שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ההצגה "עד ראייה" - למסע הופעות בגרמניה
  המחזה של סובול יוצג בפסטיבלים של היידלברג וויסבאדן ובערים נוספות בגרמניה לציון 60 שנה לתום מלחמת העולם השנייה

  ההצגה "עד ראיה", מאת יהושע סובול ובבימויו של פאולוס מנקר, תצא השבוע למסע הופעות בגרמניה בו תתארח בין היתר בפסטיבל ויסבאדן ובפסטיבל היידלברג, הנחשבים לפסטיבלי תיאטרון מובילים בגרמניה. כמו כן תתארח ההפקה של תיאטרון "הקאמרי" בתיאטראות העירוניים של המבורג ושטוטגארט. ההצגה תעלה בגרמניה במסגרת האירועים המיוחדים לציון 60 שנה לתום מלחמת העולם השנייה ולמסע יצטרף המחזאי, יהושע סובול.

   

  "עד ראיה" מבוסס על פרשת חייו ומותו של פרנץ יגרשטאטר, איכר אוסטרי שהוצא להורג בברלין בשנת 1943 על כך שסירב לשרת בשורותיו של הוורמאכט הגרמני.

  המחזה מגולל את סיפור מאבקו של אדם יחיד נגד שלטון שמנסה להשתמש בו ככלי לביצוע פשעיו.

   

  גיבור המחזה, שהיה עד לחיסולם של ילדים מונגולואידים בידי שלטונות הבריאות של הרייך השלישי, מסרב להמשיך את שירותו הצבאי ואינו מפחד לשלם את המחיר הכבד. השופטים, שבתחילה בזים לו, מתמלאים יראת כבוד בפני יושרו המוחלט ואומץ ליבו של האיש שאימת עונש המוות אינה מרתיעה אותו מלהשמיע את עדותו על פשעי השלטון שהצבא הפך מכשיר לביצועם. עוצמת אישיותו ורמתו המוסרית של האיכר הסרבן הופכת לאתגר למערכת המשפט ולשלטונות הצבא שמנסים להתפשר אתו ולשכנעו לשרת בכל מסגרת שיבחר, אך האיש עומד בסירובו לשתף פעולה עם המערכת.

   

  ההפקה, שעלתה בתיאטרון "הקאמרי" בחודש יוני לפני שנתיים, עוררה מחלוקת לא קטנה כשהמקטרגים טענו כנגדה שהיא מעודדת לסרבנות וכי במסווה של סיפור שמתרחש בזמן אחר ובמקום אחר, מנסה המחזאי להוביל את הקהל לבדיקה עצמית בכל הנוגע לשירות הצבאי בישראל ולמוסריותו של צה"ל.

   

  את פרנץ יגרשטאטר, התפקיד הראשי, מגלם בהצגה השחקן איתי טיראן, שאף זכה בפרס השחקן המבטיח של השנה על תפקידו זה. לצדו של טיראן משתתפים בהצגה עדי גילת, תחיה דנון, תמר קינן, יואב לוי, מורדי גרשון, אביב זמר, אורן יאדגר וגל סרבניק.

   

  "עד ראיה" מצטרף לרשימה ארוכה של מחזות פרי עטו של סובול שעלו לאורך השנים בגרמניה. הרשימה כוללת בין היתר את "גטו", "נפש יהודי", "פלשתינאית", "סינדרום ירושלים", "אדם", "במרתף" ו"סילבסטר 72".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טיראן בהצגה. זכה בפרס השחקן המבטיח על התפקיד
  לאתר ההטבות
  מומלצים