שתף קטע נבחר

יותר מחצי מהאמריקנים לא יודעים מה זה "אושוויץ"

בסקר בינלאומי התגלה, כי רק שליש מהאמריקנים יודעים ששישה מיליון יהודים נספו בשואה. רק 44% זיהו כי אושוויץ, דכאו וטרבלינקה הם מחנות השמדה. רבים מהנשאלים תמכו בהמשך קיום טקסי זיכרון לשואה, אבל לא חשבו שהקמת מדינת ישראל כמקום מפלט ליהודים בעקבות השואה היא הכרחית. ועוד מן הסקר: 22% מהפולנים ו-15% מהאוסטרים סבורים, שליהודים יש יותר מדי השפעה על מה שקורה בעולם. 44% מהאוסטרים סבורים כי שואה שנייה היא בגדר האפשר

רק שליש מהאמריקנים יודעים כי שישה מיליון יהודים נספו בשואה. רק 44% מהאמריקנים מזהים את השמות אושוויץ, דכאו וטרבלינקה, כשמות של מחנות השמדה במלחמת העולם השנייה. כך עולה מסקר עולמי שבוצע עבור הארגון היהודי, "הוועד היהודי-אמריקני", לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה החל היום (ה').

 

מדובר בנתונים מדהימים, לאור התמיכה של האמריקנים בישראל והיחס האוהד שלהם ליהודים, לעומת האנטישמיות הגואה באירופה.

 

בניגוד לבורות האמריקנית, האירופים - שעל אדמתם התנהלה ההשמדה - מזהים טוב יותר את מחנות ההשמדה הנאצים: 91% מהשבדים, 88% מהאוסטרים, 79% מהפולנים, 78% מהצרפתים, 77% מהגרמנים (אבל רק 54% מהבריטים), ענו בצורה נכונה לשאלה.

 

האירופים גם יודעים טוב יותר מהאמריקנים ש-6 מיליון יהודים נרצחו על ידי הנאצים במלחמת העולם השנייה. אבל גם באירופה, 60 שנה לאחר שחרור מחנות ההשמדה, עדיין קיימת בורות רבה לגבי השואה. 55% מהשבדים, 49% מהצרפתים ומהגרמנים, 41% מהאוסטרים, 39% מהבריטים ורק 30% מהפולנים יודעים ש-6 מיליון יהודים נרצחו בשואת יהודי אירופה. האחרים נקבעו מספרים שונים, שנעו בין מיליון ל-20 מיליון.

 

הסקר כלל גם שאלה לגבי האנטישמיות כיום. לפי הסקר, רק 11% מהאמריקנים סבורים שהאנטישמיות היא בעיה חמורה. 56% סבורים שזו בעיה "במידה מסוימת" ו-23% חושבים שהאנטישמיות אינה בעיה כלל.

 

באוסטריה, רק 8% חושבים שאנטישמיות היא בעיה חמורה. 55% סבורים שזו בעיה במידה מסוימת, ואילו 33% מהאוסטרים סבורים שאנטישמיות אינה בעיה.

 

לשאלה, האם ליהודים יש יותר מדי השפעה על מה שקורה בעולם, 22% הפולנים השיבו "כן" בצורה מוחלטת. כך גם 15% מהאוסטרים, 12% מהגרמנים, 10% מהבריטים, 8% אחוז מהצרפתים ומהאמריקנים ו-3% מהשבדים.

 

ועדיין, גם אם הם סבורים שליהודים יש יותר מדי השפעה - לשאלה, האם יש להם יחס אוהד או לא אוהד כלפי היהודים, בשום מדינה לא הגיע היחס ה"בלתי אוהד" ליותר מ-1%. שלושה רבעים האוסטרים השיבו שיחס שלהם ליהודים הוא "ניטראלי", כך גם 69% מהגרמנים, 59% מהפולנים, ו-53% אחוז מהצרפתים.

 

האמריקנים אוהדים הרבה יותר את היהודים: 30% מהנשאלים בסקר "מאוד אוהדים" את היהודים, 25% "אוהדים במידה מסוימת", 34% "ניטראלים", ורק 3% "לא אוהדים במידה מסוימת". אחוז אחד של האמריקנים "מאוד לא אוהדים" את היהודים.

 

הרוב המכריע של הנשאלים היו בעד המשך זכרון השואה: כך, 92% מהשבדים, 81% אחוז מהצרפתים והבריטים, אחוז דומה בקרב האמריקנים, 74 אחוז מהפולנים והגרמנים, ו-70% מהאוסטרים, תומכים בהמשך קיום יום הזיכרון, גם שנים רבות לאחר השואה.

 

הנשאלים גם תומכים בלימוד שואת יהודי אירופה בבתי הספר: תומכים בתוכנית לימודים 92% מהאוסטרים, 91% מהשבדים, 86% מהצרפתים, 80% מהאמריקנים, 79% מהגרמנים, 76% מהבריטים, ו-69% מהפולנים.

 

אבל ההסכמה פוחתת לגבי הצורך בהקמת מדינת ישראל כמקום מפלט ליהודים בעקבות השואה: בארה"ב, 24% "מסכימים בהחלט" ו-34% "מסכימים במידה מסוימת" עם הצורך להקים את מדינת ישראל כמקום מפלט ליהודים בגלל השואה. 24% לא מסכימים במידה מסוימת

או מוחלטת, ו-18% לא השיבו.

 

מבין הגרמנים, 28% אחוז "מסכימים בהחלט" ו-36% "מסכימים" עם הקמת מדינת ישראל כתשובה לשואה, לעומת 25% שמתנגדים.

 

אצל השבדים, שהתגלו כבעלי החינוך הטוב ביותר לגבי ההיסטוריה של השואה, יש תמיכה גורפת של 14% ותמיכה מסויימת של 52% בכינון מדינת ישראל כמקום מפלט ליהודים, מול התנגדות של 23%.

 

חלק מההתנגדות מקורה באנטישמיות, אבל אירופים רבים אינם רואים סכנה עתידית לקיום יהודי במדינותיהם. כך, מרבית הנשאלים אינם רואים סכנה לשואה נוספת בעתיד ליהודים: 79% מהצרפתים, 63% מהגרמנים, 60% מהבריטים, 56% מהשבדים, 53% מהאמריקנים, 51% מהפולנים - אבל רק 40% אחוז מהאוסטרים. 44% מהאוסטרים, דווקא רואים אפשרות מסוימת לשואה נוספת שתאיים על היהודים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אושוויץ. זיהו רק 44% מהאמריקנים
צילום: רויטרס
44% מהאוסטרים רואים אפשרות לשואה נוספת
צילום: איי פי
מומלצים