שתף קטע נבחר

דרכו האחרונה: ארונו של ויצמן מוצב באור עקיבא

אלפים צפויים לפקוד את הארון בהיכל התרבות בעיר. תושבת אילת, שהגיעה עם משפחתה לחלוק כבוד אחרון: "הרגשנו בבטן צורך להגיע. אהבנו את השטויות שלו, הוא היה הצבר של המדינה". אחר הצהריים יובא הנשיא השביעי למנוחות בבית העלמין באור עקיבא, לצד בנו שנהרג בתאונה. קודם לכן ייערך טקס אשכבה במעמד בני המשפחה, הנשיא וראש הממשלה. מובארק במברק תנחומים: "הוא הוביל את האזור ליציבות"

מדינת ישראל נפרדת מנשיאה השביעי, שהלך לעולמו במוצאי החג והוא בן 81. החל מתשע בבוקר (יום ג') מוצב ארונו של עזר ויצמן בהיכל התרבות באור עקיבא. מעל המתחם עבר זוג מטוסי אף-16, לאות כבוד לאיש שהיה מבוני חיל האוויר והעלה אותו לגדולה.   

 

מעריכים שאלפי אזרחים יבקשו לעבור על פני משמר הכבוד, שכולל ארבעה פרחי טיס, והארון, שמוקף זרי פרחים ממשרד ראש הממשלה, בית המשפט, הכנסת, המשטרה ועוד. בשעה ארבע אחר הצהריים ייערך לנשיא המנוח טקס אשכבה בהיכל התרבות בהשתתפות בני המשפחה ובמעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה ומפקד חיל האוויר.

 

 

בין האזרחים הרבים שהגיעו לחלוק כבוד אחרון לנשיא, חלקם בהצדעה, נראו גם ילדים. אור שלם, בת 12 מאילת, הגיעה עם משפחתה להתארח אצל בני המשפחה במושב מאור הסמוך לחדרה. גם היא ביקשה להצדיע לנשיא השביעי. "כל המשפחה רצתה לבוא", סיפרה, "אהבנו אותו, הוא סמל. היה מגיע לו לחיות עוד הרבה שנים. הוא היה איש של אנשים וגם של המדינה".

 

"לא הכרנו אותו אישית, אבל הוא היה סמל", סיפרה חניתה, אמה של אור. "הרגשתי חובה, משהו בנשמה שאין לו הסבר, שאנחנו צריכים לבוא ולעבור על פני הארון. אהבתי את כל השטויות שלו, הוא הצבר של המדינה והצבר זה אנחנו".

 

גם יעקב דהן, תושב אור עקיבא, לא הכיר את ויצמן אישית ולא שירת תחתיו, אך חש חובה מיוחדת לעבור על פני הארון. "כל העיר אוהבת אותו, הוא היה אצלנו בן בית. הוא היה איש עממי, מסתובב ביישוב כמו אחד העם, מדבר עם כולם, לא מחפש כבוד. זאת תהיה המימונה הראשונה בלעדיו".

 

להיכל התרבות הגיע גם עלי עמאר, דרוזי בן 70 מהכפר ג'וליס שבגליל. הוא סיפר על היכרותו עם הנשיא משנת 76', כאשר בנו, סגן-אלוף חוסיין עמאר, נפל בעת שירותו. "הוא נתן לי ולמשפחה כבוד כאשר הגיע אלינו והזדהה עם אבלנו. היום אני הגעתי לכאן על מנת לתת לו כבוד בחזרה. ויצמן היה נשיא של כולם. אדם עממי ולא אדם שהרגיש בשכבה העליונה של האוכלוסייה. הוא גבר של מלחמה, הוא גם גבר של שלום".

 

מעגל נסגר

 

כמו בחייו, כך גם במותו ביקש ויצמן לחרוג מכללי הטקס: הוא סירב להיטמן בחלקת גדולי האומה בהר הרצל וביקש להיקבר באור עקיבא.

 

ראש אגף התרבות בעירייה, דני אבנעים, סיפר על סגירת המעגל הסמלית: "כשויצמן התמנה לנשיא המדינה הקמנו במה מרכזית בעיר שאליה הוא הגיע על מנת להיפרד מהתושבים טרם המעבר שלו לירושלים. עכשיו יגיעו תושבי אור עקיבא וייפרדו מויצמן - הפעם לעולמים".  

 

מהיכל התרבות יועבר הארון לבית העלמין באור עקיבא, שם כאמור ביקש ויצמן להיקבר, לצד בנו שאולי וכלתו רחלי שנהרגו בתאונת דרכים. את ארונו של ויצמן, עטוף בדגל הלאום, יישאו אלופי צה"ל.

 

במהלך טקס הלוויה, שיחל בשעה חמש וחצי, יונחו זרים, תתקיים תפילת "אל מלא רחמים" ויישמעו מטחי כבוד. מעל בית העלמין יתבצע מטס נוסף של מטוסי קרב לזכרו של מפקד חיל האוויר הנערץ, שהחל את דרכו כטייס בשירות הוד מלכותו, במלחמת העולם השנייה.

 

את האירוע היום תלווה אבטחה כבדה, בשל האישים הבכירים שצפויים לקחת בו חלק. בעת מסע הלוויה ייסגר רחוב הנשיא לחלוטין, וכן הכבישים החוצים אותו, עד מעבר ההמונים לבית העלמין.

 

מי שיבקש להגיע למסע הלוויה, יתבקש להיכנס לבית העלמין דרך צומת בנימינה, שם הוסדר מקום חניה עבור הבאים. במהלך הלוויה עצמה לא יתאפשר מעבר בין היכל התרבות לבית העלמין.   

 

איגרת תנחומים ממובארק

 

שועי עולם לא יקחו חלק בהלוויה הממלכתית. ואולם, הם לא מתעלמים מלכתו של המנהיג, ורבים בהם הביעו את תנחומיהם למשפחה האבלה ולישראל. נשיא מצרים, חוסני מובארק, שהפך ידיד אישי של ויצמן, שיגר שלושה מברקי תנחומים - לנשיא משה קצב, לראש הממשלה שרון ולאלמנה, ראומה ויצמן. 

 

"ויצמן מילא תפקיד בולט בתהליך המדיני באזור ולמען קידומו של תהליך זה", כתב מובארק. "הוא פעל להובלת האזור ליציבות, כדי לסייע לעמי האזור לחיות בביטחון". אתמול אמר ל-ynet שגריר מצרים בישראל, אחמד עיסאם איברהים, כי ויצמן לחם למען ביטחונה של ישראל באמצעות שיפור יחסיה עם שכנותיה ובראשן מצרים. 


פורסם לראשונה 26/04/2005 09:26

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
עזר ויצמן: 1924-2005
צילום: זום 77
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
בנה את חיל האוויר
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
צילום: איי פי
שיגר איגרות תנחומים. מובארק עם ויצמן
צילום: איי פי
צילום: רענן בן צור
עוברים על פני הארון
צילום: רענן בן צור
מומלצים