שתף קטע נבחר

המשטרה: נפנה מתנחלים עם שפתון וקרם הגנה

קצינים בכירים הציגו היום את היערכות המשטרה לפינוי גוש קטיף. השוטרים לא יהיו חמושים ויצטיידו במידע מודיעיני על כל בית ובית. ראש אגף מבצעים, ניצב ברטי אוחיון: "אין מצב שנכנס לבית בהתפרצות והסתערות; נגיע עם מידע רב שאנו אוספים על כל משפחה". בנוסף, מיפתה המשטרה את מוקדי המתיחות בכל היישובים המיועדים לפינוי והיא נערכת לקליטת 2,500 עצורים. כך נערכים במשטרה לפינוי ולהפרות הסדר

"נגיע למצב שנדע בכל יישוב בגוש קטיף וצפון השומרון מי גר בבית, כמה ילדים, איזה רכב, מה המצב המשפחתי, אם מדובר במשפחה שכולה, האם יש במקום בעלי חיים. אין מצב שנכנס לבית בהתפרצות והסתערות", כך אומר היום (ד') ראש אגף המבצעים במשטרה, ניצב ברטי אוחיון. לדבריו, "המשטרה לא תישא כלי נשק, והשוטרים יגיעו לבתים עם כובע, שפתונים נגד יובש, קרם הגנה ומימיה".

 

 

המשטרה נערכת גם לאפשרות של התנגדות פיזית לפינוי בעזרת ציוד ומכולות שיועלו לגגות ובהן יורדו המתבצרים על הגגות. במקביל ייעשה שימוש בסולמות ובזרנוקי מים".

 

השוטרים פיתחו אמצעים לטיפול במתנחלים שיתבצרו במקומות גבוהים, גובשה תוכנית בסיסית לפינוי יישוב כמודל, ונכתבו עקרונות לטיפול באירוע קיצוני. לשוטרים יש תמונות ותצלומי אוויר של כל היישובים, כאשר ההערכה של המשטרה שהמקומות הרגישים ביישובים יהיו בתי כנסת, מקוואות ומקלטים. כל יישוב יחולק לפי גודל, אם בחטיבה אחת או יותר, גם על פי מספר התושבים וגם על פי מספר מתנגדי ההתנתקות שצפויים להגיע אליו.

 

ניצב אוחיון: "נדע מי גר בכל בית"

 

במקביל להערכות הצבא לקראת תוכנית ההתנתקות, נערכת לכך גם המשטרה בתיאום ובשיתוף עם צה"ל, כאשר פעם בשבוע נפגש שר הביטחון, שאול מופז עם מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, וראש אגף המבצעים במשטרה, ניצב ברטי אוחיון להעביר עדכונים שוטפים.

 

"המשטרה נערכת לביצוע החלטות הממשלה בנושא פינוי מתיישבים מאזור חבל עזה וצפון השומרון", כך אמר ניצב אוחיון, והוסיף כי השוטרים עברו הכשרה, ומתכוונים לבצע את המשימה בצורה הטובה ביותר. "ביצענו הערכות מלאה לקראת המבצע, כולל מודיעין ואיסוף נתונים על היישובים בגוש קטיף ובצפון השומרון. אנחנו ניכנס ליישוב בשלב הראשון תוך-כדי הידברות, אבל אנחנו נערכים לכל תרחיש אפשרי. היחידות יהיו מוכנות לבצע את המשימה".

 

ניצב אוחיון ציין כי גם הימ"מ חייב להיות משולב במבצע, במקרה של חשש לירי על שוטרים או סכנה ביטחונית למתיישבים עצמם. עוד אמר ניצב אוחיון: "יש לנו מידע רב על כל יישוב ויישוב. אנחנו נגיע למצב שכאשר תינתן הפקודה נדע לגבי כל בית מי גר בו, כמה ילדים, איזה רכב יש להם, מה המצב המשפחתי, אם מדובר במשפחות שכולות, אם יש בבית בעלי חיים. יהיה תיק שטח לכל בית, ואין מצב שנכנס לבית ונסתער עליו".

 

מעגלי הפינוי

 

פעילות הפינוי תתבצע במעגלים, כאשר המשטרה נערכת במעגל נוסף שיהיה למעשה "עוטף אזור חבל עזה וצפון השומרון", וזאת על מנת לאפשר הכנסת כוחות לרצועה ולצפון השומרון, ולאפשר פינוי עצורים ונפגעים.

 

המשטרה קיבלה מצה"ל שני מסוקים מסוג "סייפן" לצורך הפעילות המבצעית, והם ייכנסו לפעילות בסוף יוני. במקביל, רכשה המשטרה בתקופה האחרונה אמצעים מיוחדים בשווי עשרות מיליונים, הכוללים אמצעים לפיזור הפגנות, הכולל גז ואלות, ארבעה מחפזים (צינור מים), שלושה-עשר סוסים, עשרים ושמונה זינזנות, חפ"קים, גדרות, ערכות מחסום, ציוד אישי ויחידתי ומדים כאשר השוטרים ילבשו מכנסי עבודה וחולצת משטרה במהלך הפינוי.

 

לקראת תוכנית ההתנתקות ובמהלך הפינוי, מקימה המשטרה מרכז שליטה ארצי אשר יצוייד בטכנולוגיות חדשות. עד למועד הפינוי יועברו צילומים באמצעות מזל"ט והתמונה תגיע בזמן אמת למפקדות, כאשר המטרה היא שכל מצלמות התנועה יעבירו גם דיווחים אודות הפרות סדר.  

 

תרחישי האימים ברחבי הארץ

 

במשטרה חוששים מהפרות סדר המוניות במהלך ההתנתקות ו–10,000 שוטרים עוברים אימונים כבר מחודש פברואר מחשש להפרות סדר ברחבי הארץ בזמן ההתנתקות.

 

המשטרה תנפה את כל מוקדי המתיחות הצפויים. כמו כן, הוכנסה טכנולוגיה חדשה שתסייע לשוטרים בפינוי במרכז שליטה במטה הארצי, כשהתמונות יגיעו באמצעות מזל"ט בזמן אמת למטה הארצי.

 

למשטרה ישנם מספר תרחישים על איומים. האחד, בנושא פינוי מתיישבים מגוש קטיף וצפון שומרון, מעטפת של אזור חבל עזה ואיו"ש, אפשרויות של הפרות סדר רבות ברחבי הארץ, ירושלים והר הבית, אישים בכירים מאוימים, משימות שגרה ואיום על מוסדות שלטון.

 

בין המוקדים הרגישים מזכירים במשטרה את "מעטפת שומרון ויהודה" - מדובר ביישובים המיועדים לפינוי. בירושלים - קריית הממשלה, בית ראש הממשלה והר הבית. ביהודה ושומרון – מספר יישובים, כגון חברון. בתל אביב – הקריה – מחנה מטכ"ל וכיכר רבין. כמו כן מוקדי חיכוך צפויים בגוש קטיף ובאזור חבל עזה.

 

במשטרה מעריכים כי פינוי גוש קטיף ייערך במשך שלושה שבועות ושבוע אחד יידרש לפנות את ארבעת היישובים בצפון השומרון. שבוע נוסף נלקח בחשבון לצורך גמישות בפינוי. עם זאת, במשטרה מציינים כי יהיו ערוכים לכל תאריך שייקבע על ידי הממשלה, וכי הם לא מתנגדים לדחייה של תוכנית ההתנתקות בשלושה שבועות.

 

מבחינת מערך הכליאה, המשטרה נערכת לקליטת 2,500 עצורים, כאשר מתוכם הוכנו 900 מקומות מעצר בבתי הכלא מעשיהו ודקל. למתקן דקל יגיעו העצורים מהדרום, ולמעשיהו יגיעו מכל הארץ.

 

בנוסף, יוקמו מתקני חקירה ושפיטה בסמוך למתקני מעצר, כאשר ישנה תוכנית לליווי האסירים למתקני המעצר. כמו כן יוקמו ארבעה אולמות שפיטה, שניים במעשיהו ושניים בדקל. המשטרה גם נערכת מבחינה משפטית לאפשרות שהעצורים יערערו על מעצרם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
מתנחלים מתבצרים מגוש קטיף
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: סבסטיאן שיינר
אוחיון. נגיע עם שפתון
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי פי
פינוי. "אין מצב שנסתער"
צילום: איי פי
צילום: גבי מנשה
הר הבית. מוקד מתיחות
צילום: גבי מנשה
מומלצים