שתף קטע נבחר

עשרות חרדים נעצרו בדרך לחסימת כביש 6

ארבעה אוטובוסים, בהם נסעו עשרות בני ישיבה בדרך לשני אתרי סלילה בכביש חוצה ישראל, נעצרו על ידי המשטרה. החשד: החרדים התכוונו להפר את הסדר בשני האתרים בטענה שהעבודות שם פוגעות בקברים. אחד האוטובוסים עוכב בצומת גלילות לאחר שנמצאו בו צמיגים וחומרי תבערה. 33 חרדים נשארו במעצר. 130 שוחררו לבתיהם

לא רק הימין הקיצוני חוסם כבישים: המשטרה עצרה בצהריים (יום ה') ארבעה אוטובוסים במוקדים שונים ברחבי הארץ, בהם נסעו חרדים שהתכוונו להפגין נגד עבודות סלילת כביש 6 באתרים רגבים וחגית, שם לטענתם ישנם קברים. בסך הכל נותרו במעצר 33 חשודים בהפרת סדר. 28 מהם נעצרו ליד צומת גלילות ועוד חמישה נעצרו באתר רגבים.  

 

אחד האוטובוסים נתפס במתחם ה"סינמה סיטי" סמוך לצומת גלילות. בבדיקה בתוכו נמצאו צמיגים שנלקחו מתחנת דלק הסמוכה לצומת המרכזי. 28 נוסעי האוטובוס נעצרו והועברו לחקירת התחנת משטרת גלילות. השוטרים התקשו לזהות את החשודים, שלא נשאו עמם מסמכים מזהים, אך ידוע כי הם שייכים לאחת הישיבות. נהג האוטובוס נעצר אף הוא. 

 

לפי הערכת המשטרה, הם תיכננו לחסום את כביש 6 בשני מקומות - באתר חגית שליד זיכרון יעקב, בקיבוץ רגבים שליד גבעת עדה. בתום חקירת 28 החרדים שנעצרו בצומת גלילות כשברשותם צמיגים וחומרי בעירה, הוחלט להשאירם במעצר ולהביאם מחר לבית משפט השלום בתל-אביב.

 

האוטובוס השני נתפס בצומת פרדיס על-ידי שוטרי זכרון יעקב. השוטרים עיכבו לחקירה עשרות חרדים שנסעו באוטובוס בחשד שהתכוונו להגיע לאתר חגית כדי להשתתף בהפגנה ובהפרת הסדר במקום.

 

שני אוטובוסים נוספים, בהם נסעו 70 חרדים שהתכוונו להגיע לשני אתרי הסלילה המדוברים, נתפסו סמוך לצומת בת שלמה. מלבד ארבעת האוטובוסים הללו, הגיעו לאתר רגבים עוד כמאה חרדים שהחלו להתפלל במקום. בעקבות התפילות הופסקו העבודות באתר על מנת שלא להפריע להם.

 

בתחילה סברה המשטרה כי גם הפעם, כמו במקרים קודמים, מדובר בפעילי ימין שמתכננים לחסום כביש מרכזי. אולם חקירה קצרה העלתה כאמור כי מדובר בבני ישיבה. החרדים זועמים על הפגיעה בקברים בעקבות סלילת כביש 6. על רקע זה התפרעו אתמול כמה פעילים בירושלים עם השוטרים.

 

אחר הצהריים עדכן דובר משטרת מרחב חוף כי "באתר חגית בזכרון יעקב שורר שקט, לאחר שחרדים שהגיעו למקום הועלו חזרה לאוטובוס ונסעו דרומה. באתר רגבים באזור חדרה התגודדו כ-100 חרדים". 130 חרדים שעוכבו לחקירה על-ידי משטרת זיכרון יעקב שוחררו והועלו לאוטובוסים, בדרכם לבתיהם בבני ברק ובירושלים.

 

בעיה: המפגינים אינם מזדהים ולא נושאים תעודות זהות

 

מפקד משטרת חדרה, סגן-ניצב בועז גולדברג, הגיע לאתר ברגבים בעקבות המידע על הגעת המפגינים למקום. "ההפגנה שלהם התקיימה ללא רשיון. בצהריים הגיעו למקום יותר מ-100 מפגינים חרדים, והגענו איתם להסכמה שהם יוכלו להיות במקום ולמחות, ואף לפרק זמן מסוים הופסקו העבודות כדי לאפשר להם להתפלל ללא הפרעה.

 

"בשעה 15:00 חודשו העבודות, אך היו כאלה מבין המפגינים שלמרות ההבנה וההסכמה שהם לא יפריעו לעבודות, החלו להפריע, עלו על אתר הסלילה, נשכבו על האדמה ומתחת לכלי רכב. הפעלנו כוח סביר ועצרנו חמישה. הם הועברו לתחנת המשטרה לחקירה ויובאו לבית משפט, שם נבקש להאריך את מעצרם".

 

לדברי גולדברג, החרדים עמדו סמוך לכביש, לא הפריעו לעבודות ורק צעקו צעקות מחאה כנגד העבודות. "במקום נמצאו עשרות שוטרים ממשטרת חדרה וכן כוח תגבור של שוטרים מבית הספר הארצי למשטרה. ההפגנות שלהם מאלצות אותנו להציב פה שוטרים רבים ופוגעת בעבודה השוטפת של השוטרים. הם מפגינים במקום במחאה על כך שהעבודות מתבצעות על קברים, למרות שכבר לפני שבועיים וחצי הקברים שנמצאו במקום פונו".

 

אחת הבעיות שבהן נתקלים השוטרים היא זיהויים של המפגינים, שאינם מוכנים להזדהות ולמסור את פרטיהם האישיים, וכן אינם נושאים עמם תעודות מזהות. 

 

"לא נעבוד לפי הגחמות של האנשים האלה"

   

דובר חברת "כביש חוצה ישראל", אריה שבתאי, אמר בתגובה: "אני לא מכיר את המקרה הספציפי של האוטובוס בגלילות, אבל גם היום כמו בכל יום בשבועיים האחרונים מגיעים הרבה חרדים ומנסים לשבש את עבודות בניית הכביש באיזור רגבים. כל יום אנחנו מזמינים משטרה, שלפעמים עוצרת מעט ולפעמים יותר, אבל כל יום יש שם מעצרים ועימותים".

 

"יש לנו חברת אבטחה פרטית ושיתוף פעולה מלא עם המשטרה, כך שהעבודה ממשיכה, אבל הם פוגעים בנו", הוסיף הדובר, "אין לנו על מה לדבר איתם כי אין קברים על התוואי. היו קברים והם פונו כבר לפני שבועיים. באיזור נשארו שלושה קברים ואנחנו מוכנים לשנות את הדרך ולעקוף אותם מבלי לפגוע בהם, אבל הם ממשיכים להפגין".

 

"לדעתנו, הם כועסים שלא שיתפנו אותם בהחלטות. אנחנו עובדים לפי חוקים ונהלים של המדינה, משרד התחבורה, משרד הדתות וכל גוף רשמי, אנחנו לא נעבוד לפי גחמות לא ברורות של האנשים האלה", אמר הדובר.


פורסם לראשונה 28/04/2005 13:55

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן לב, משטרת ת"א
ההשתלטות על האוטובוס בצומת גלילות
צילום: אורן לב, משטרת ת"א
צילום: אורן לב, משטרת ת"א
המפגינים נעצרו
צילום: אורן לב, משטרת ת"א
מומלצים