שתף קטע נבחר

צילום: לע"מ

ויצמן הובא לקבורה: "היית אבא לעם שלם"

עזר ויצמן נקבר היום באור עקיבא, צמרת המדינה ועמך ישראל היום שם לחלוק כבוד אחרון לנשיא לשעבר. ראש הממשלה שרון ספד : "דורות של חיילים, טייסים ובני נוער התחנכו על סיפורך, סיפורה של ארץ ישראל. נמשיך לשמוע את קולך המביע אמונה וביטחון בעתידה של ישראל". הבת מיכל בנאום מרגש: "נשמת כל דקה של חיי, היית אבא לעם שלם"

נפרדים מעזר. כשהוא נישא על כתפיהם של שמונה אלופי צה"ל בעבר ובהווה, הובא היום (ג') אחר הצהריים נשיאה השביעי של מדינת ישראל, עזר ויצמן, למנוחת עולמים. לבקשתו נטמן בסמוך לקברם של בנו וכלתו, שאולי ורחלי בבית העלמין באור עקיבא - ולא בחלקת גדולי האומה שבהר הרצל.

 

בדרכו של הארון מהיכל התרבות לבית העלמין עמדו בצדי הדרכים תושבי אור עקיבא וחלקו כבוד אחרון ל"אבא שלהם", כפי שהגדירו אותו.

 

  

כשהארון מכוסה ברגבי אדמת אור עקיבא הצדיעו לויצמן אלופי צה"ל בפעם האחרונה. על קברו הטרי הונחו כנפי הטיס שלו, ומסביב לקבר ניצבו 16 פרחי

טיס. בבית העלמין ישבו בכפיפה אחת אלו לצד אלה כלל שרי ממשלת ישראל, נציגי ציבור, הרבנים הראשיים ונציגי הדתות השונות - וכן רבים מ"עמך ישראל", שויצמן ידע כיצד להיכנס לליבותיהם.

 

בין הנוכחים בטקס הלוויה היו גם משפחות שכולות רבות, שאותן ויצמן לא שכח מעולם. לפני תחילת הטקס ניגשה ראומה לקברם של בנה וכלתה, הסתכלה על הקבר דקות ארוכות ועל הצמחים שהונחו עליו. לאחר מכן תפסה את מקומה בסמוך לטקס.

 

הטקס שהיה טקס צבאי מלא נחתם בשלושה מטחי כבוד של פרחי הטיס, שמעליהם טסו בגובה נמוך במיוחד ארבעה מטוסי ברק מטייסת 101, שעליה פיקד הנשיא המנוח, ומטוס ספיטפייר שחור שהוטס על ידי אלוף משנה במילואים דדי רוזנטל. מדובר במטוס אותו אהב ויצמן במיוחד ועמו לחם במלחמת העצמאות.

 

טקס האשכבה: "דורות התחנכו על סיפורך"

 

ראש הממשלה אריאל שרון ספד לנשיא לשעבר: "דורות של חיילים, טייסים ובני נוער התחנכו על סיפורך, סיפורה של ארץ ישראל. נמשיך לשמוע את קולך המביע אמונה וביטחון בעתידה של ישראל. עשינו דרך ארוכה יחד, הלכנו בדרך הקרבות וחלמנו על ימים אחרים. ליווינו את חברינו שנפלו בקרבות, נאנקנו בבתי החולים, קיבלנו החלטות של חיים ומוות, וכל זאת - כדי לחיות כאן בשלום ובביטחון". שרון השתתף בטקס האשכבה אך לא בהלוויה עצמה, כדי לא להכביד על סידורי הביטחון.

 

גם נשיא המדינה, כל שרי הממשלה בהווה ובעבר, אלופי ומפקדי חיל האוויר בהווה ובעבר, הרבנים הראשיים לישראל, נאספו ובאו לחלוק כבוד אחרון לויצמן, שמובא לקבורה באור עקיבא. בדקות אלה הגיע מסע ההלוויה לבית הקברות באור עקיבא, ונאמרות תפילות על קברו.

צילום: תומריקו

 

אחרוני הבאים לטקס היו בני משפחתו של ויצמן. אשתו ראומה, שעמדה דקות ארוכות ליד הארון בסמוך לנכד יפתח, הניחה על כתפו את ראשה ומיאנה להינחם. אחריהם צעדו בתה מיכל, בעלה ושני ילדיהם הנוספים.

 

ראומה שמרה על איפוק במהלך הטקס ולא הזילה דמעה, גם הבת מיכל, שקראה נאום ארוך ומרגש, שמרה במהלך כל הנאום על איפוק, דיברה בצורה רהוטה וקולה לא רעד - ורק כשהתחבקה עם אמה בסיום הנאום, הרשתה לעצמה לפרוץ בבכי. בני המשפחה ישבו חבוקים במהלך הטקס, והנכדה תמר מיררה בבכי בזרועות אביה דובי.

 

הבת מיכל אמרה: "השמש הקיסרית האהובה עליך האירה אור זהוב על פניך ונראת כנסיך, כנסיך היית ולא מלך. אט אט צללת למעמקים והשמש איתך למצולות הים, הלכה ונעלמה. ידעתי שלא תראה אותה שוב. אימא עוד האמינה. תמיד היא האמינה בכוח החיות וההשרדות שלך. כמוך, היא לא ויתרה על טיפת חיים אחת שלך, על כל טיפת ניסיון להחיות אותך ולאפשר לך לשוב ולקרוץ".

 

"נשמת כל דקה של חיי, של ילדיי, של דובי", אמרה הבת, "ידעת מתי החסרתי פעימה, אימא ואני שמענו וראינו את נשמתך האחרונה אשר היתה מלווה בכיווץ המצח. כיווצת חזק את המצח, אות לנבכי חייך, למשקל מעשיך... הטבעת חותם בכנסת, בממשלה, בנשיאות, כל מעשיך לווו בחום, אהבה, אבהות, אנושיות, אבא של עם שלם. כל אזרח פה מרגיש לפתע יתום. לנצח תשכון בליבו".

 

"התברכת ביכולת ניבוי", הוסיפה הבת, "ידעת תמיד לראות את האופק הרחוק, הנושק לשמיים ולא את החוף הקרוב אל מול ביתך".

 

"היה גם עזר אחר, של המשובה, של בקבוק המשקה"

 

בין הנוכחים נמצא גם נציג הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, שאמר ל-ynet: "עזר ויצמן ייחרת בזיכרוני כאדם של שלום. הוא לחם למען השלום, עשה הכל למענו - ואני מקווה שביום מן הימים עוד נוכל לעשות כאן שלום".

 

הנשיא משה קצב אמר בטקס: "אנו כואבים את מותו של איש חזון ורב פעלים. מותו של אחד האישים המובילים והמשפיעים על דמותה של מדינת ישראל ועל עיצוב דרכה מאז הקמתה".

 

"עזר ויצמן היה מסמליה המובהקים של הישראליות", הוסיף הנשיא, "סגנונו, אורח חייו, נחישותו, גילוי הלב, החן האישי, אמונתו , השקפותיו, האופטימיות ששידר - בכל אלה הוא ייצג את הדמות של הישראלי, הדמות המתעצבת והולכת מאז קמה התנועה הציונית. בכל אלה נתן עזר השראה לרבבות רבות של בני הארץ".

 

ראש הממשלה שרון גם נזכר בנאומו בטיסה במסוק בה השניים ריחפו מעל הפרדס של אמו של שרון בכפר מל"ל, והתייחס לאישיותו הייחודית של עזר כשאמר, "היה גם עזר אחר, של המשובה, של בקבוק המשקה, של הצחוק, שהפיח רוח מיוחדת בחיל האוויר".

 

מפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי, אמר: "חדרת ללבבות בגישתך הבלתי אמצעית , באהבת האדם שבך ובהתחיסות לכל אדם כעולם ומלואו. בנית את התשתית והעמדת את היסודות המוצקים לחיל אויר מודרני ומתקדם".

 

בטקס האשכבה אמר קדיש חתנו של ויצמן, דובי יופה, ודיברו גם סגן השר לביטחון פנים וראש מועצת אור עקיבא בעבר יעקב אדרי, וראש העיר

בהווה של אור עקיבא שמחה יוסיפוב.

 

בהלוויה שנערכה מאוחר יותר לא נישאו נאומים. את זר הממשלה הניח ממלא מקום ראש הממשלה ושר החוץ סילבן שלום, זר המדינה הונח על ידי נשיא המדינה, משה קצב ואחריהם עלו ובאו נושאי הזרים הנוספים.

 

עם תום ההלויה חלפו על פני הקבר הטרי מאות מבאי הלוויה שביקשו לנחם את אלמנתו של ויצמן, ראומה, בתו, מיכל, בעלה ונכדיהם.

 

מנהיגי העדה הדרוזית שהגיעו אף הם לחלוק לו כבוד אחרון אמרו: "הוא היה אדם יקר שסייע במשך השנים לעדה. אדם בעל דעות של שלום, שתמך בשלום ואנו מעריכים אותו מאוד".

 

איתן הבר, שעמד ליד הארון דקות ארוכות ומחה דמעה, אמר: "45 שנות חברות מגיעות היום לסיומן וחבל". כאשר נשאל מה איבדה היום מדינת ישראל, ענה "מדינת ישראל תהיה הרבה יותר ענייה ללא עזר, בוודאי בנוף האנושי שלה".

 

עזאם עזאם, שבמשך השנים ויצמן סייע לו רבות וניסה לעשות מאמצים כבירים כדי לשחרר אותו מהכלא המצרי, אמר היום "הוא היה איש גדול, הוא יחסר מאוד לעדה הדרוזית בפרט ולמדינת ישראל בכלל".

 

מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, הנחתה את מנהלי בתי הספר להקדיש את שעת המחנך בכיתות לדמותו, פועלו ותרומתו של ויצמן. כמו כן, יפרסם משרד החינוך קווים לדמותו ופועלו של עזר ויצמן באתר האינטרנט שלו.


פורסם לראשונה 26/04/2005 16:09

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
ראומה ויצמן.
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
קפלינסקי וחלוץ
צילום: תומריקו
צילום: רענן בן צור
עוברים לפני הארון
צילום: רענן בן צור
מומלצים