לשדר כעת את הסדרה", אומר פלדנר. בקרוב צפוי הערוץ הטלוויזיוני לשדר את הסדרה האנטי-ישראלית "חוזר לחיפה", ששודרה בערוץ הטלוויזיה של קטאר, ושחלקים ממנה הופיעו ב-ynet.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות מכון ממר"י
הגיע הזמן שישלם. "ברק"
באדיבות מכון ממר"י
באדיבות מכון ממר"י
תביאו אותו חי או מת. "רבין"
באדיבות מכון ממר"י
באדיבות מכון ממר"י
"המהנדס", יחיא עיאש, בסרט הסורי
באדיבות מכון ממר"י
מומלצים