שתף קטע נבחר

"עברנו עם ויצמן אצל כל משפחה שכולה"

מזכירו הצבאי של הנשיא לשעבר והנשיא הנוכחי, תת-אלוף שמעון חפץ, מספר שויצמן היה הראשון שרץ למשפחות שכולות ולפצועים: "המבצע הגדול ביותר היה אסון המסוקים. עברנו בין המשפחות כמו במבצע צבאי"

נשיא המדינה לשעבר, עזר ויצמן, שהלך לעולמו אמש (יום א') ייזכר לא מעט בזכות ביקוריו אצל כל משפחה שכולה. מי שליווה אותו באותם ביקורים היה מזכירו הצבאי, תת-אלוף שמעון חפץ: "המבצע הגדול ביותר שעשינו היה לצערנו אסון המסוקים. עשינו מיפוי של כל משפחות הנופלים, ועברנו ביניהן כמו במבצע צבאי".

 

 

"אני רוצה להזכיר שמי שהנחיל את עניין ביקור משפחות הנופלים והפצועים מרמת בינוני ומעלה היה ויצמן. הוא היה הראשון שרץ וראה במה אפשר לעזור, היה עושה הכל כדי להעלות בהם את החיוך. היו לנו כמה מקרים של כאלו שהיו כמעט בעולם הבא ועם הימים חזרו לעצמם, לא מעט בגלל הקשר שהיה לו עימם", סיפר חפץ. 

  

על תחילת הקשר ביניהם, סיפר חפץ, המשמש כיום כמזכירו הצבאי של הנשיא משה קצב: "הקשר בינינו החל עוד בטרם ויצמן כיהן כנשיא. הייתי מזכיר צבאי של יצחק רבין, והקשר בינינו התהדק במלחמת המפרץ. בכל נפילה של סקאד, נהג להתקשר לשאול איפה נפל, מה קרה ומה התוצאה. כשנבחר לנשיא הוא ביקש מרבין שאהיה מזכירו הצבאי וכך היה.

 

"הוא היה אדם מאוד צבעוני, ססגוני, בלתי צפוי, באופן חיובי. אתה צריך להיות מוכן בכל עת לדבר כזה או אחר שהוא יעשה או יאמר, ויצמן הוא אחד מהנפילים של המדינה ומערכת הביטחון שהיה שותף להקמת המדינה בטרם הקמתה מהכשרתו כטייס בחיל האוויר הבריטי, המעבר לפלמ"ח ובהקמת חיל האוויר, לא הרבה כאלה זכו לעשות את זה ולהביא את המדינה למה שהיא היום".

  

לפני כשבועיים ביקר חפץ את ויצמן ליד מיטתו בבית החולים רמב"ם בחיפה וזכה ממנו לחיוך ולקריצה אחרונה, "באותו ביקור אחרון לחצתי את ידו. הוא דווקא הרגיש טוב יותר וחזר להכרתו, למרות שלא יכול היה לדבר, מהסימנים הבנו אחד את השני". אמש קיבל חפץ את ההודעה המרה בעת ביקור ביוון: "הקשר בינינו היה רצוף. הוא היה מעין אבא עבורי ומורה דרך בחיים. למדתי ממנו המון דברים.

  

"הוא היה האיש עם הקשרים הטובים עם העולם הערבי, עם המצרים. פתחנו איתו את הדרך לחיפוש הנעדרים במצרים במשנה מרץ. זה פילס את דרכנו להביא לקבורה שלושה נעדרים ישראלים, בהם הטייס ערן כהן ז"ל ושני חיילי שיריון". לשאלה מה הדבר שהכי יחסר לו כעת, עונה תא"ל חפץ: "הטלפון היומיומי שלו יחסר לי, לשמוע אותו, את השאלות שלו ואת דעתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים