שתף קטע נבחר

ח"כ אלדד קרא למרי אזרחי - וחולל סערה

השר וילנאי קורא לו לוותר על חסינותו ולהישפט: "צריך למנוע את הרצח הפוליטי הבא". גם יו"ר הכנסת ריבלין, ממתנגדי ההתנתקות, סבור שהפעם אלדד חצה את הקווים. לפיד: "אם יישפך דם יהודי - זה על אחריותו". מזוז שוקל להורות על חקירה. והאיש שמאחורי הסערה? הוא דווקא מוכן להסיר את החסינות ו"להפוך את המשפט לפוליטי"

קריאתו של ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) למרי אזרחי לקראת ההתנתקות גוררת תגובות נזעמות. השר מתן וילנאי (עבודה) קרא לו להסיר את חסינותו כדי שניתן יהיה להעמידו לדין בשל דבריו. "צריך להעמיד לדין כל מי שמסית בימים רגישים אלה ובכך למנוע את הרצח הפוליטי הבא", אמר. הוא קרא ליועץ המשפטי לממשלה להעמיד את אלדד לדין בגין קריאה למרד.

 

היועץ, מני מזוז, אכן יבדוק אפשרות לפתוח בחקירה נגד אלדד. גורמים משפטיים אומרים כי "על פניו, מדובר בקריאה בעייתית וחריפה". ואולם, מדיניות היועץ היא להימנע ככל האפשר מפתיחה בחקירות ומשימוש בכלי הפלילי בכל הנוגע לחופש הביטוי. לא אחת הוא אמר כי לטעמו, המאבק בקריאות בעייתיות בעת הזאת צריך להיעשות בעיקר בזירה הציבורית-חברתית-חינוכית. עם זאת, משרד המשפטים העלה לאחרונה מחדש את הצעת התיקון לחוק ההסתה - תיקון אשר יקל על התביעה להעמיד לדין.

 

בינתיים, גורמים בכנסת מטילים ספק בכך שמדובר בעילה להעמדה לדין. ואלדד מצידו לא מתרשם מן הקריאות ליועץ המשפטי: במידה ואכן יוחלט לפתוח בחקירה נגדו, בכוונתו לתת יד להסרת חסינותו ו"להפוך את העניין למשפט פוליטי, כדי להוכיח ולבדוק האם מדובר במדינה דמוקרטית או במדינה סותמת פיות".

 

וכך אמר אלדד בנאומו: "אנחנו נעצור את המדינה. אני מחכה לעובדי הציבור במדינת ישראל שיגידו 'אנחנו לא נהיה ברגים במכונת ההרס הזאת'. אני רוצה לראות מרי אזרחי. קרבים ימים שמי שלא יילך לכלא, יראה בזה אות קלון. לנכדים שלכם תצטרכו לומר 'אני ישבתי בכלא בשביל ארץ ישראל ועם ישראל, זאת תהיה מדליה'".

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, ממתנגדי תוכנית ההתנתקות, סבור שאלדד חצה את הקווים. "אין מדובר פה בעניין אתי אלא בגבולות תפקידו של ח"כ במסגרת החסינות", אמר ריבלין והוסיף: "הבנתי את קריאתו כקריאת תגר נגד החלטות הממשלה והכנסת. אמנם, הבנתי שהוא קרא למרד אזרחי פאסיבי, אך גם כך, נדמה לי, הוא עבר את הגבול".   

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, קורא ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, להתערב: "ראוי שהיועץ המשפטי יבחן את חוקיות דבריו של אלדד שהוא לא אחר מיו"ר ועדת האתיקה של הכנסת. אני קורא לו להתפטר מתפקידו לאור הדברים שאמר הוא אינו ראוי יותר לכהן בתפקיד".

 

לדברי כבל, "אות הקלון הוא לח"כ אלדד שקורא למרי אזרחי ובמו ידיו מבקש לפגוע בקיומה של המדינה. דבריו החמורים והקשים כמוהם כדבריהם של הגרועים בשונאינו המבקשים לפגוע בנו, אלא שהפעם זה מתוך הבית ולכן זה יותר מסוכן".

 

ח"כ אהוד יתום (הליכוד) אמר בתגובה לדברי אלדד: "כל קריאה למרי אזרחי ואי ציות לחוק מגבירה את הסכנה להתלקחות אלימות בין יהודים שאסונה יהיה גדול יותר מההתנתקות עצמה. יש למלא אחר כל החלטה חוקית גם אם היא שגויה". ח"כ יתום קרא לחברי הכנסת ולאישי הציבור לחזור בהם מהתבטאויות "המבעירות את השטח".

 

"אם יישפך דם יהודי - אלדד אחראי"

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסף (טומי) לפיד (שינוי), אמר כי "אם יישפך דם יהודי - פרופ' אלדד יהיה אחראי לכך". עמיתו לסיעה, ח"כ אילן שלגי: "הקיצוניות של ח"כ אלדד והמשיחיות של ח"כ איתם דוחפת אותם להתבטאויות חמורות. דבריהם יגרמו לחמומי מוח לפעול באופן מסוכן. אני מציע להם להקדים מחשבה להתבטאויות אומללות".

  

ח"כ יולי תמיר (העבודה): "ח"כ אלדד החליט לפרוץ את כל הקווים האדומים בצורה גסה ובוטה. כנראה צריך להזכיר לו שחבר כנסת במדינת חוק אינו יכול לקרוא להסתה. בפעם הבאה שיחסמו כבישים במדינת ישראל נבקש דין וחשבון ממנהיג המרד".

 

ח"כ רומן ברונפמן (יחד): "ח"כ אלדד באמירתו המסוכנת וחסרת האחריות מביא במו ידיו למלחמת אחים. על אנשי ציבור מוטלת החובה לקרוא דווקא לאיפוק במיוחד בשאלות כה רגישות. אם לא נצא מעזה כפי שהחליט הרוב בכנסת נכדינו לא יסלחו לנו".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, טל רוזנר ואטילה שומפלבי

 

את קטע הווידאו צילם דניאל ממן 

 


פורסם לראשונה 27/04/2005 20:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
מרי אזרחי. אלדד
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: עמית שאבי
עבר את הגבול. ריבלין
צילום: עמית שאבי
צילום: צביקה טישלר
למנוע את הרצח. וילנאי
צילום: צביקה טישלר
צילום: רויטרס
דמם בראשו. לפיד
צילום: רויטרס
חזור בך. אהוד יתום
צילום: גלי תיבון
מומלצים