שתף קטע נבחר

חוסני מובארק טילפן לנחם את ראומה ויצמן

נשיא מצרים, חוסני מובארק, התקשר לאלמנת הנשיא השביעי של מדינת ישראל, שהלך לעולמו. הוא התנצל על כך שלא יוכל להגיע להלוויה. שגריר מצרים בישראל אמר ל-ynet: "הכרנו אותו במיוחד כאיש שלום שפועל למען בטחונה של ישראל". עיריית אור עקיבא ביטלה את חופשת החג של עובדיה, כדי להיערך להלווייה

נשיא מצרים, חוסני מובארק, טילפן בצהריים (יום ב') לנחם את ראומה ויצמן, אלמנת הנשיא לשעבר. הוא התנצל על כך שלא יוכל להגיע להלוויה. באור עקיבא החלו בהכנות אינטנסיביות לקראת הלוויתו של עזר ויצמן, שתתקיים מחר בשעה 17:30. עובדים הוחזרו מחופשת הפסח ובוטלו חגיגות המימונה המרכזיות.


בקטע הווידאו: תמונות מעברו של ויצמן.

 

ועדת הטקסים התכנסה בצהריים והחליטה שמחר בבוקר יונח ארונו של ויצמן בהיכל התרבות באור עקיבא, ובין השעות 9:00 ל-14:00 יתאפשר לקהל לחלוף על פני ארונו. הטקס יתנהל בשני חלקים. ב-16:00 יתקיים טקס אשכבה היכל התרבות, בהשתתפות אזרחים וכן הנשיא, ראש הממשלה, מפקד חיל האוויר ומשפחת ויצמן.

 

ב-17:00 יוסע הארון לחלקת הקבר באור עקיבא, וב-17:30 תתחיל הלוויה. יונחו זרים, תתקיים תפילת "אל מלא רחמים" ויישמעו מטחי כבוד. צפויה אבטחה כבדה בשל האישים הבכירים שיגיעו לאירוע. משרד החוץ יטפל בכל נושא הגעת אישים מארצות שונות.

 

שגריר מצרים בישראל, אחמד עאצם איברהים, התייחס בשיחה עם ynet למותו של ויצמן: "את וייצמן פגשתי לראשונה לפני כ-25 שנה כשבאתי לישראל ומצאתי בו איש דעות ואיש מדינה מיוחד מאוד".

 

השגריר המצרי סיפר שכאשר הגיע לישראל בחודש שעבר, רצה מאוד לפגוש את ויצמן. "התקשרתי אליו, אבל אשתו אמרה שהוא עדיין בבית חולים. לא זכיתי לפגוש בו ולתת לו את הכבוד הראוי כשהיה בין החיים, אבל אהיה בין הראשונים להעניק לו את הכבוד מחר".

 

לדברי איברהים, ויצמן היה אדם ידוע ומוכר במצרים. "הכרנו אותו במיוחד כאיש שלום שפועל למען בטחונה של ישראל ותומך בבטחון מדינתו באמצעות כינון יחסי שלום בין ישראל ושכנותיה, ובראשן מצרים. ויצמן נהנה מכבוד גדול ומידידים רבים במצרים".

 

 

בצהריים קיים חיל האוויר טיסת מחווה לזכרו של עזר ויצמן. מטוס הספיט-פייר השחור, שבו טס הנשיא לשעבר, חג מעל לשמי מוזיאון חיל האוויר בחצרים.

 

המטוס הוטס בידי אלוף משנה במיל' אדי רוזנטל, הטייס היחיד המורשה להטיס את המטוס, שבזמנו היה מקושר לנשיא המנוח. מפגן הראווה תוכנן מזה זמן רב לרגל חופשת הפסח, אך עם היוודע דבר מותו של ויצמן אמש, הוחלט לערוך את המטס היום לזכרו.

צילום: מאיר אזולאי

 

מנהל המוזיאון, ראש עיריית באר שבע, יעקב טרנר, אמר ל-ynet: "אין דבר אחר שמזוהה יותר עם ויצמן מאשר הספיט-פייר השחור ואין יום מתאים מאשר היום הזה להטיס את המטוס האגדי הזה לזכרו".

  

מחר בבוקר יוצב ארונו של ויצמן בהיכל התרבות של העיר, על מנת שאלפים יוכלו לעבור על פניו, ולחלוק כבוד אחרון. ראש אגף התרבות בעירייה, דני אבנעים, נזכר: "כשויצמן התמנה לנשיא המדינה הקמנו במה מרכזית בעיר שאליה הוא הגיע על מנת להיפרד מהתושבים טרם המעבר שלו לירושלים. מחר יגיעו תושבי אור עקיבא יגיעו ויפרדו מויצמן - הפעם לעולמים".  

 

ויצמן יטמן בבית העלמין באור עקיבא, שם רכש חלקת קבר לאחר מותם בתאונת דרכים של בנו שאולי וכלתו רחלי. ויצמן סלד מהרעיון שייקבר בהר הרצל, והביע את רצונו להיטמן בבית העלמין באור עקיבא, הנושק לבתים הנמצאים בצפון העיר.

 

בשעה 17:00 ילוו ההמונים את ארונו של ויצמן דרך רחוב הנשיא, שנקרא על שם דודו של עזר ויצמן, נשיא המדינה הראשון, חיים ויצמן. לצורך ההלוויה יסגר הרחוב לתנועה. כעת שוקדים בעירייה ובמשטרה על סידורי ההלוויה הסופיים ובוחנים אפשרויות להכשיר מקומות חניה למלווים הרבים הצפויים לבוא וכן לתת מענה לסוגיית אבטחת האישים.

 

בעיריית אור עקיבא החליטו להחזיר את כל העובדים הנמצאים בחופשת הפסח כדי לסייע בהיערכות להלוויה. ראש העיר, שמחה יוסיפוב, יכנס את כל ראש האגפים בעירייה על מנת לדון בסידורי ההלוויה. יוסיפוב נמצא בקשר עם ראומה ובני משפחתה.

 

עזר ויצמן ורעייתו היו בני בית באור עקיבא וב-15 השנים האחרונות בחגיגות המימונה. בסיום חג הפסח נהגו בני הזוג לעבור בין בתי התושבים לסעוד ולקיים את מנהג "תרבחו ותסעדו" של יוצאי צפון אפריקה. "כמה סימלי שויצמן, שאהב להגיע לחגיגות המימונה באור עקיבא, נפטר בפסח והשבעה על מותו מתחילה בערב המימונה. אנחנו בעירייה החלטנו לבטל את הבמה המרכזית של חגיגות המימונה", דני אבנעים.

 

אריה שומר: הוא היה איש העם

 

אריה שומר, שכיהן כראש לשכתו של ויצמן, סיפר ל-ynet: "הדרך המשותפת שלי עם עזר וייצמן התחילה ב- 1983. מוטי הוד קרא לי ואמר 'מקימים מפלגה ועזר יעמוד בראשה'. עוד לא הספקתי לומר משהו, ועזר קרא לי ואמר לי 'אתה איתי. תגיד את זה לאשתך'. הוא היה לי חבר, מעביד ואב. כשהוא נכנס לתפקיד נשיא המדינה, הוא דרש לבקר בכל עיר ועיר בישראל עוד במהלך הקדנציה הראשונה.

 

"כשנפל עלינו אסון המסוקים, הוא בא ואמר לי שהוא רוצה לבקר כל משפחה ומשפחה עוד במהלך השבעה. 'אני מזהיר אותך שלא תגרור את הביקורים במשך חודש. אני רוצה להיות בשבעה', וככה זה היה. הוא לא הבדיל בין דם לדם - ערבי דרוזי או יהודי. הוא הלך לכל מקום. הוא הכניס סטנדטרים אחרים.

 

"עם כל הלחץ בתפקיד הוא תמיד דאג לסובבים אותו, ואפילו ברגעי חולשה תמיד היה לו חיוך על הפנים. כל יום הוא היה מבקש טלפונים של עשרה אנשים ששלחו לו מכתבים והיה מתקשר אליהם 'שלום מדבר נשיא המדינה'. הוא היה מפתיע אותם, וכשהיו שביתות גדולות, היה אומר לי 'תביא את שר האוצר', 'תביא את שר הבריאות', 'בוא נפתור את הבעיה'. כל דבר בשבילו היה פתיר.הוא הרים את מדינת ישראל לגבהים של חיל האוויר.

 

"כשהיינו נוסעים עם הרכב, הוא הקפיד לנסוע תמיד בלי וילונות, הוא היה בודק את הציבור. עושה שלום ורוצה לראות אם מחזירים לו. זה היה המבחן שלו. הוא היה איש של העם, של הציבור, הוא ידע איך לדבר אל הציבור, איך לאהוב אותו ואיך לקרב אותו לממשל. ומתברר שהציבור אהב גם אותו".

 

נשיא טורקיה לשעבר, סולימן דמירל, התקשר לנשיא המדינה משה קצב וביקש להביע תנחומים לעם ישראל ולמשפחת ויצמן על פטירתו של ויצמן. דמירל סיפר לנשיא קצב שהכיר אישית את ויצמן, והביע הערכה לאישיותו ולמנהיגותו.

 

  

  • צילום וידאו: יחידת ההסרטה של דובר צה"ל

פורסם לראשונה 25/04/2005 12:34

 

בהכנת הידיעה סייעו אלי סניור, עלי ואקד ושני מזרחי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
עזר ויצמן
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
ויצמן ומובארק
צילום: איי פי
האשה שלצדו
צילום: אופירה יוחנן וולק
מומלצים