שתף קטע נבחר

קיסריה: "פסיפס הציפורים" נחשף מחדש

פסיפס ביזאנטי יפה וגדול שהתגלה לפני כ-55 שנים ברחוב הראשי של קיסריה ונשמר מכוסה במשך עשרות שנים, יהפוך בקרוב לאתר ארכיאולוגי מוסדר ופתוח לקהל הרחב. אפשר לבוא ולהתפעל ממנו כבר עכשיו

בשנת 1950 גילתה קבוצת חיילים ממחנה 80, שיצאה לאימון שטח בגבעה בקיסריה, שרידי רצפות פסיפס. את התגלית חקרו וחפרו, ובמקום נחשף "שטיח" פסיפס גדול ומלבני (16 על 14.5 מ') התחום בקירות מארבעת צדדיו, וקטעים של רצפות נוספות מעבר להם.

 

"שטיח" הפסיפס עוטר במסגרת בה צוירו עצי פרי ובעלי חיים (אריה, נמר, דוב, חזיר בר, יעל, כלב, פיל, צבי ושור). המסגרת תחמה 120 מדליונים, שבכל אחד מהם מופיעה ציפור. החופרים חשבו אז כי 'פסיפס הצפורים' (כפי שכונה המקום מאז ועד היום) שימש כרצפתה של כנסיה פתוחה. חוקרים אחרים טענו כי מדובר בשרידיה של וילה ביזאנטית. בתחילת שנות ה-60, לאחר ביצוע עבודות שימור, כוסתה החפירה בחול.

 

ארמון של איש חשוב 

 

כחמישים שנים חלפו וב-2004, חשפה רשות העתיקות בשנית את 'פסיפס הצפורים', במטרה לבחון את מצבו

צילום: רוי פנסון

ולבצע בו עבודות שימור ותחזוקה.

 

במסגרת העבודות, נערכה במקום חפירה ארכיאולוגית מצומצמת, בהנהלת יוסף פורת מרשות העתיקות, ואז התברר כי 'פסיפס הצפורים' הוא חלק מחצר גדולה ששייכת לארמון מפואר במיוחד משלהי התקופה הביזאנטית (מאות 6-7 לספירה). ככל הנראה היה היה שייך הארמון לאחד מהאישים החשובים ביותר בעיר קיסריה, ואולי אף בפרובינקיה פלסטינה כולה.

 

החלקים שנחשפו מעידים על כך שהמבנה היה גדול מאד - שטח הרצפה השתרע על פני יותר מ-1,500 מ"ר של חדרים וחצרות. 'פסיפס הצפורים', ככל הנראה, תיפקד כחצר היוקרתית של הבית.

 

ניקוי של מצבור אבנים גילה במקום גם מערכות מים וניקוז מפותחטת מאוד, הכוללות רצפה משופעת, תעלות מים ובורות שקיעה, כמקובל במבנים מפוארים מהתקופה. עוד התגלו מספר רב של מסמרי ברזל וברונזה, צירים מברזל וברונזה, ופריטים ששימשו לפירזול ריהוט, דלתות וידיות שנמצאו במקום, בדמות ראש אריה או צלב ורצועות מעוטרות.

 

בקרוב: גם בלילה

 

לדעת הארכיאולוגים נעזב הארמון המפואר במאה השביעית, נשדד, נשרף ונהרס עד היסוד, מבלי

שהפסיפס היפהפה נפגע.

 

בימים אלה ממש מתבצעות במקום עבודות בעלות של למעלה מחצי מליון שקלים, תרומת החברה לפיתוח קיסריה, הכוללות חשיפה ושיחזור, וכן חיזוק האתר והכשרתו לקהל מבקרים. בסוף החודש ייפתח המקום באופן רשמי (יוסדרו לצדו מקומות חנייה ותופעל תאורה מלאכותית בשעות הלילה), אבל גם כעת אפשר לבוא ולהתרשם מיופיו.

 

פסיפס הציפורים נמצא בשדרות רוטשילד שבקיסריה. הרחוב חוצה את כל העיר, והפסיפס נמצא בחלק המערבי שלו, בין הכניסות לשכונות 2 ו-3.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפסיפס. מהמאות ה-6-7 לספירה
צילום: רוי פנסון
מומלצים