שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  היום: יום ללא עישון

  כמידי שנה מקיים ארגון הבריאות העולמי יום ללא עישון שמטרתו להגביר את המודעות לסכנות העישון הרבות והדרכים למניעתן. כ-10 אלפים ישראלים מתים מידי שנה מנזקי העישון. וגם - האגודה למלחמה בסרטן תנסה להעביר חוק שיאסור עישון במכונית

  היום (ג') יציין ארגון הבריאות העולמי יום ללא עישון, המתקיים בכל המדינות החברות בארגון מאז שנת 1987. יום זה נועד להעלות על סדר היום את נושא העישון וסיכוניו, ולהגביר את המודעות למניעת תמותה ותחלואה ממחלות הנגרמות בעקבות העישון.

   

  מנתוני ארגון הבריאות העולמי עולה כי מדי שנה מתים כ– 5 מליון בני אדם בעולם כתוצאה מעישון. עישון הוא הגורם המרכזי למותם של560 איש מידי שעה, ו-13,400 איש מידי יום. התחזיות צופות כי עד שנת 2020 במידה ומספר המעשנים לא יפחת, ויגדל מספר המתים כתוצאה מעישון ל - 8.4 מליון בני אדם מדי שנה. התחזיות אף צופות כי עד שנת 2025 יעשנו 1.7 מיליארד איש בעולם, כיום מעשנים כ- 1.3 מיליארד איש.

   

  מידי שנה מתים מידי בישראל כ-10 אלפים ישראלים כתוצאה ממחלות שנגרמו בשל נזקי העישון. מספר זה גבוה יותר ממספר האנשים המתים בתאונות דרכים, מלחמות ופעולות טרור גם יחד. על פי נתוני דו"ח שר הבריאות על מצב העישון בישראל, 24 אחוז מבני 18 ומעלה מעשנים. כ-30 אחוז מהגברים הישראלים בכל הגילאים מעשנים, וכך גם 21 אחוז מהנשים.

   

  בישראל לקראת יום זה תערוך האגודה למלחמה בסרטן מסע הסברה בשיתוף משרד הבריאות וארגוני בריאות נוספים בארץ שיכריזו על יוזמות בתחום הגמילה, ההסברה והמניעה. בנוסף, ינסו לשכנע אתכם גם הפעם, להפסיק לעשן – ולו ליום אחד.

   

  ומה עוד התחדש השנה במלחמה בעישון?

   

  • החל מהחודש יאסור משרד החינוך על תלמידים לעשן בתחומי בית הספר. עם זאת, המורים יוכלו להמשיך ולעשן, בחדרי עישון. והתלמידים? כנראה שעדיין יתגודדו בין השיחים מחוץ לגדר, ויעשנו כבעבר.
  • האגודה למלחמה בסרטן רוצה לאמץ הצעת חוק גרמנית הזוכה לתמיכה רחבה שם, ועיקרה: איסור העישון בזמן הנהיגה. המומחים סבורים כי האיסור יביא להפחתה בעישון, ובתאונות הדרכים גם יחד.
  • לאחרונה עברה בקריאה טרומית הצעת חוק הקובעת קנסות למעשנים בשטח כל מוסד רפואי.
  • מחקר חדש שפורסם בתחילת השנה, הבהיל לא מעט הורים: החוקרים מצאו שיעור גבוה של סרטן הריאות אצל ילדים להורים מעשנים. מחקר קודם כבר גילה כי גם הורים שאינם מעשנים בבית, מעבירים לילדיהם חומרים מסוכנים המעוררים אסתמה דרך רעלנים הנצמדים לשיער המעשן, לבגד לנשימה ולחלל הפה. עוד הוכחה שגם העישון הפסיבי מסוכן לא פחות.
  • הצעת חוק נוספת ממתינה לאישור הכנסת: ח"כ אילן שלגי הגיש הצעה לפיה ייאסר על אדם לעשן ברכב, אם שוהה בו קטין. "הרכב הפך למלכודת עשן עבור הצעירים", אמר שלגי.

   

  רוצים להפסיק לעשן? הצטרפו לפורום הגמילה שלנו


  פורסם לראשונה 30/05/2005 10:41

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים