שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בחירות ברשות: "גברתי, אלה המספרים הנכונים"

  יותר מ-400 אלף בוחרים צפויים להשתתף היום בבחירות המקומיות ברשות. בבית לחם מנסה ליד הקלפי צעיר פעיל חמאס לשכנע קשישה מקומית, שצלב בולט על חזה, להצביע בעד תנועתו: "אלה המספרים של המועמדים, נקווה לשיתוף פעולה ממך". הקשישה לא ממהרת להשתכנע. האם יתר הבוחרים ינהגו כמוה?

  "גברתי, זו הגלויה של רשימת 'אל איסלאח' (הרפורמה) ואלה המספרים של המועמדים ונקווה לשיתוף פעולה ממך". כך, בכניסה לקלפי של האגודה האנטונית - אגודה נוצרית בעיר בית לחם, מנסה צעיר פעיל חמאס לשכנע קשישה מקומית שנכנסת לקלפי להצביע בבחירות המקומיות שנערכות היום (ה').

   

  זהו הסיבוב המשלים בבחירות לרשויות המקומיות הפלסטיניות בגדה וברצועה, ומתקיים בו מרוץ צמוד בין תנועות חמאס והפתח. לפי הערכות, יותר מ-400 אלף בוחרים, ביניהם 270 אלף בגדה ו-130 אלף ברצועה, יקחו חלק בהצבעה ב-84 ערים ויישובים פלסטינים.

   

  הקשישה, עם צלב בולט על חזה, נעה באי נוחות. היא מנסה להדוף את הצעיר. נבוכה, היא מסבירה ש"מה שהכי חשוב הוא לבחור באלה שיעשו את העבודה, ולא משנה מי הם או מאיזו רשימה".

   

  הצעיר מסכים, אבל מתעקש: "כולנו מסכימים שדרוש שינוי, ולא משנה מה הצבע הפוליטי של המועמדים האלה, בואי נצביע למען העשייה והשינוי".

   

  הקשישה ממהרת אל תוך הקלפי. אין ספק, לרשימת הרפורמה האיסלאמית היא לא תצביע. סביר להניח שהיא תצביע לאחת משתי הרשימות הנוספות המתמודדות בעיר. רשימת אל עהד של הפתח או לרשימת האחווה והפתוח העצמאית, המקורבת יותר לפתח.

   

  למרות המעמד המיוחד של העיר לאוכלוסיה הנוצרית בשטחים ובעולם, בבית לחם הכוח של האיסלמים, החמאס והג'האד, אינו זניח. למעשה, מתוך כ-40 אלף תושבי העיר פחות ממחצית הם נוצרים.

   

  במטרה למנוע אי נעימויות, קבעה הרשות שמתוך 15 חברי העיריה שמונה יהיו נוצרים, כך שראש העיריה חייב להיות נוצרי. החשש הוא ששבעה המועמדים המוסלמים ייבחרו מתוך רשימת החמאס, שכן הבחירות באופן רשמי אינן על פי רשימות כי אם אישיות.

   

  לכן פעילי הפתח מושכים את המצביע הלא משוכנע לקצה הקלפי ומוודאים שהבוחר זוכר שאם הוא לא ממש מחבב את המועמדים שלהם, אלה של האחווה והפתוח עדיפים על הרפורמיסטים האיסלאמים.

   

  השוטרים ממהרים להתערב

   

  בקלפי מתנהל ויכוח קל בין המשקיפים אבל בסך הכל, ההצבעה מתנהלת על מי מנוחות. בחוץ, אחד הפעילים מפר את ההוראה שלא לבצע תעמולה בשטח הקלפי והשוטרים ממהרים להתערב, אירוע שמסתיים בתוך דקות ספורות.

   

  מנהל הקלפי, אנטון סלייבי, אמר כי זה קורה בכל מקום ולא צריך לעשות עניין, "במיוחד שזה לא קורה בתוך אולם הקלפי כי אם בחוץ".

   

  ראשי הרשימות מתגודדים עם הפעילים ועושים סבב שכנוע אחרון למצביעים. יותר מפעם אחת ניתן היה לראות מועמדים מרשימות יריבות עומדים יחדיו ומפטפטים אבל כל דיווח מצד פעיל על שם שנעדר מספר הבוחרים, מכעיס את ראש הרשימה.

   

  המשקיפים לוקחים את תפקידם ברצינות רבה. כל הצבעה זוכה לעשרות עיניים בוחנות כדי לראות שהשם מופיע ואין מדובר בהצבעה כפולה.

   

  אנשי הביטחון הפלסטינים היו נינוחים אבל פעיל פלסטיני שהיה בסמוך אמר כי במקומות שבהם המרוץ יהיה צמוד לא יהססו בפתח וברשות לנסות ולהכריע את אותו יישוב באמצעות הצבעה מסיבית לטובת הפתח על ידי אנשי הביטחון הפלסטינים. בבחירות לנשיאות זה כמעט פוצץ את הבחירות, הפעם מקווים ברשות שלא יגיעו לכך.

   

  בשבע בערב ייסגרו הקלפיות והתוצאות הרישמיות יימסרו ביום ראשון. ההערכה היא כי ההצבעה תהיה צמודה בין הפתח לחמאס וכל תוצאה לא תפתיע. אין ספק, מי שינצח הערב - ייצא מחוזק מאוד לקראת הבחירות הכלליות ברשות הצפויות בחודש יולי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  אחת המצביעות בעזה
  צילום: איי פי
  כרזות של מועמדים
  צילום: רויטרס
  קלפי ברצועה
  צילום: רויטרס
  מומלצים